بررسی تخصصی Perkins 1104D-44TG2؛ اصلاح منبع 50Hz و Fuel Curve مستقیم کارخانه
صفحه قبلی یک خطای منبع مهم داشت: رکورد 60/66kVA سایت 50Hz است، اما Source به سند TG1 در 1800rpm اشاره میکرد. این مدل اکنون به 1104D-44TG2 / 1500rpm با سند رسمی PN3076/2015 تطبیق داده شده است.
1. توان واقعی TG2
در Prime، موتور 56.6kWm Gross / 54kWm Net و خروجی مجموعه 48kWe / 60kVA دارد. Standby به 61.6/59kWm و 53kWe / 66kVA میرسد. این مقادیر با گره 50Hz رکورد سایت منطبقاند.
2. مزیت مهم این مدل: L/h مستقیم کارخانه
برخلاف بسیاری از صفحات که فقط SFC دارند، سند TG2 مصرف مستقیم را منتشر میکند: 4.8 L/h در 25٪، 8.3 در 50٪، 12.4 در 75٪، 16.5 در 100٪ Prime و 18.2 L/h در Standby. بنابراین اینجا نیازی به تبدیل چگالی سوخت نداریم.
3. مقایسه مصرف 25 تا 100٪
افزایش از 4.8 به 16.5 L/h تقریباً متناسب با بار است، اما مصرف به ازای kWh در بار پایین معمولاً بدتر میشود. برای ست Standby که هفتهها فقط تست سبک دارد، Load Bank دورهای مهمتر از نگاه به مصرف لحظهای بیباری است.
4. Stage IIIA بدون Common Rail
1104D-44TG2 هنوز Rotary Pump و Direct Injection دارد. حرف D سطح آلایندگی جدیدتری نسبت به C نشان میدهد، ولی این Variant را نباید با 1104D-E44TAG الکترونیکی اشتباه گرفت. عیبیابی Governor و Fuel System همچنان مکانیکی است.
5. کولانت 16.5 لیتر، نه 13 لیتر
منبع دقیق TG2 ظرفیت کولانت 16.5L و روغن 8.0L را اعلام میکند. رکورد قبلی 13L کولانت و 8.4L روغن از داده خانواده دیگری آمده بود. هر دو اصلاح و Confidence به exact تغییر داده شدند.
6. 401 kg و پکیج 1239×615×951
این ابعاد مربوط به همان Configuration TG2 سند 50Hz است. صفحه عمومی فعلی Perkins ممکن است وزن/ابعاد Aggregate دیگری نشان دهد؛ برای این رکورد خاص، دیتاشیت Calibration دقیق اولویت دارد.
7. جریان و Breaker
60kVA در 400V سهفاز حدود 86.6A و 66kVA حدود 95.3A است. MCCB 100A ممکن است روی کاغذ نزدیک باشد، اما Ambient، Derating، کابل و Margin باید بررسی شوند. برای پروژه صنعتی معمولاً انتخاب صرفاً بر مبنای عدد 95A کافی نیست.
8. تفاوت با 1104C-44TG2
هر دو تقریباً 60/66kVA هستند، اما استاندارد آلایندگی، Calibration و جزئیات پکیج متفاوت است. مزیت بزرگ رکورد D این است که Fuel Curve مستقیم L/h و مشخصات دقیق TG2 در سند مستقل داریم. جایگزینی C و D باید با پلاک، Flywheel، سیستم برق و الزامات آلایندگی کنترل شود.
9. تست میدانی
در Load Bank، نقاط 25/50/75/100٪ را میتوان با مصرف رسمی مقایسه کرد. اختلاف بزرگ مصرف همراه با دود یا افت فرکانس میتواند به انژکتور، Governor، Restriction هوا/اگزوز یا خطای اندازهگیری سوخت اشاره کند. این مدل یکی از معدود مواردی است که Baseline کارخانه برای L/h مستقیماً کاربردی است.
10. BMEP حدود 10.3 bar؛ نزدیک به C-TG2 اما با Calibration متفاوت
56.6kWm Gross روی 4.41L در 1500rpm، BMEP حدود 10.3bar میدهد؛ از نظر بار مکانیکی بسیار نزدیک C-TG2 است. اما Stage IIIA، جزئیات Fuel System و Cooling Package متفاوتاند. همین نزدیکی عددی یکی از دلایلی است که انتخاب منبع اشتباه قبلی بهراحتی از چشم پنهان میماند.
11. مصرف L/kWh از داده مستقیم کارخانه
چون Perkins برای TG2 مصرف مستقیم L/h داده، میتوان راندمان عملی را بهتر دید. در 50٪ Prime، 8.3L/h روی 24kW تقریباً 0.346 L/kWh است؛ در 75٪ حدود 0.344 و در 100٪ حدود 0.344. در 25٪ بار، 4.8L/h روی 12kW حدود 0.40L/kWh میشود. پس کارکرد مزمن یک ست 60kVA در 10 تا 15kW از نظر سوخت منطقی نیست.
12. از Fuel Curve برای تشخیص هم میشود استفاده کرد
اگر یک ست سالم در 75٪ بار بهجای حدود 12.4L/h مثلاً 16 یا 17L/h مصرف کند، قبل از متهمکردن موتور باید خطای اندازهگیری، چگالی/دما، Load Meter و شرایط محیطی بررسی شوند. بعد سراغ Air Restriction، Injection و Governor میرویم. وجود منحنی مستقیم کارخانه برای این Calibration مزیت بزرگی در عیبیابی است.
13. چرا سند TG2 دقیقتر از صفحه عمومی است؟
صفحه عمومی Perkins بازه چند Configuration را یکجا نشان میدهد؛ برای مثال وزن و ابعاد میتواند با Optionها تغییر کند. سند C10509502 دقیقاً TG2 1500rpm را هدف گرفته است. برای Rating، سیالات و Fuel Curve این رکورد، Calibration-specific document اولویت دارد. برای سفارش قطعه نهایی، Serial Number همچنان مرجع آخر است.
14. Commissioning مصرفمحور
در تحویل این مدل میتوان 25/50/75/100٪ بار را با اعداد 4.8/8.3/12.4/16.5 L/h مقایسه کرد و همراه آن Hz، Coolant، دود و فشار روغن را ثبت کرد. این Baseline بعداً برای تشخیص افت راندمان، فیلتر مسدود یا تغییر رفتار Injection بسیار ارزشمند است.
نظر کارشناسی آتروپات
1104D-44TG2 از نظر سرویس انتخاب جذابی است چون داده دقیق کارخانه برای مصرف و سیالات داریم و معماری هنوز مکانیکی است. مهمترین اصلاح این صفحه نه «زیباتر کردن متن»، بلکه حذف منبع اشتباه 1800rpm بود. از این به بعد تحلیل و نگهداری بر اساس Calibration صحیح 50Hz انجام میشود.
منبع دقیق: Perkins C10509502 / PN3076/2015.