صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 1103A-33TG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 1103A-33TG

موتور دیزل Perkins 1103A-33TG با توان Prime 48 kW و Standby 52.8 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار7.33 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار10.56 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار14.27 L/h
حجم روغن موتور8.3 L

مشخصات فنی Perkins 1103A-33TG؛ ریتینگ TG2 در 50Hz

تطبیق با دیتاشیت رسمیرکورد سایت با 60/66 kVA به ردیف 1103A-33TG2 در دیتاشیت Perkins 100452EN-01 (03/25) منطبق است
ConfigurationElectropaK
آرایش3 سیلندر خطی عمودی، چهارزمانه
حجم3.3 L (201 in³)
Bore × Stroke105 × 127 mm
نسبت تراکم17.25:1
تنفسTurbocharged
احتراقDirect Injection
ECMندارد؛ سیستم سوخت مکانیکی
Aftertreatmentندارد
Prime 1500 rpm55 kWm Gross / 54 kWm Net / 48 kWe / 60 kVA
Standby 1500 rpm61 kWm Gross / 59 kWm Net / 53 kWe / 66 kVA
حاشیه Standby10٪ بر مبنای kVA
توان ویژه Net Prime (محاسباتی)حدود 16.4 kW/L
Mean Piston Speed @1500 (محاسباتی)6.35 m/s
BMEP Prime Gross (محاسباتی)حدود 13.33 bar
BMEP Standby Gross (محاسباتی)حدود 14.79 bar
روغن کل8.3 L
کولانت کل پکیج مرجع10.2 L
ابعاد ElectropaKH×L×W = 951 × 1049 × 634 mm
وزن خشک420 kg
سرویس استاندارد500 ساعت
استاندارد توان موتورISO 14396:2002

مصرف سوخت رسمی TG2 در 1500 rpm

بار PrimeSFC رسمیL/h محاسباتی*
50٪224 g/kWh7.33 L/h
75٪215 g/kWh10.56 L/h
100٪218 g/kWh14.27 L/h
110٪217 g/kWh15.63 L/h

* تبدیل از g/kWh رسمی با چگالی فرضی سوخت 0.84 kg/L و توان مکانیکی همان نقطه. این L/h مقدار محاسباتی آتروپات است، نه عدد مستقیم چاپ‌شده Perkins.

60Hz / 1800 rpm

Prime: 63 kWm Gross / 61 kWm Net / 68 kVA / 55 kWe؛ Standby: 71 kWm Gross / 68 kWm Net / 75 kVA / 60 kWe.

منبع: Perkins 1103A-33 Electric Power Engines، 100452EN-01 (03/25). ریتینگ سایت با TG2 تطبیق داده شده است.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 1103A-33TG؛ ریتینگ 60/66 kVA و تفاوت واقعی با نسخه تنفس طبیعی

نام محصول سایت «1103A-33TG» است، اما ریتینگ 60 kVA Prime / 66 kVA Standby آن دقیقاً با ردیف 1103A-33TG2 در دیتاشیت رسمی Perkins منطبق است. بنابراین در این بررسی داده TG2 مبنا قرار گرفته است، نه ترکیبی از TG1 و TG2.

TG2 همان حجم 3.3 لیتر و همان Bore×Stroke برابر 105×127 mm مدل G را حفظ می‌کند، اما با Turbocharging و نسبت تراکم 17.25:1، توان Net Prime را از 27.7 kW در 1103A-33G به 54 kW می‌رساند. این جهش تقریباً دوبرابری دلیل اصلی تفاوت رفتار حرارتی، مصرف سوخت و حساسیت نصب این مدل است.

1. چگالی توان؛ اینجا توربو واقعاً چه کرده است؟

54 kW Net Prime از 3.3 لیتر یعنی حدود 16.4 kW/L. در مقایسه، 1103A-33G حدود 8.4 kW/L است. BMEP محاسباتی TG2 در Prime حدود 13.3 bar و در Standby حدود 14.8 bar است؛ تقریباً دو برابر نسخه تنفس طبیعی.

این یعنی خنک‌کاری، کیفیت روغن، مسیر هوای ورودی و سلامت Turbo در TG2 اهمیت بیشتری دارند. اگر یک موتور G با همان بلوک ظاهری را ببینیم، نمی‌توانیم نتیجه بگیریم قطعات و تنظیمات آن برای TG2 قابل تعویض مستقیم هستند.

2. Prime 60 kVA و Standby 66 kVA

در 1500 rpm، Perkins برای TG2 55 kWm Gross / 54 kWm Net در Prime و 61/59 kWm در Standby اعلام می‌کند. Typical Generator Output برابر 48 kWe/60 kVA و 53 kWe/66 kVA است.

