صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 1103A-33G
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 1103A-33G

موتور دیزل Perkins 1103A-33G با توان Prime 24 kW و Standby 26.4 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار3.88 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار5.44 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار7.08 L/h
حجم روغن موتور8.3 L

مشخصات فنی Perkins 1103A-33G در 50Hz / 1500 rpm

خانواده / Configuration1103A / ElectropaK
کاربریElectric Power Generation
آرایش3 سیلندر خطی عمودی، چهارزمانه
حجم موتور3.3 L (201 in³)
Bore × Stroke105 × 127 mm
نسبت تراکم19.25:1
تنفسNaturally Aspirated
سیستم احتراقDirect Injection
سیستم سوختRotary type mechanical injection pump؛ فیلتر سوخت نصب‌شده روی موتور؛ پمپ هواگیری دستی
ECMندارد (N/A در دیتاشیت رسمی)
Aftertreatmentندارد
جهت چرخش از سمت فلایویلAnti-clockwise
دور نامی 50Hz1500 rpm
Prime Mechanical28.2 kWm Gross / 27.7 kWm Net
Prime Generator Output24 kWe / 30 kVA با PF=0.8
Standby Mechanical31.0 kWm Gross / 30.0 kWm Net
Standby Generator Output26 kWe در دیتاشیت 2025 / حدود 26.4 kWe معادل 33 kVA در PF=0.8
حاشیه Standby نسبت به Prime10٪ بر مبنای kVA
توان ویژه Net Prime (محاسباتی)حدود 8.4 kW/L
Mean Piston Speed در 1500 rpm (محاسباتی)حدود 6.35 m/s
BMEP Prime Gross (محاسباتی)حدود 6.84 bar
BMEP Standby Gross (محاسباتی)حدود 7.52 bar
روغن کل8.3 L
کولانت کل پکیج مرجع10.2 L؛ حجم نهایی نصب با رادیاتور/لوله‌کشی خارجی می‌تواند تغییر کند
خنک‌کاریWater cooled؛ رادیاتور نصب‌شده، پمپ گردش Gear-driven و فن Pusher تسمه‌ای
استارت12 V starter motor
دینام شارژ12 V / 65 A
شیر قطع سوخت12 V shutdown solenoid، Energised-to-run
فلایویل / هوزینگHigh-inertia flywheel SAE J620 size 10/11½؛ SAE 3 flywheel housing
ابعاد ElectropaKH×L×W = 951 × 1000 × 629 mm
وزن خشک412 kg
فاصله سرویس استاندارد500 ساعت
آلایندگیFuel Optimised؛ خانواده 1100A برای بازارهای بدون الزام EPA/EU طراحی شده و در دیتاشیت به TA Luft اشاره شده است
استاندارد اندازه‌گیری توان موتورISO 14396:2002

مصرف سوخت رسمی 50Hz

نقطهمصرف ویژه رسمیمصرف حجمی تقریبی*
50٪ Prime231 g/kWh3.88 L/h
75٪ Prime216 g/kWh5.44 L/h
100٪ Prime211 g/kWh7.08 L/h
110٪ Prime212 g/kWhحدود 7.83 L/h

* L/h از g/kWh رسمی دیتاشیت با چگالی فرضی گازوئیل 0.84 kg/L و توان مکانیکی همان نقطه محاسبه شده است؛ عدد کارخانه به‌صورت مستقیم L/h چاپ نشده است.

