صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 1104C-44TG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 1104C-44TG

موتور دیزل Perkins 1104C-44TG با توان Prime 48.3 kW و Standby 53.4 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار7.57 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار11.3 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار15.07 L/h
حجم روغن موتور8 L

مشخصات فنی Perkins 1104C-44TG2؛ 60.4/66.7 kVA

Calibration1104C-44TG2 / 1500 rpm
آلایندگیEU Stage II / U.S. EPA Tier 2
آرایش4 سیلندر، 4.41 L، 105×127 mm
نسبت تراکم18.2:1
تنفسTurbocharged، بدون Charge Cooler
سوخت / کنترلDirect injection، Rotary pump، مکانیکی
توان موتور Prime56 kWm Gross / 54 kWm Net
توان موتور Standby62 kWm Gross / 59 kWm Net
Prime60.4 kVA / 48.3 kWe
Standby66.7 kVA / 53.4 kWe
جریان 400V*Prime ≈ 87.2 A؛ Standby ≈ 96.3 A
توان ویژه Net Prime*≈ 12.2 kW/L
روغن / کولانت8.0 / 12.6 L
ابعاد / وزن1239 × 615 × 951 mm / 401 kg
راندمان آلترناتور90٪

مصرف TG2 در 1500 rpm

50٪227 g/kWh → 7.57 L/h*
75٪226 g/kWh → 11.30 L/h*
100٪226 g/kWh → 15.07 L/h*
110٪ Prime229 g/kWh → 16.79 L/h*

* تبدیل مهندسی از SFC رسمی. TG3 با وجود Rating نزدیک، Fuel Curve متفاوت دارد و به این صفحه منتقل نشده است.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 1104C-44TG2؛ 60.4/66.7 kVA بدون Aftercooler

1104C-44TG در سایت با Rating 60.4/66.7 kVA به TG2 منطبق است. این نکته مهم است چون TG3 نیز تقریباً همین گره توان را دارد، ولی Fuel Curve آن متفاوت است. این صفحه از داده TG2 استفاده می‌کند و دو Calibration را با هم مخلوط نمی‌کند.

1. TG2 در میانه خانواده 1104C

48.3 kWe Prime، این مدل را بین 35 kWe نسخه G و 81.1 kWe نسخه TAG2 قرار می‌دهد. از نظر پروژه‌ای، همان فاصله‌ای را پر می‌کند که اغلب برای بارهای 35 تا 45 kW لازم است، بدون اینکه موتور به پیچیدگی Charge Cooler TAG برسد.

2. Turbo بدون Charge Cooler

TG2 توربوشارژ است ولی Air-to-Air Charge Cooler ندارد. این معماری نسبت به G توان ویژه را بالا می‌برد، اما نسبت به TAG مسیر هوای ساده‌تری دارد. در عیب‌یابی افت توان، Boost و محدودیت ورودی هوا مهم‌اند، اما مدار Charge Cooler جداگانه‌ای برای بررسی وجود ندارد.

3. 54 kWm Net برای 48.3 kWe

Prime موتور 56 Gross / 54 Net kWm است و خروجی Typical حدود 48.3 kWe. با 4.41 L، توان ویژه Net حدود 12.2 kW/L است. این عدد تقریباً وسط G و TAG2 قرار می‌گیرد و تفاوت معماری سه مدل را عددی نشان می‌دهد.

4. Fuel Curve مخصوص TG2

SFC رسمی TG2 در 50/75/100٪ حدود 227/226/226 g/kWh است و به 7.57/11.30/15.07 L/h محاسباتی می‌رسد. TG3 در همان خانواده SFC دیگری دارد. بنابراین ریتینگ مشابه مجوز انتقال مصرف سوخت بین Calibrationها نیست.

5. چرا 75 و 100٪ تقریباً SFC یکسان دارند؟

226 g/kWh در هر دو نقطه نشان می‌دهد موتور در بازه 75 تا 100٪ از نظر مصرف ویژه تقریباً تخت است. برای باری که بیشتر ساعات 35 تا 45 kW است، TG2 از نظر بهره‌برداری به ناحیه مناسبی نزدیک می‌شود.

6. روغن 8 و کولانت 12.6 لیتر

این مقادیر با پکیج TG در سند رسمی منطبق شده‌اند و رکورد از family به exact ارتقا یافته است. تفاوت با G نیز منطقی است: Turbo بار حرارتی و بسته‌بندی متفاوتی ایجاد می‌کند.

