صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Baudouin 12M26G1000/5
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Baudouin 12M26G1000/5

موتور دیزل Baudouin 12M26G1000/5 با توان Prime 820 kW و Standby 902 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

حجم روغن موتور114 L
مدلBaudouin 12M26G1000/5 PowerKit Diesel
فرکانس / دور50Hz / 1500 rpm
آرایشV12، دوازده سیلندر V شکل
حجم موتور31.8 لیتر
قطر × کورس150 × 150 mm
سیستم سوختMechanical in-line injection pump
گاورنرElectronic governor
تنفسTurbocharged + Air-to-Air Aftercooled
توان مکانیکی PRP820 kWm
توان مکانیکی ESP902 kWm
خروجی معمول ژنراتور PRP720 kWe / 900 kVA
خروجی معمول ژنراتور ESP800 kWe / 1000 kVA
سیستم استارت24 VDC
فلایویل / هوزینگSAE 0 housing + 18-inch flywheel
رادیاتور استاندارد مرجع3162 × 1748 × 2150 mm (L×W×H)
وزن خشک با رادیاتور استانداردحدود 3585 kg
ساختار بلوکCast iron block، Wet liners، سرسیلندرهای مجزا 4-valve
روغن‌کاریFull-flow filters + oil purifier + water-cooled oil cooler
خنک‌کاریThermostatic، belt-driven coolant pump، pusher fan
شرایط مرجع Rating100 kPa، دمای ورودی 25°C، RH 30%، چگالی سوخت 0.84 kg/L

منبع: دیتاشیت رسمی Baudouin 12M26 PK.S.308.EN.06.22 و صفحه جاری 12M26. صفحه جاری سازنده برای 12M26G1000/5 خروجی 900 kVA PRP و 1000 kVA ESP را اعلام می‌کند.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Baudouin 12M26G1000/5؛ V12 مکانیکی در کلاس 900/1000 kVA

Baudouin 12M26G1000/5 یک موتور V12 با حجم 31.8 لیتر است که برای 50 هرتز و 1500 rpm، توان مکانیکی 820 kWm در PRP و 902 kWm در ESP دارد. خروجی معمول ژنراتور طبق صفحه رسمی Baudouin 720 kWe / 900 kVA Prime و 800 kWe / 1000 kVA Standby است. نکته جالب این خانواده این است که با وجود Electronic Governor، سیستم تزریق آن Common Rail نیست؛ یک پمپ انژکتور خطی مکانیکی با گاورنر الکترونیکی دارد. این ترکیب بین سادگی بخش سوخت و دقت کنترل دور مصالحه ایجاد می‌کند.

در کلاس یک مگاولت‌آمپر، طراحی دیگر فقط انتخاب موتور نیست. رادیاتور، جریان هوای اتاق، اگزوز، باسبار، ACB، سنکرون، سوخت‌رسانی و Load Step همگی می‌توانند محدودکننده باشند. 12M26 را باید به‌عنوان قلب یک سیستم قدرت دید، نه کالایی که صرفاً با عدد «1000 kVA» خریداری شود.

۱. معماری V12 و 31.8 لیتر

12 سیلندر با Bore و Stroke برابر 150×150 mm حجم 31.8 لیتر ایجاد می‌کند. آرایش V باعث می‌شود طول موتور نسبت به یک Inline-12 معادل کنترل شود و توزیع احتراق نرم‌تری برای کلاس توان بالا ایجاد شود. بلوک چدنی، Wet Linerهای قابل تعویض و سرسیلندرهای مجزای چهارسوپاپه در دیتاشیت رسمی ذکر شده‌اند.

Wet Liner برای تعمیر اساسی مزیت دارد چون امکان تعویض لاینر بدون ماشین‌کاری مستقیم بلوک را می‌دهد، اما کیفیت Coolant برای جلوگیری از Cavitation و خوردگی سطح لاینر اهمیت زیادی دارد.