خروجی 60Hz / 1800 rpm برای تطبیق نسخه

Prime33 kWm Gross / 32 kWm Net / 35 kVA / 28 kWe
Standby37 kWm Gross / 35 kWm Net / 38 kVA / 31 kWe

منابع اصلی: دیتاشیت رسمی Perkins «1103A-33 Electric Power Engines»، کد 100452EN-01 (03/25)، و صفحه رسمی 1103A-33G. مقادیر محاسباتی با برچسب مشخص شده‌اند.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 1103A-33G؛ چرا 30/33 kVA این موتور با نسخه‌های توربو یکی نیست؟

1103A-33G کوچک‌ترین عضو تنفس طبیعی خانواده 1103A در دیتاشیت 2025 Perkins است. این موتور سه‌سیلندر 3.3 لیتری در 1500 rpm، 28.2 kWm Gross و 27.7 kWm Net در Prime تولید می‌کند و Perkins خروجی معمول ژنراتور را 24 kWe / 30 kVA اعلام کرده است. در Standby توان به 31 kWm Gross و 30 kWm Net می‌رسد و خروجی معمول مجموعه 33 kVA است.

این اعداد مهم‌اند چون 1103A-33G در همان PDF کنار 1103A-33TG1 و TG2 آمده، اما ساختار آن متفاوت است. G تنفس طبیعی و با نسبت تراکم 19.25:1 است، در حالی که TGها توربوشارژ هستند و برای توان‌های 45/50 و 60/66 kVA در 50Hz ساخته شده‌اند. بنابراین «خانواده یکی است» مجوز انتقال رفتار گذرا، مصرف یا توان مدل توربو به G نیست.

1. بار مکانیکی واقعی موتور

از 3.3 لیتر حجم و 27.7 kW Net Prime، توان ویژه این مدل حدود 8.4 kW/L به دست می‌آید. BMEP محاسباتی بر اساس توان Gross در Prime حدود 6.84 bar و در Standby حدود 7.52 bar است. Mean Piston Speed نیز با Stroke برابر 127 mm و 1500 rpm فقط حدود 6.35 m/s است.

این سه عدد نشان می‌دهند 1103A-33G برای رسیدن به 30 kVA به دور بالا یا Boost متکی نیست. برای یک ژنراتور Standby کوچک، این سادگی از نظر تعمیرپذیری ارزش دارد؛ اما در عوض فضای زیادی برای افزایش توان خارج از Rating رسمی وجود ندارد. اگر پروژه واقعاً 35 تا 45 kVA Prime می‌خواهد، رفتن به نسخه Turbo منطقی‌تر از «فشار دادن» همین موتور است.

2. Prime و Standby دقیقاً چه محدودیتی دارند؟

Perkins Prime را توان قابل استفاده در بار متغیر به جای شبکه اصلی تعریف می‌کند و 10٪ Overload را فقط یک ساعت در هر 12 ساعت مجاز می‌داند. Standby برای قطع شبکه است و Overload ندارد. بنابراین 33 kVA نباید به‌عنوان توان دائم مجموعه قیمت‌گذاری یا طراحی شود.

اختلاف 30 تا 33 kVA فقط 10٪ است. اگر Load List پروژه در شرایط واقعی نزدیک 30 kVA دائم باشد، حاشیه برای دمای بالا، ارتفاع، افت راندمان آلترناتور و بارهای گذرا کم می‌شود. انتخاب 33 kVA صرفاً چون عدد بزرگ‌تری روی کاتالوگ است، طراحی نیست.

3. رابطه 28.2 kWm موتور با 24 kWe ژنراتور

در Prime، Perkins 27.7 kWm Net و 24 kWe Typical Generator Output اعلام می‌کند. نسبت این دو حدود 86.6٪ است و با راندمان مرجع 87٪ آلترناتور که خود Perkins در صفحه محصول ذکر می‌کند همخوانی دارد. این یکی از نقاطی است که باید موتور و آلترناتور با هم دیده شوند.

در نتیجه، نصب آلترناتور مثلاً 40 kVA روی این موتور، خروجی دائم 40 kVA ایجاد نمی‌کند. آلترناتور بزرگ‌تر ممکن است برای Motor Starting یا کاهش Voltage Dip مفید باشد، اما kW واقعی هنوز توسط موتور محدود می‌شود.

