صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 1104C-44TAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 1104C-44TAG

موتور دیزل Perkins 1104C-44TAG با توان Prime 81.1 kW و Standby 89.5 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار13.2 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار18.55 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار23.16 L/h
حجم روغن موتور8 L

مشخصات فنی Perkins 1104C-44TAG2؛ گره 101.4/111.9 kVA

Calibration1104C-44TAG2 / 1500 rpm
آلایندگیEU Stage II / U.S. EPA Tier 2
آرایش4 سیلندر، 4.41 L، 105×127 mm
نسبت تراکم18.2:1
تنفسTurbocharged + Air-to-Air Charge Cooled
سوخت / کنترلDirect injection، Rotary pump، مکانیکی
توان موتور Prime94 kWm Gross / 90 kWm Net
توان موتور Standby103 kWm Gross / 100 kWm Net
خروجی Prime101.4 kVA / 81.1 kWe
خروجی Standby111.9 kVA / 89.5 kWe
جریان 400V*Prime ≈ 146.4 A؛ Standby ≈ 161.5 A
توان ویژه Net Prime*≈ 20.4 kW/L
روغن8.0 L
کولانت12.6 L
ابعاد ElectropaK1259 × 721 × 966 mm
راندمان معمول آلترناتور90٪

مصرف TAG2 در 1500 rpm

بارSFC رسمیL/h محاسباتی*
50٪236 g/kWh13.20
75٪221 g/kWh18.55
100٪207 g/kWh23.16
110٪ Prime205 g/kWh25.23

* تبدیل SFC رسمی با چگالی 0.84 kg/L و توان مکانیکی همان نقطه؛ L/h عدد مستقیم چاپ‌شده کارخانه نیست. منبع: Perkins PN3247/03/21.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 1104C-44TAG2؛ 4.4 لیتر در مرز 101/112 kVA

رکورد سایت با Rating 101.4 kVA Prime و 111.9 kVA Standby دقیقاً در بالاترین گره 50Hz خانواده 1104C-44TAG قرار می‌گیرد و با TAG2 منطبق است. این تمایز مهم است چون TAG1 و TAG2 هر دو نام 1104C-44TAG دارند، اما توان و Fuel Curve یکسانی ندارند.

1. چگالی توان TAG2

90 kWm Net Prime از 4.41 L یعنی حدود 20.4 kW/L. این عدد بیش از دو برابر 1104C-44G است. عامل اصلی، Turbo + Air-to-Air Charge Cooling است. در نتیجه تمیزی رادیاتور/Charge Cooler، افت فشار مسیر هوا و کیفیت روغن نقش بسیار پررنگ‌تری دارند.

2. رابطه 94 kWm با 81.1 kWe

Perkins در Prime 94 kWm Gross و 90 kWm Net را برای TAG2 اعلام می‌کند و خروجی الکتریکی گره سایت 81.1 kWe است. این نسبت با راندمان حدود 90٪ آلترناتور همخوانی دارد. نصب آلترناتور بزرگ‌تر می‌تواند Headroom گذرا بدهد، ولی 94 kWm Gross سقف موتور را جابه‌جا نمی‌کند.

3. اصلاح Fuel Curve اشتباه قبلی

اعداد قبلی صفحه از TAG1 آمده بودند. برای TAG2، SFC رسمی در 50/75/100/110٪ Prime برابر 236/221/207/205 g/kWh است. تبدیل با چگالی 0.84 kg/L تقریباً 13.20، 18.55، 23.16 و 25.23 L/h می‌دهد. این L/h محاسباتی است، اما مبنایش Fuel Curve درست TAG2 است.

4. چرا SFC در نیم‌بار بدتر است؟

236 g/kWh در 50٪ و 207 g/kWh در بار کامل نشان می‌دهد موتور در نیم‌بار سوخت بیشتری به ازای هر kWh تولیدشده مصرف می‌کند. بنابراین Oversize کردن این ست برای باری که بیشتر زمان زیر 40 kW است، از نظر مصرف و دمای کاری انتخاب خوبی نیست.

5. Charge Cooler اینجا تزئینی نیست

TAG2 برای رسیدن به این چگالی توان به هوای فشرده و خنک‌شده متکی است. گرفتگی فین‌ها، دمای بالای هوای ورودی یا نشتی مسیر Charge Air می‌تواند قبل از اینکه دمای Coolant بحرانی شود خودش را با دود، افت توان و Slow Recovery نشان دهد.

6. جریان 146 تا 162 آمپر

در 400V سه‌فاز، جریان Prime حدود 146 A و Standby حدود 162 A است. این کلاس جریان انتخاب MCCB، کابل، باسبار و CT را از خانواده 60kVA جدا می‌کند. برای Motor Starting، بررسی Voltage Dip آلترناتور و ترتیب استارت بارها ضروری است.

