صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 1104C-44G
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 1104C-44G

موتور دیزل Perkins 1104C-44G با توان Prime 35 kW و Standby 38.6 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

حجم روغن موتور7 L

مشخصات فنی Perkins 1104C-44G؛ گره 50Hz تنفس طبیعی

Calibration مبنا1104C-44G1 / 1500 rpm
آلایندگیEU Stage II / U.S. EPA Tier 2
آرایش4 سیلندر خطی، 4.41 L
Bore × Stroke105 × 127 mm
نسبت تراکم19.3:1
تنفسNaturally Aspirated
سوخت / کنترلDirect injection، Rotary pump، کنترل مکانیکی
Prime 50Hz43.7 kVA / 35 kWe
Standby 50Hz48.2 kVA / 38.6 kWe
راندمان معمول آلترناتور90٪
جریان 400V سه‌فاز*Prime ≈ 63.1 A؛ Standby ≈ 69.6 A
توان مکانیکی Net تقریبی*Prime ≈ 38.9 kWm
توان ویژه تقریبی*≈ 8.8 kWm/L
روغن7.0 L
کولانت پکیج مرجع12.8 L
ابعاد ElectropaK1163 × 623 × 951 mm
وزن خشک386 kg
برق DC12V starter / 65A charging alternator
فلایویلSAE J620 size 10/11½؛ SAE No.3 housing
فاصله سرویس500 h
مصرف سوخت 1500rpmPerkins در جدول این گره مقدار منتشر نکرده؛ از مدل دیگر قرض نشده است.

* محاسبات آتروپات از Rating رسمی. منبع: Perkins 1104C-44G و PN3247/03/21.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 1104C-44G؛ چرا 43.7 kVA تنفس طبیعی هنوز انتخاب منطقی است؟

1104C-44G در خانواده 4.4 لیتری 1104، گزینه‌ای متفاوت از TG و TAG است: تنفس طبیعی، نسبت تراکم 19.3:1 و خروجی 43.7 kVA Prime / 48.2 kVA Standby. این مدل برای پروژه‌ای جذاب است که سادگی مکانیکی و تعمیرپذیری مهم‌تر از چگالی توان بالا باشد.

1. 4.4 لیتر برای فقط 35 kWe چه معنایی دارد؟

در Prime خروجی الکتریکی 35 kWe است. با راندمان مرجع آلترناتور 90٪، نیاز مکانیکی حدود 38.9 kWm و توان ویژه حدود 8.8 kW/L می‌شود. این عدد عمداً پایین‌تر از TAG2 است؛ موتور برای توان خود به Boost متکی نیست. نتیجه عملی، تنش حرارتی کمتر ولی وزن و حجم بیشتر به ازای هر kW است.

2. Prime/Standby و جریان خروجی

43.7 kVA در 400V سه‌فاز حدود 63 A و 48.2 kVA حدود 70 A است. فاصله Standby حدود 10.3٪ است و مطابق تعریف Perkins، Standby اضافه‌بار ندارد. اگر بار واقعی پیوسته به 35 kWe نزدیک است، شرایط دما و ارتفاع باید قبل از انتخاب بررسی شود.

3. نبود Turbo چه چیزی را ساده و چه چیزی را سخت می‌کند؟

مسیر Boost، Charge Cooler و روغن‌کاری Turbo وجود ندارد، بنابراین تعداد نقاط خرابی کمتر است. در مقابل، در ارتفاع یا هوای گرم امکان جبران کاهش چگالی هوا با Boost وجود ندارد. Derating این مدل می‌تواند زودتر از نسخه Turbo محسوس شود.

4. مصرف سوخت؛ عددی که عمداً حذف شد

در دیتاشیت رسمی گره 1500rpm این Calibration جدول Fuel Consumption منتشر نشده است. اعداد 1.05/1.86 L/h که قبلاً در بانک بود با توان 35 kWe سازگار نبود و حذف شد. اینجا بهتر است خانه خالی بماند تا اینکه عددی از یک Variant دیگر به صفحه قرض داده شود.

5. 7 لیتر روغن و 12.8 لیتر کولانت

برای G1 این مقادیر از همان سند خانواده و Configuration مربوط استخراج شده‌اند و Confidence رکورد به exact ارتقا یافته است. این حجم‌ها همچنان مربوط به پکیج مرجع هستند؛ شیلنگ و رادیاتور خارجی می‌توانند حجم Fill نهایی نصب را تغییر دهند.

6. 386 کیلوگرم برای کلاس 44 kVA

وزن خشک 386 kg و ابعاد 1163×623×951 mm نشان می‌دهد این موتور نسبت به خروجی خود سبک‌ترین گزینه خانواده نیست. در پروژه ثابت، این معمولاً مشکل نیست؛ در کانوپی موبایل یا شاسی محدود، نسخه‌های کوچک‌تر/توربو ممکن است نسبت توان به حجم بهتری بدهند.