4. مصرف سوخت؛ نقطه اقتصادی این مدل کجاست؟

دیتاشیت Perkins برای 1500 rpm مصرف ویژه Prime را 231 g/kWh در 50٪، 216 در 75٪ و 211 در 100٪ اعلام می‌کند. با تبدیل همین اعداد و فرض چگالی 0.84 kg/L، مصرف تقریبی به‌ترتیب 3.88، 5.44 و 7.08 L/h می‌شود.

اگر این L/h را بر خروجی الکتریکی تقریبی همان نقاط تقسیم کنیم، مصرف حجمی حدود 0.32 L/kWh در نیم‌بار و حدود 0.30 L/kWh نزدیک بار کامل می‌شود. نتیجه عملی روشن است: خرید ست بزرگ و کارکرد دائمی آن در بار بسیار پایین، از نظر سوخت بهینه نیست. برای پروژه‌ای که بیشتر ساعات زیر 12 kW است، باید یک رده کوچک‌تر هم بررسی شود.

5. 110٪ Overload؛ عددی برای طراحی دائم نیست

Perkins برای نقطه 110٪ Prime مصرف ویژه 212 g/kWh منتشر کرده است. با همان روش تبدیل، مصرف تقریبی این نقطه حدود 7.8 L/h می‌شود. اما این نقطه فقط برای Overload مجاز کوتاه‌مدت Prime است و نباید در محاسبه مخزن روزانه یا ظرفیت دائم به‌عنوان وضعیت عادی فرض شود.

6. تنفس طبیعی؛ مزیت و محدودیت

1103A-33G Turbocharger ندارد. از یک طرف Turbo Lag، شیلنگ‌های Boost و خرابی توربو از معادله حذف می‌شوند. از طرف دیگر جرم هوای قابل ورود فقط تابع تنفس طبیعی، افت فیلتر و شرایط محیط است. در ارتفاع و هوای گرم، افت چگالی هوا مستقیماً توان قابل استفاده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

برای همین Derating در این مدل اهمیت زیادی دارد. اگر پروژه در ارتفاع بالا یا اتاق گرم است، نباید 30 kVA را بدون اصلاح شرایط محیطی به Load List بچسبانیم.

7. سیستم سوخت؛ مکانیکی واقعی، نه Common Rail

دیتاشیت این مدل Direct Injection با Rotary Pump را نشان می‌دهد و در جدول Standard Equipment، ECM و Wiring Harness مربوط به ECM هر دو N/A هستند. این یعنی 1103A-33G یک موتور مکانیکی واقعی است، نه موتور الکترونیکی که فقط اسم «Injection» در مشخصاتش آمده باشد.

برای سرویس در مناطق دور از ابزار دیاگ این یک مزیت است. اما برای سنکرون، Load Sharing و کنترل دقیق فرکانس باید نوع Governor/Actuator موجود روی Configuration واقعی بررسی شود. کنترلر سنکرون به‌تنهایی نمی‌تواند موتور مکانیکی نامناسب را به پاسخ G3 تبدیل کند.

8. روغن و کولانت؛ دو عددی که در نگهداری واقعاً استفاده می‌شوند

ظرفیت کل روغن در دیتاشیت 8.3 L و ظرفیت کل کولانت پکیج مرجع 10.2 L است. این اعداد برای برنامه سرویس و موجودی مصرفی مفیدند، اما در نصب نهایی حجم کولانت می‌تواند به‌خاطر رادیاتور، لوله و Expansion Tank خارجی بیشتر شود.

برای سرویس، عدد 8.3 لیتر جای کنترل Dipstick را نمی‌گیرد. بعد از تعویض فیلتر و روشن‌کردن موتور، سطح باید پس از تثبیت دوباره بررسی شود. همین تفکیک ساده جلوی پرکردن بیش از حد روغن را می‌گیرد.

9. خنک‌کاری و نصب در اتاق

پکیج استاندارد شامل رادیاتور نصب‌شده، سیستم Thermostatic، پمپ گردش Gear-driven و فن Pusher تسمه‌ای است. بنابراین صفحه فروش نباید این موتور را صرفاً «آب‌خنک» توصیف کند؛ نوع پکیج خنک‌کاری برای طراحی اتاق مهم است.