Standby فقط 10٪ بالاتر است و Overload ندارد. در Prime نیز 10٪ Overload یک ساعت در هر 12 ساعت مجاز است. پس 66 kVA را نباید برای بار دائم انتخاب کرد. برای پروژه‌ای که 55 تا 60 kVA واقعی و پیوسته می‌خواهد، باید شرایط دما/ارتفاع و راندمان آلترناتور با حاشیه بررسی شوند.

3. مصرف سوخت؛ اصلاح یک خطای مهم بانک قبلی

در نسخه قبلی سایت برای TG2 مصرف 50/75/100٪ به‌ترتیب 5.5، 7.84 و 10.35 L/h ثبت شده بود. این اعداد با دیتاشیت 2025 Perkins تطبیق نداشتند. PDF رسمی SFC را 224، 215 و 218 g/kWh اعلام می‌کند.

با توان مکانیکی همان نقاط و چگالی 0.84 kg/L، مصرف تقریبی درست حدود 7.33، 10.56 و 14.27 L/h است. این اصلاح مهم است چون در محاسبه مخزن سوخت روزانه، هزینه بهره‌برداری و مقایسه با موتورهای رقیب اثر مستقیم دارد.

4. چرا SFC در 75٪ کمی بهتر از 100٪ است؟

Perkins برای TG2 عدد 215 g/kWh در 75٪ و 218 در 100٪ Prime می‌دهد. بنابراین بهترین نقطه ثبت‌شده این جدول نزدیک 75٪ است، نه لزوماً بار کامل. این رفتار برای انتخاب ظرفیت اهمیت دارد: یک ست که اغلب در 70 تا 80٪ کار کند می‌تواند از نظر راندمان سوخت مطلوب‌تر از ست Oversize شده در 30٪ باشد.

5. 110٪ Prime فقط یک نقطه اضطراری کوتاه است

SFC رسمی در 110٪ برابر 217 g/kWh است و مصرف حجمی محاسباتی حدود 15.6 L/h می‌شود. اما این نقطه فقط Overload مجاز Prime است. در طراحی مخزن و تهویه باید امکان این وضعیت دیده شود، ولی نباید آن را Operating Point عادی فرض کرد.

6. Turbocharged اما بدون ECM

TG2 توربوشارژ است، ولی در دیتاشیت Standard Equipment برای ECM و Harness مربوط به ECM مقدار N/A درج شده است. بنابراین این مدل را نباید با موتورهای Common Rail الکترونیکی جدید اشتباه گرفت.

در عیب‌یابی افت توان، مسیر سوخت مکانیکی، فیلتر هوا، نشتی Boost، وضعیت Turbo، Back Pressure اگزوز و تنظیم Governor باید بررسی شوند. اسکنر J1939 چیزی برای یک ECM که وجود ندارد پیدا نمی‌کند.

7. مقایسه با TG1؛ چرا پسوند دقیق مهم است؟

همان دیتاشیت برای TG1 در 1500 rpm فقط 45/50 kVA و برای TG2 60/66 kVA اعلام می‌کند. هر دو 3.3 لیتر و توربوشارژ هستند، اما Calibration و توانشان یکی نیست. بنابراین خرید موتور دست‌دوم صرفاً با عنوان «1103A-33TG» بدون Build List و پلاک دقیق می‌تواند به اختلاف توان جدی منجر شود.

8. آلترناتور مناسب و محدودیت kW

48 kWe Prime در PF=0.8 معادل 60 kVA است. اگر آلترناتور 60 kVA انتخاب شود، راندمان واقعی آن در بارهای مختلف باید با 54 kWm Net موتور Match شود. برای بارهای Motor Starting می‌توان آلترناتور بزرگ‌تر انتخاب کرد، ولی kW موتور تغییر نمی‌کند.

برای UPS/VFD، نوع AVR، PMG یا سیستم Excitation و Reactance آلترناتور می‌تواند از عدد kVA مهم‌تر شود. TG2 از نظر موتور حاشیه بیشتری از G دارد، اما یک Step Load بزرگ همچنان می‌تواند افت فرکانس ایجاد کند.

9. روغن و کولانت؛ حجم مشابه، بار حرارتی متفاوت

ظرفیت روغن و کولانت پکیج در دیتاشیت به‌ترتیب 8.3 و 10.2 لیتر است؛ همان اعدادی که برای G دیده می‌شوند. اما چون TG2 نزدیک دو برابر توان می‌دهد، این شباهت حجم به معنی شباهت بار حرارتی نیست.

در سرویس TG2 باید وضعیت رادیاتور، تسمه فن، کیفیت Coolant و نشتی‌های Boost با حساسیت بیشتری کنترل شوند. گرفتگی جزئی رادیاتور که روی G هنوز تحمل می‌شود می‌تواند روی TG2 در بار بالا زودتر خودش را با افزایش دما نشان دهد.