۲. PRP و ESP؛ تفاوت 900 و 1000 kVA

PRP این مدل 900 kVA است و برای بار متغیر در ساعات نامحدود تعریف می‌شود، با این قید که طبق دیتاشیت Baudouin متوسط Load Factor در هر 24 ساعت نباید از 70% Rating PRP بیشتر شود. 10% Overload نیز حداکثر یک ساعت در هر 12 ساعت مجاز است.

ESP برابر 1000 kVA است و برای خرابی شبکه تعریف می‌شود. Baudouin برای ESP متوسط Load Factor حداکثر 70% در 24 ساعت، ساعات معمول حدود 200 ساعت در سال و حداکثر 500 ساعت در سال را در تعریف دیتاشیت بیان می‌کند؛ Overload در ESP مجاز نیست. بنابراین استفاده دائم 1000 kVA از این مدل با فلسفه Rating سازنده سازگار نیست.

۳. خروجی 720/800 kWe و PF

900 kVA در PF=0.8 برابر 720 kW و 1000 kVA برابر 800 kW است. این دقیقاً Typical Generator Output رسمی است. اما PF پایین‌تر از 0.8 می‌تواند آلترناتور را از نظر جریان و kVAr محدود کند حتی اگر موتور هنوز kW مکانیکی کافی داشته باشد.

در کارخانه‌های بزرگ با موتورهای القایی، Welding، UPS یا VFD، مطالعه Load List بر حسب kW و kVAr از جمع ساده kVA پلاک‌ها دقیق‌تر است.

۴. سیستم تزریق مکانیکی با Governor الکترونیکی

دیتاشیت رسمی از In-line Fuel Injection Pump با Electronic Governor نام می‌برد. پمپ مکانیکی در این سطح توان از نظر تعمیرپذیری و تحمل شرایط سخت جذاب است، در حالی که Governor الکترونیکی برای تنظیم سرعت و کار سنکرون کنترل دقیق‌تری نسبت به گاورنر کاملاً مکانیکی می‌دهد.

این معماری با Common Rail تفاوت دارد: Rail Pressure بسیار بالا و انژکتورهای الکترونیکی مستقل نداریم. بنابراین عیب‌یابی بخش سوخت بیشتر بر فشار تغذیه، Timing، Pump Elements و Injector Condition متمرکز است، در حالی که کنترل سرعت و Actuation گاورنر همچنان الکترونیکی است.

۵. Turbocharged + Air-to-Air Aftercooled

موتور برای رسیدن به این Rating از Turbo و Air-to-Air Aftercooler استفاده می‌کند. در کلاس 820 kWm، محدودیت مسیر Intake و تمیزی Aftercooler تأثیر زیادی دارد. افت Boost یا افزایش دمای هوای Charge می‌تواند EGT را بالا ببرد و Margin توان را کاهش دهد.

در اتاق ژنراتور، Aftercooler و رادیاتور به حجم بالای هوای تازه نیاز دارند. Recirculation هوای داغ یکی از علت‌های رایج Overtemperature در ژنراتورهای بزرگ است، حتی وقتی سایز رادیاتور کارخانه درست انتخاب شده باشد.

۶. رادیاتور 50°C و مفهوم Low Derating

Baudouin در دیتاشیت 12M26 «50°C Cooling Package standard with low derating» را به‌عنوان مزیت ذکر می‌کند. این ویژگی برای اقلیم گرم مهم است، اما نباید به معنی «بدون Derating در هر شرایطی» تفسیر شود. همان دیتاشیت شرایط تست 25°C و 100 kPa را تعریف و تصریح می‌کند شرایط خارج از مرجع ممکن است به Derating نیاز داشته باشد.

در جنوب ایران، دمای هوای ورودی رادیاتور داخل کانوپی می‌تواند از دمای محیط بیرون بیشتر شود. اندازه‌گیری دمای واقعی Air-On-Radiator در تست Full Load معیار بهتری از دمای هواشناسی است.