جهت خروج هوای داغ رادیاتور، سطح آزاد لوورها و جلوگیری از Recirculation باید در محل اندازه‌گیری شود. در یک ست 30 kVA هم اگر هوای داغ خروجی دوباره وارد رادیاتور شود، دمای محیط مؤثر موتور به‌سرعت بالا می‌رود و Rating کاتالوگی دیگر قابل اتکا نیست.

10. برق DC و AMF

صفحه رسمی Perkins برای این مدل Starter 12V، دینام شارژ 12V/65A و Shutdown Solenoid نوع Energised-to-run را اعلام می‌کند. این جزئیات برای طراحی AMF مهم‌تر از عبارت کلی «استارت 12 ولت» است.

در سیستم اضطراری باید افت ولتاژ کابل استارت، ظرفیت CCA باتری، شارژر شناور و منطق Fail-to-start کنترل شود. چون موتور ECM ندارد، بخش زیادی از حفاظت دما/فشار روغن باید از سنسورها و منطق کنترلر ژنراتور درست پیاده‌سازی شود.

11. فلایویل و کوپلینگ

Perkins فلایویل High-inertia با استاندارد SAE J620 size 10/11½ و Flywheel Housing از نوع SAE 3 را برای پکیج استاندارد اعلام می‌کند. در تعویض آلترناتور یا بازسازی یک ست قدیمی، این اطلاعات برای انتخاب Adapter و Coupling اهمیت مستقیم دارد.

Alignment و Runout بعد از باز و بست باید اندازه‌گیری شوند. خرابی Bearing آلترناتور یا Coupling را نباید فقط با «کیفیت بلبرینگ» توضیح داد وقتی ناهمراستایی مکانیکی وجود دارد.

12. مقایسه درون خانواده 1103A

مدلتنفسPrime 50HzStandby 50Hz
1103A-33GNaturally Aspirated30 kVA33 kVA
1103A-33TG1Turbocharged45 kVA50 kVA
1103A-33TG2Turbocharged60 kVA66 kVA

این جدول از همان دیتاشیت رسمی است. تفاوت 30 با 60 kVA فقط «تنظیم سوخت» نیست؛ معماری تنفس و نسبت تراکم هم تغییر کرده است. بنابراین برای Upgrade ست، مدل موتور باید عوض شود نه اینکه پمپ 1103A-33G بی‌حساب دستکاری شود.

13. 50Hz در برابر 60Hz

همین موتور در 1800 rpm، Prime برابر 33 kWm Gross / 32 kWm Net و 35 kVA و Standby برابر 37 kWm Gross / 35 kWm Net و 38 kVA دارد. بنابراین اگر پلاک یک موتور 1103A-33G وارداتی 60Hz را می‌بینیم، نباید عددهای 1800 rpm را به ست 1500 rpm ایرانی منتقل کنیم.

14. وزن و ابعاد؛ کاربرد در شاسی و کانوپی

ElectropaK مرجع حدود 951×1000×629 mm و وزن خشک 412 kg دارد. این ابعاد خود پکیج موتور است، نه دیزل‌ژنراتور کامل. طول آلترناتور، رادیاتور، شاسی، باک روزانه و Silencer ابعاد نهایی را تعیین می‌کنند.

برای تعمیرات نیز باید فضای بیرون‌کشیدن فیلتر روغن، سرویس فیلتر هوا و دسترسی به Starter در کانوپی باقی بماند. کانوپی‌ای که روی کاغذ کوچک‌تر است ولی برای تعویض استارت باید موتور از شاسی بیرون بیاید، طراحی فشرده نیست؛ طراحی بد است.