7. انتخاب بین G و TG

اگر بار پروژه حدود 25 تا 30 kW است و جریان استارت کنترل شده، G انتخاب ساده‌ای است. اگر بار به 40 kW نزدیک می‌شود یا ارتفاع/گرما جدی است، 1104C-44TG با 48.3 kWe Prime حاشیه منطقی‌تری می‌دهد. استفاده دائمی از 48.2 kVA Standby برای جبران کمبود توان انتخاب درستی نیست.

8. عیب‌یابی مخصوص موتور تنفس طبیعی

دود سیاه زیر Load در این مدل را باید با مسیر ورودی هوا، فیلتر، انژکتورها، پمپ Rotary، Overload و Back Pressure بررسی کرد. چون Turbo وجود ندارد، بررسی Boost بی‌معناست. این تفاوت ساده در عمل جلوی عیب‌یابی کپی‌شده از موتور TG را می‌گیرد.

9. BMEP حدود 7.3 bar؛ چرا این عدد برای مقایسه خانواده مفید است؟

با توان مکانیکی Gross حدود 40 kWm در Prime، حجم 4.41 لیتر و 1500 rpm، BMEP محاسباتی این گره حدود 7.3 bar است. همین شاخص در TG2 و TAG2 به‌ترتیب تقریباً 10 و 17 bar می‌شود. BMEP به‌تنهایی عمر موتور را تعیین نمی‌کند، اما نشان می‌دهد G برای خروجی خود فشار متوسط مؤثر کمتری از اعضای توربو دارد. این همان دلیل مهندسی پشت سادگی و چگالی توان پایین‌تر آن است.

10. اگر بار پروژه 30 kW باشد، موتور کجای نقشه کار می‌کند؟

30 kW الکتریکی تقریباً 86٪ خروجی Prime این مدل است. برای بار ثابت طولانی، این ناحیه از نظر دمای کاری مناسب است اما Headroom برای Step Load بزرگ محدود می‌شود. اگر هم‌زمان یک کمپرسور یا پمپ با استارت مستقیم وارد مدار شود، بررسی kVA گذرا از خود 35 kWe دائم مهم‌تر می‌شود. در چنین پروژه‌ای ممکن است موتور از نظر kW کافی باشد ولی آلترناتور یا افت فرکانس/ولتاژ عامل محدودکننده شود.

11. رفتار مورد انتظار در تست بار

برای Commissioning این مدل، نقطه‌های تقریباً 25، 50، 75 و 100٪ Prime را جدا ثبت می‌کنیم: فشار روغن، Coolant، Hz، ولتاژ سه‌فاز، دود و زمان Recovery پس از تغییر بار. چون Fuel Curve رسمی 1500rpm در منبع فعلی منتشر نشده، همین Baseline میدانی برای سرویس‌های بعدی اهمیت مضاعف دارد. اگر شش ماه بعد در 75٪ بار دود یا دمای متفاوت دیده شود، مقایسه با Baseline همان موتور از یک عدد عمومی اینترنتی مفیدتر است.

12. 60Hz را از روی صفحه عمومی به 50Hz ترجمه نکنیم

Perkins برای این خانواده بازه‌های 60Hz جداگانه منتشر می‌کند. موتور در 1800rpm رفتار مکانیکی، فن، مصرف و خروجی متفاوتی دارد. اگر ست دست‌دوم از بازار 60Hz آمده باشد، تبدیل به 50Hz باید با Calibration Governor و تطبیق آلترناتور انجام شود؛ کم‌کردن دور موتور بدون بررسی پلاک، تبدیل مهندسی محسوب نمی‌شود.

13. نقطه تصمیم خرید در خانواده 1104

G برای پروژه‌ای ارزش دارد که بار واقعی آن زیر حدود 30kW، محیط نصب قابل‌کنترل و اولویت با تعمیرپذیری باشد. اگر بار پروژه از 35kW عبور می‌کند، TG2 با 48.3kWe Prime نزدیک‌ترین جهش منطقی است. رفتن مستقیم به TAG2 81.1kWe فقط زمانی توجیه دارد که رشد بار، Step Load یا محدودیت فضا واقعاً آن را ایجاب کند. Oversize بزرگ، هم قیمت اولیه و هم کارکرد کم‌بار را بدتر می‌کند.

نظر کارشناسی آتروپات

1104C-44G موتور «توان زیاد در حجم کم» نیست؛ نقطه قوتش ساختار مکانیکی ساده و تنفس طبیعی است. برای برق اضطراری کوچک تا متوسط، محیط با دسترسی محدود به دیاگ و پروژه‌هایی که Load Step شدید ندارند، انتخاب قابل‌دفاعی است. برای بارهای نزدیک سقف یا شرایط محیطی سخت، رفتن به TG بهتر از فشار دادن G تا مرز Standby است.

منبع: Perkins 1104C-44G و PN3247/03/21.