۷. ابعاد و وزن؛ قبل از ساخت اتاق ژنراتور بخوانید

پکیج مرجع با رادیاتور استاندارد حدود 3162 mm طول، 1748 mm عرض، 2150 mm ارتفاع و 3585 kg وزن خشک دارد. این فقط موتور/رادیاتور است، نه Genset کامل. آلترناتور، شاسی، باک، کانوپی و صداگیر وزن و طول را بیشتر می‌کنند.

برای 1000 kVA، مسیر ورود دستگاه به موتورخانه، ظرفیت کف و جرثقیل، فاصله سرویس و امکان بیرون‌کشیدن رادیاتور یا سرسیلندر باید قبل از نصب بررسی شود. طراحی دری که موتور از آن وارد نشود، یکی از آن جزئیاتی است که بعداً با تخریب دیوار تبدیل به «تغییرات اجرایی» می‌شود.

۸. روغن‌کاری و Oil Purifier

سیستم استاندارد شامل Full-Flow Screwable Oil Filters، Lube Oil Purifier و Water-Cooled Oil Cooler است. در موتور بزرگ، پایش دمای روغن و فشار روغن در Full Load اهمیت بیشتری از کنترل سطح روزانه تنها دارد.

بانک فنی آتروپات برای برخی Configurationهای 12M26 حجم روغن بالایی ثبت کرده است، اما چون دیتاشیت فعلی عمومی ظرفیت عددی را درج نکرده، در این صفحه عدد قطعی سرویس را بدون تأیید Engine Manual همان Serial اعلام نمی‌کنیم.

۹. Fuel Filtration و Water Separation

Baudouin Duplex Fine Filter و Water Separation Filter با Cup شفاف و Electric Fuel Priming Pump را در تجهیزات استاندارد ذکر می‌کند. در موتور 820 kWm، افت فشار خط سوخت و ظرفیت فیلتر اهمیت دارد. Tank Day، Return Line و ارتفاع مکش باید برای دبی واقعی موتور سایز شوند.

مخزن آلوده یا Water Separator کوچک می‌تواند در Load بالا باعث افت توان شود، در حالی که موتور در بی‌باری کاملاً سالم به نظر می‌رسد.

۱۰. مصرف سوخت و طراحی مخزن

دیتاشیت عمومی 12M26 ادعای Low Fuel Consumption across the range را ذکر می‌کند ولی در نسخه‌ای که بررسی کردیم جدول L/h برای G1000/5 منتشر نشده است. بنابراین مصرف عددی باید از Performance Data Sheet همان Engine Rating یا Genset Package گرفته شود.

برای طراحی مخزن 8 یا 24 ساعته، مصرف در Load واقعی، Reserve، Dead Volume و امکان برگشت سوخت لحاظ شود. استفاده از عدد یک موتور 1000 kVA دیگر صرفاً چون توان مشابه است می‌تواند چند صد لیتر اختلاف در روز ایجاد کند.

۱۱. انتخاب آلترناتور 900/1000 kVA

برای این موتور آلترناتور معمولاً در کلاس 900 kVA Prime و 1000 kVA Standby انتخاب می‌شود، اما دمای محیط و Temperature Rise می‌تواند نیاز به Frame بزرگ‌تر ایجاد کند. برای 400V، جریان خط 1000 kVA حدود 1443 A است؛ بنابراین Busbar و ACB معمولاً وارد رده 1600A به بالا می‌شوند و باید Margin و شرایط نصب بررسی شود.

در برندهای STAMFORD، Mecc Alte و Leroy-Somer باید Frame، AVR، PMG/AREP/MAUX و Short-Circuit Capability متناسب با پروژه انتخاب شود.

۱۲. موتورهای بزرگ و Step Load

Load Acceptance در 1000 kVA فقط به توان اسمی مربوط نیست. اتصال یک چیلر یا پمپ 300 kW می‌تواند Step بزرگی باشد. Governor، Turbo Response و Inertia موتور با X''d و AVR آلترناتور باهم افت Hz/V را تعیین می‌کنند.