10. وزن و ابعاد؛ تفاوت کوچک ظاهری، تفاوت بزرگ توان

پکیج TG2 حدود 420 kg وزن خشک و 951×1049×634 mm ابعاد دارد. یعنی نسبت به G فقط کمی بزرگ‌تر و سنگین‌تر است، در حالی که Prime kVA دو برابر شده است. این چگالی توان بالا دلیل جذابیت TG2 برای کانوپی‌های فشرده است، ولی تهویه همان کانوپی باید متناسب با بار حرارتی واقعی طراحی شود.

11. 50Hz و 60Hz را قاطی نکنیم

TG2 در 1800 rpm به 68 kVA Prime و 75 kVA Standby می‌رسد. اگر موتور یا ست وارداتی 60Hz است، این اعداد نباید به پروژه 50Hz ایران منتقل شوند. تبدیل 1800 به 1500 rpm فقط با تغییر Governor به معنی حفظ توان 75 kVA نیست.

12. سنکرون و Load Sharing

چون ECM وجود ندارد، برای سنکرون چند مولد باید Governor و Actuator واقعی موتور بررسی شود. Speed Bias، Droop/Isochronous capability و پاسخ Actuator تعیین می‌کنند آیا کنترلرهایی مثل DSE8610 یا ComAp می‌توانند Load Sharing پایدار ایجاد کنند.

برای پروژه سنکرون، قبل از خرید موتور دست‌دوم باید دقیقاً مدل پمپ/گاورنر و امکان ورودی کنترل سرعت ثبت شود. عنوان «Electronic Controller compatible» بدون این اطلاعات کافی نیست.

13. خرید دست‌دوم؛ سه تست مخصوص TG2

  • Boost under load: فشار و نشتی مسیر توربو باید در بار واقعی بررسی شود.
  • Exhaust smoke: دود سیاه در 75 تا 100٪ می‌تواند نشانه کمبود هوا، انژکتور یا Overfueling باشد.
  • Cooling margin: دمای Coolant باید در بار کامل پایدار بماند؛ تست بدون بار تقریباً هیچ چیز درباره وضعیت واقعی رادیاتور نمی‌گوید.

14. Commissioning Baseline پیشنهادی

در تحویل، علاوه بر ولتاژ، جریان، kW/kVA/PF و 50Hz، باید افت فرکانس Step Load، زمان Recovery، دمای Coolant، فشار روغن، ولتاژ شارژ، دود و در صورت امکان Boost ثبت شود. مصرف سوخت در یک بازه اندازه‌گیری‌شده 75 یا 100٪ هم معیار خوبی برای مقایسه آینده است.

نظر کارشناسی آتروپات

1103A-33TG2 برای کلاس 60/66 kVA یک موتور بسیار فشرده است و نسبت توان به حجم بالایی دارد. این مزیت وقتی ارزشمند است که خنک‌کاری، هوای ورودی و Turbo سالم باشند. برای پروژه‌هایی که سادگی مطلق و بار سبک‌تر دارند، 1103A-33G کم‌تنش‌تر است؛ برای 60 kVA واقعی TG2 انتخاب درست‌تری است، اما باید با Build List دقیق شناسایی شود.

منبع: Perkins 1103A-33 Electric Power Engines، 100452EN-01 (03/25). ریتینگ 60/66 kVA محصول سایت با TG2 تطبیق داده شده است. مقادیر L/h، BMEP و kW/L محاسبات آتروپات از داده رسمی هستند.

15. موقعیت دقیق این مدل در خانواده و نقطه تصمیم خرید

1103A-33TG در خانواده 1103 از نظر Rating اصلی، جایگاه 4 از 4 را دارد. Rating مرجع این مدل 60 kVA است.

مدل پایین‌تر 1103C-33TG با 46 kVA حدود 30.4% پایین‌تر از این مدل است. اگر بار پایدار پروژه در محدوده مدل پایین‌تر بماند، بزرگ‌کردن موتور لزوماً مزیت نیست و می‌تواند ساعات کار کم‌بار را بیشتر کند.

این مدل در بالای خانواده فعلی قرار دارد. اگر پروژه از این Rating عبور می‌کند، رفتن به خانواده/پلتفرم بالاتر معمولاً مهندسی‌تر از فشار دادن آخرین Calibration این خانواده است.

برای تصور بار واقعی، 80% Prime این مدل حدود 48 kVA یا با PF=0.8 حدود 38.4 kW است. این عدد «حد سازنده» نیست؛ فقط نقطه مرجع برای بررسی اینکه پروژه در چه بخش از ظرفیت موتور کار خواهد کرد.

با درون‌یابی خطی صرفاً برای برآورد اولیه بین نقاط رسمی 75% و 100%، مصرف حوالی 80% بار تقریباً 11.3 L/h می‌شود. این مقدار محاسباتی است و جای Fuel Curve کارخانه را نمی‌گیرد.