7. مکانیکی است، با وجود توان بالا

1104C-44TAG2 Common Rail/ECM نیست؛ پمپ Rotary و کنترل مکانیکی دارد. برای سنکرون یا Load Sharing می‌توان از Governor/Actuator مناسب استفاده کرد، اما رفتار و امکانات آن با 1104D-E44TAG الکترونیکی یکی نیست. این دو مدل فقط چون نزدیک 100kVA هستند قابل جایگزینی یک‌به‌یک نیستند.

8. مقایسه با TG2

1104C-44TG2 حدود 60.4kVA Prime است، در حالی که TAG2 به 101.4kVA می‌رسد. افزایش تقریباً 68٪ در kVA بدون افزایش حجم موتور حاصل شده و بهای آن بار حرارتی و حساسیت بیشتر به Cooling/Air System است.

9. خرید دست‌دوم

Load Bank نزدیک 80kWe، کنترل دود، فشار Crankcase، نشتی Charge Air، وضعیت Turbo، دمای ورودی/خروجی رادیاتور و پایداری Governor مهم‌تر از ظاهر رنگ‌شده موتورند. اگر فروشنده فقط بدون بار موتور را روشن کند، عملاً مهم‌ترین بخش ارزیابی TAG2 انجام نشده است.

10. BMEP حدود 17 bar؛ TAG2 واقعاً موتور پرفشاری است

با 94kWm Gross، حجم 4.41L و 1500rpm، BMEP محاسباتی Prime حدود 17.1 bar است. برای مقایسه، G همین خانواده حدود 7.3bar و TG2 حدود 10.2bar است. این اختلاف فقط عدد کاتالوگ نیست؛ توضیح می‌دهد چرا TAG2 به Turbo و Charge Cooler سالم، رادیاتور تمیز و محدودیت پایین مسیر هوا/اگزوز حساس‌تر است.

11. مصرف حجمی به ازای kWh؛ چرا بار بالا اقتصادی‌تر است؟

با خروجی الکتریکی 81.1kWe، مصرف محاسباتی TAG2 تقریباً 0.326 L/kWh در 50٪، 0.305 در 75٪ و 0.286 در 100٪ می‌شود. این روند نشان می‌دهد موتور در نیم‌بار از نظر مصرف حجمی به ازای انرژی تولیدشده ضعیف‌تر است. بنابراین ست 100kVA برای باری که بیشتر روز 25 تا 35kW است، صرفاً به دلیل «حاشیه بیشتر» الزاماً انتخاب اقتصادی نیست.

12. TAG1 و TAG2 یک اسم دارند، اما یک موتور عملیاتی نیستند

TAG1 در 50Hz تقریباً در گره 80/89kVA قرار می‌گیرد، درحالی‌که TAG2 به 101.4/111.9kVA می‌رسد. تفاوت Rating حدود یک‌چهارم است و Fuel Curve نیز فرق می‌کند. در بازار دست‌دوم، عبارت روی آگهی «1104C-44TAG» کافی نیست؛ کد کامل Calibration و پلاک باید دیده شود. همین ابهام علت خطای Fuel Curve قبلی صفحه بود.

13. نشتی Charge Air چگونه خودش را نشان می‌دهد؟

در TAG2 یک نشتی کوچک بعد از Turbo می‌تواند باعث دود سیاه، افزایش مصرف، کندشدن Recovery و نرسیدن موتور به kW نامی شود، در حالی که بدون بار موتور کاملاً عادی به نظر برسد. بنابراین تست فشار/بازدید شیلنگ‌ها و اتصالات Charge Air در موتور دست‌دوم و بعد از بازکردن رادیاتور جزو تست‌های اصلی است، نه یک بازدید ظاهری.

14. Baseline مخصوص این Calibration

در تحویل ست TAG2، علاوه بر Hz و V، بهتر است Boost یا پارامتر متناظر قابل‌اندازه‌گیری، دمای هوای ورودی، Coolant، مصرف سوخت در یک نقطه پایدار، دود و زمان Recovery پس از Step مشخص ثبت شود. برای موتور مکانیکی، این Baseline جای Log الکترونیکی ECM را می‌گیرد و در تعمیر بعدی بسیار باارزش است.

نظر کارشناسی آتروپات

TAG2 راهی برای گرفتن حدود 100kVA از بلوک 4.4 لیتری است. برای پروژه‌ای که فضای نصب محدود و توان بالا می‌خواهد مزیت دارد، اما نگهداری خنک‌کاری و مسیر هوا باید جدی‌تر از نسخه‌های کم‌توان باشد. برای بارهای سبک دائمی، این مدل صرفاً چون «100kVA» جذاب‌تر است انتخاب اقتصادی‌تری نیست.

منبع: Perkins 1104C-44TAG و PN3247/03/21. L/hها تبدیل مهندسی از SFC رسمی هستند.