در پروژه حساس، بارها بهتر است Sequenced شوند. تقسیم یک Step 600 kW به چند پله می‌تواند مجموعه کوچک‌تر و پایدارتر ایجاد کند بدون اینکه Reliability قربانی شود.

۱۳. سنکرون چند دستگاه

Electronic Governor برای Load Sharing مزیت دارد. در Parallel دو یا چند 12M26، کنترلر سنکرون فرمان kW را به Governor می‌دهد و AVR مسئول kVAr/PF است. تنظیم Ramp، Deadband و Droop باید با دینامیک موتور هماهنگ شود.

برای 3×1000 kVA، خطای کوچک در CT یا تنظیم AVR می‌تواند صدها آمپر Reactive Circulating Current ایجاد کند. Commissioning باید با ثبت kW/kVAr هر دستگاه انجام شود.

۱۴. Parallel با شبکه

در Mains Parallel، Reverse Power، Sync Check، Export/Import kW، PF Control و حفاظت شبکه مطرح می‌شوند. تعریف ESP دیتاشیت صراحتاً Sustained Utility Paralleling را مجاز نمی‌داند. اگر پروژه Parallel دائم است، Rating و Application باید با Baudouin/OEM تأیید شود.

۱۵. اگزوز و Back Pressure

Top-mounted Turbo و Shield اگزوز در پکیج استاندارد ذکر شده‌اند. در این توان، قطر لوله اگزوز، طول، تعداد زانو و Silencer بسیار مهم است. Back Pressure زیاد توان را کم و EGT را بالا می‌برد.

هر Bank موتور V12 معمولاً جریان پالس بالایی دارد و طراحی ساپورت اگزوز باید Expansion حرارتی را اجازه دهد؛ وزن صداگیر نباید روی Turbo/Manifold بیفتد.

۱۶. سیستم 24V و Start Reliability

استارتر و Charging Alternator استاندارد 24V هستند. در Genset اضطراری بزرگ، Battery Bank باید برای چند Start متوالی و دمای حداقل سایت سایز شود. طول کابل و افت ولتاژ در Cranking اهمیت دارد.

برای Critical Power می‌توان Dual Starter یا Battery Charger Redundancy را بسته به پکیج/OEM بررسی کرد.

۱۷. عیب‌یابی سناریومحور

در Load بالا Fuel Starvation داریم

افت فشار Suction، Filter Differential، Vent مخزن، Return Line و Feed Pump بررسی شوند. بی‌باری برای تشخیص این مشکل کافی نیست.

Hunting در سنکرون

Governor Gain/Stability، Speed Bias، کنترلر Load Share و نوسان Fuel Supply بررسی شود. قبل از دستکاری AVR مشخص شود نوسان kW است یا kVAr.

Overtemperature

Air-On-Radiator Temperature، Recirculation، Fan/Belt، Core Cleanliness، Coolant Flow و Load واقعی ثبت شود.

دود سیاه زیر Step

Turbo Lag، Air Filter، Aftercooler و اندازه Step بررسی شوند. Ramp Load می‌تواند راهکار کنترل باشد.

۱۸. تعمیرپذیری و Wet Liners

Wet Liner و سرسیلندرهای مجزا برای Overhaul موتور صنعتی بزرگ مزیت است. دسترسی Inspection Door به Conrod Cap نیز در دیتاشیت ذکر شده است. این طراحی سرویس Heavy-Duty را منطقی می‌کند، اما کیفیت مونتاژ، Protrusion لاینر و Torque سرسیلندر در Overhaul حیاتی‌اند.

۱۹. خرید دست‌دوم

برای 12M26 دست‌دوم، Load Bank Full-Load تقریباً ضروری است. Blow-by، Oil Pressure گرم، Coolant Pressure، EGT دو Bank، Boost، دود و Stability Governor ثبت شوند. اختلاف محسوس EGT بین Bankها می‌تواند به Injector/Pump/Valve یا Air Distribution اشاره کند.

Oil Analysis و بررسی Coolant برای وجود فلز/آلودگی قبل از خرید می‌تواند هزینه زیادی نجات دهد.