7. 401 کیلوگرم و طول 1239 mm

نسبت به G، طول و وزن بیشتر است اما جهش توان قابل توجه است. برای Retrofit باید محل فیلتر، خروجی اگزوز، فلایویل و فاصله سرویس بررسی شود؛ یکسان بودن خانواده 1104 به معنی هم‌اندازه بودن کامل پکیج نیست.

8. انتخاب آلترناتور و بار موتوری

60.4kVA در 400V حدود 87A است. برای موتور القایی بزرگ، kVA دائم فقط نیمی از مسئله است؛ آلترناتور باید از نظر Xd''، AVR و افت ولتاژ استارت بررسی شود. TG2 ممکن است از نظر kW کافی باشد اما اگر آلترناتور کوچک انتخاب شود، Voltage Dip پروژه را زمین می‌زند.

9. سنکرون با موتور مکانیکی

کنترل مکانیکی به معنی ممنوعیت سنکرون نیست، اما Actuator/Governor مناسب و تنظیم Gain/Stability اهمیت دارد. انتظار پاسخ CAN/J1939 از این موتور غلط است. کنترلر سنکرون باید با سخت‌افزار Governor واقعی ست هماهنگ شود.

10. BMEP حدود 10.2 bar؛ چرا TG2 وسط خانواده ایستاده است؟

56kWm Gross در 4.41L و 1500rpm، BMEP محاسباتی حدود 10.2bar می‌دهد. این عدد دقیقاً جایگاه TG2 را بین G با حدود 7.3bar و TAG2 با حدود 17.1bar نشان می‌دهد. از نظر حرارتی و هوارسانی نیز همین موقعیت میانی را داریم: Boost وجود دارد، ولی Charge Cooler مستقل وجود ندارد.

11. Fuel Curve تقریباً تخت بین 50 تا 100٪

با خروجی 48.3kWe، مصرف حجمی به ازای انرژی تولیدشده در 50، 75 و 100٪ تقریباً 0.313، 0.312 و 0.312 L/kWh می‌شود. برخلاف TAG2 که در بار بالا بهبود واضح‌تری دارد، TG2 در این سه نقطه رفتار نسبتاً تختی نشان می‌دهد. این یکی از تفاوت‌های واقعی Calibration است، نه پاراگرافی که بتوان آن را به همه Perkinsها چسباند.

12. TG2 و TG3؛ Rating مشابه، Fuel Map متفاوت

Perkins برای TG2 و TG3 گره توان بسیار نزدیک ارائه می‌کند، اما SFC یکسان نیست. اگر موتور واقعی TG3 باشد، استفاده از مصرف TG2 در محاسبه مخزن یا قرارداد O&M اشتباه است. به همین دلیل در صفحه نام Calibration را صریح نگه داشته‌ایم و ریتینگ 60.4/66.7 را به TG2 متصل کرده‌ایم.

13. Turbo Lag و Step Load

در اعمال ناگهانی بار، Governor سوخت را افزایش می‌دهد ولی Turbo برای ساخت Boost به زمان نیاز دارد. اگر Step خیلی بزرگ باشد، افت فرکانس و دود لحظه‌ای طبیعی‌تر از مدل تنفس طبیعی کم‌توان است. اندازه آلترناتور، اینرسی، تنظیم Governor و ترتیب ورود بار تعیین می‌کنند آیا این افت در محدوده قابل‌قبول می‌ماند یا نه. برای موتور پمپ بزرگ، تست واقعی Step ارزش بیشتری از جمع ساده kVA پلاک دارد.

14. نقطه انتخاب بین TG2 و TAG2

برای بار پیوسته حدود 35 تا 45kW، TG2 از نظر اندازه و کارکرد انتخاب متعادلی است. اگر بار پیوسته از حدود 48kWe عبور می‌کند یا Step Load سنگین تکرارشونده داریم، TAG2 حاشیه بیشتری می‌دهد. اگر بار کمتر از 30kW است، حتی G می‌تواند انتخاب اقتصادی‌تر و ساده‌تری باشد.

نظر کارشناسی آتروپات

1104C-44TG2 برای کلاس 60kVA یک معماری متعادل دارد: توربو برای توان بیشتر، بدون Charge Cooler و بدون ECM. برای پروژه‌هایی که تعمیرپذیری مکانیکی می‌خواهند ولی 44kVA کم است، انتخاب منطقی است. اگر بار به 70 تا 80kW می‌رود، TAG2 راه درست است نه فشار دادن TG2 در Standby.

منبع: Perkins 1104C-44TG و PN3247/03/21.