15. سرویس و خرید دست‌دوم

Perkins فاصله سرویس استاندارد 500 ساعت را برای این خانواده ذکر می‌کند. در خرید دست‌دوم، فقط ساعت کار کافی نیست. Blow-by، فشار روغن گرم، کیفیت استارت سرد، رنگ دود، ثبات فرکانس زیر بار و سابقه Overheat باید ثبت شوند.

چون توربو و ECM وجود ندارد، هزینه برخی تعمیرات کمتر است، اما خرابی پمپ Rotary، انژکتورها یا افت Compression همچنان می‌تواند هزینه‌ساز باشد. تست واقعی زیر بار ارزش بیشتری از رنگ تازه موتور دارد.

16. Baseline پیشنهادی Commissioning برای این مدل

در تحویل ست، حداقل این موارد ثبت شوند: دور 1500 rpm و 50Hz بدون بار و در 50/75/100٪، ولتاژ سه‌فاز، جریان هر فاز، kW/kVA/PF، ولتاژ شارژ DC، فشار روغن گرم، دمای کولانت، زمان استارت، دود، افت فرکانس و ولتاژ در Step Load و Alarm/Shutdownها.

این Baseline برای 1103A-33G اهمیت زیادی دارد چون موتور مکانیکی است؛ تغییر تدریجی Governor، Injection یا Compression را می‌توان با مقایسه همین داده‌ها در سرویس‌های بعدی تشخیص داد.

نظر کارشناسی آتروپات

1103A-33G برای پروژه‌ای مناسب است که واقعاً در کلاس 30 kVA Prime / 33 kVA Standby قرار دارد و اولویت آن سادگی، تعمیرپذیری و هزینه مالکیت قابل کنترل است. اگر بار موتورهای القایی سنگین، ارتفاع زیاد، دمای محیط بالا یا نیاز به سنکرون دقیق داریم، انتخاب باید با بررسی Transient و Governor تکمیل شود.

نقطه قوت این مدل «عدد بزرگ توان» نیست؛ برعکس، مزیتش این است که در Rating خودش یک موتور ساده و کم‌پیچیدگی است. استفاده درست یعنی همان 30/33 kVA را جدی بگیریم و برای جبران انتخاب اشتباه پروژه، از موتور انتظار 40 kVA نداشته باشیم.

منابع: Perkins 1103A-33 Electric Power Engines، 100452EN-01 (03/25)؛ صفحه رسمی Perkins 1103A-33G. محاسبات BMEP، Mean Piston Speed، kW/L و L/h توسط آتروپات از داده‌های رسمی مدل انجام شده و به‌عنوان محاسباتی مشخص شده‌اند.

17. موقعیت دقیق این مدل در خانواده و نقطه تصمیم خرید

1103A-33G در خانواده 1103 از نظر Rating اصلی، جایگاه 1 از 4 را دارد. Rating مرجع این مدل 30 kVA است.

مدل بالاتر 1103D-33G با 32 kVA حدود 6.7% ظرفیت اسمی بیشتری دارد. اگر بار فعلی نزدیک سقف 1103A-33G است یا رشد بار قطعی وجود دارد، مقایسه با این مدل منطقی‌تر از استفاده دائمی از Rating اضطراری است.

این مدل در پایین این خانواده قرار دارد؛ مزیت آن جلوگیری از Oversize برای پروژه‌های کوچک‌تر است، به‌شرط آنکه Step Load و جریان راه‌اندازی بارها در محدوده قابل قبول بماند.

برای تصور بار واقعی، 80% Prime این مدل حدود 24 kVA یا با PF=0.8 حدود 19.2 kW است. این عدد «حد سازنده» نیست؛ فقط نقطه مرجع برای بررسی اینکه پروژه در چه بخش از ظرفیت موتور کار خواهد کرد.

با درون‌یابی خطی صرفاً برای برآورد اولیه بین نقاط رسمی 75% و 100%، مصرف حوالی 80% بار تقریباً 5.77 L/h می‌شود. این مقدار محاسباتی است و جای Fuel Curve کارخانه را نمی‌گیرد.