۲۰. نقاط قوت

  • V12 31.8L با Rating روشن 900/1000 kVA.
  • پمپ انژکتور مکانیکی همراه Electronic Governor.
  • Wet liners و ساختار تعمیرپذیر Heavy-Duty.
  • Turbo + Air-to-Air Aftercooling.
  • Cooling package مناسب اقلیم گرم و تمرکز روی MTBO.
  • گزینه مناسب برای سنکرون چند دستگاه با طراحی صحیح کنترل.

۲۱. محدودیت‌ها

  • ابعاد و دبی هوای بالا؛ موتورخانه کوچک مناسب نیست.
  • 1000 kVA Rating ESP است، نه Prime.
  • مصرف سوخت عددی باید از Performance Sheet همان Rating گرفته شود.
  • ESP برای Utility Paralleling دائم تعریف نشده است.
  • هزینه زیرساخت کابل، باسبار، ACB و سوخت در این کلاس بخش بزرگی از پروژه است.

۲۲. پروژه‌های مناسب

کارخانه، بیمارستان، مرکز تجاری بزرگ، پروژه زیرساختی و مجموعه‌های Multi-Genset در بازه حدود 900 kVA Prime تا 1000 kVA Standby. برای Data Centre باید Qualification و DCP جاری همان Configuration جداگانه تأیید شود؛ اسناد قدیمی 12M26 برخی DCP Ratings را نشان می‌دهند، اما صفحه جاری سازنده برای G1000/5 DCP را نمایش نمی‌دهد.

۲۳. Commissioning Baseline

در تحویل: Oil Pressure، Coolant Temp، Boost، EGT هر Bank در صورت سنسور، Fuel Differential، Hz/V در Step Load، kW/kVAr/PF، Bearing Temp آلترناتور و دمای هوای ورودی/خروجی رادیاتور ثبت شوند. برای سنکرون، تقسیم بار در 25/50/75/100% ثبت شود.

۲۴. نظر کارشناسی آتروپات دیزل

12M26G1000/5 یک موتور صنعتی Heavy-Duty واقعی برای کلاس یک مگاولت‌آمپر است و قوت اصلی‌اش معماری V12 تعمیرپذیر، Fuel System مکانیکی و Governor الکترونیکی است. برای پروژه‌ای که تیم نگهداری صنعتی و فضای نصب مناسب دارد، انتخاب قوی است. اما اگر موتورخانه، تهویه یا Fuel System ضعیف طراحی شود، نام برند هیچ‌کدام از قوانین حرارت و هیدرولیک را لغو نمی‌کند.

برای پروژه‌های چند دستگاه، ارزش این مدل زمانی بیشتر می‌شود که تابلو سنکرون، باسبار و SCADA از ابتدا همراه Genset طراحی شوند.

منابع

۲۰. موقعیت دقیق این مدل در خانواده و نقطه تصمیم خرید

12M26G1000/5 در خانواده 12M26 از نظر Rating اصلی، جایگاه 3 از 5 را دارد. Rating مرجع این مدل 900 kVA است.

مدل پایین‌تر 12M26G900/5 با 815 kVA حدود 10.4% پایین‌تر از این مدل است. اگر بار پایدار پروژه در محدوده مدل پایین‌تر بماند، بزرگ‌کردن موتور لزوماً مزیت نیست و می‌تواند ساعات کار کم‌بار را بیشتر کند.

مدل بالاتر 12M26G1100/5 با 1020 kVA حدود 13.3% ظرفیت اسمی بیشتری دارد. اگر بار فعلی نزدیک سقف 12M26G1000/5 است یا رشد بار قطعی وجود دارد، مقایسه با این مدل منطقی‌تر از استفاده دائمی از Rating اضطراری است.

برای تصور بار واقعی، 80% Prime این مدل حدود 720 kVA یا با PF=0.8 حدود 576 kW است. این عدد «حد سازنده» نیست؛ فقط نقطه مرجع برای بررسی اینکه پروژه در چه بخش از ظرفیت موتور کار خواهد کرد.