صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 1104D-E44TAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 1104D-E44TAG

موتور دیزل Perkins 1104D-E44TAG با توان Prime 80 kW و Standby 88 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار13.49 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار18.94 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار23.66 L/h
حجم روغن موتور8.4 L

مشخصات فنی Perkins 1104D-E44TAG2؛ Common Rail در گره 100/110 kVA

Calibration1104D-E44TAG2 / 1500 rpm
آلایندگیEU Stage IIIA / U.S. EPA Tier 3
آرایش4 سیلندر، 4.4 L، 105×127 mm
نسبت تراکم16.7:1
تنفسTurbocharged + Air-to-Air Charge Cooled
سوخت / کنترلCommon Rail، ECM، Electronic Governing؛ ISO 8528-5 Class G3
توان موتور Prime96 kWm Gross / 91 kWm Net
توان موتور Standby105 kWm Gross / 101 kWm Net
Prime100 kVA / 80 kWe
Standby110 kVA / 88 kWe
جریان 400V*Prime ≈ 144.3 A؛ Standby ≈ 158.8 A
توان ویژه Net Prime*≈ 20.7 kW/L
روغن / کولانت8.4 / 17.0 L
ابعاد1358 × 746 × 1087 mm
راندمان معمول آلترناتور90٪

مصرف TAG2 در 1500 rpm

50٪236 g/kWh → 13.49 L/h*
75٪221 g/kWh → 18.94 L/h*
100٪207 g/kWh → 23.66 L/h*
110٪ Prime205 g/kWh → 25.77 L/h*

* L/h محاسباتی از SFC رسمی با چگالی 0.84 kg/L. منبع: Perkins PN3246/02/21 و صفحه رسمی 1104D-E44TAG.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 1104D-E44TAG2؛ 100/110 kVA با Common Rail و کنترل الکترونیکی

1104D-E44TAG2 از نظر ظاهر خانواده 1104 است، اما از نظر کنترل موتور یک جهش جدی نسبت به 1104C-44TAG2 دارد. حرف E یعنی Electronic، سیستم سوخت Common Rail است و Electronic Governing طبق Perkins به Class G3 استاندارد ISO 8528-5 می‌رسد.

1. Rating دقیق TAG2

در 1500rpm، Prime برابر 96kWm Gross / 91kWm Net و خروجی 80kWe / 100kVA است. Standby 105/101kWm و 88kWe / 110kVA است. این رکورد به TAG2 منطبق است، نه TAG1 80/88kVA.

2. 20.7 kW/L؛ فشار کاری بالای 4.4 لیتری

91kWm Net از 4.4L حدود 20.7kW/L است. برای رسیدن به این سطح، Turbo + Air-to-Air Charge Cooling و تزریق الکترونیکی نقش محوری دارند. کیفیت Cooling، Boost و Fuel Rail دیگر موضوع فرعی سرویس نیست.

3. Fuel Curve صحیح TAG2

SFC رسمی 50/75/100/110٪ برابر 236/221/207/205 g/kWh است. با Gross Prime 96kW و چگالی 0.84kg/L، مصرف محاسباتی حدود 13.49، 18.94، 23.66 و 25.77 L/h می‌شود. اعداد قبلی صفحه پایین‌تر و متعلق به این Calibration نبودند و اصلاح شدند.

4. تفاوت واقعی با 1104C-44TAG2

هر دو نزدیک 100kVA هستند، اما C-TAG2 مکانیکی و D-E-TAG2 الکترونیکی است. در مدل E، Event Code، تغذیه ECM، سنسورها، Harness و کیفیت Ground وارد عیب‌یابی می‌شوند. در عوض Electronic Governing امکان کنترل دقیق‌تر دور و یکپارچه‌سازی بهتر با سیستم مدیریت ژنراتور را می‌دهد.

5. نسبت تراکم 16.7:1

این نسبت از C-TAG2 با 18.2:1 پایین‌تر است. همراه با Common Rail و Charge Cooling، نشان‌دهنده Calibration متفاوت احتراق است. بنابراین نسخه‌های C و D-E را حتی با Rating مشابه نباید از نظر انژکتور، پمپ یا تنظیمات سوخت یک خانواده عملیاتی دانست.

6. روغن 8.4 و کولانت 17 لیتر

این دو مقدار برای TAG2 از منبع دقیق خانواده D-E ثبت شده‌اند. کولانت بیشتر از 1104C-TAG بخشی از تفاوت Cooling Package الکترونیکی/Charge-cooled را نشان می‌دهد. در سرویس واقعی سطح نهایی پس از هواگیری همچنان با دستورالعمل همان پکیج کنترل می‌شود.

7. ابعاد 1358×746×1087

این پکیج از C-TAG2 بزرگ‌تر است. برای Retrofit یک ست مکانیکی 100kVA با این موتور، جای ECU/Harness، Charge Cooler، مسیر هوا و دسترسی سرویس باید از نو بررسی شود. «هر دو 100kVA هستند» معیار مکانیکی کافی نیست.

8. کنترلر و J1939

با ECM، استفاده از کنترلرهایی که پارامترهای موتور را از CAN/J1939 می‌خوانند منطقی است، اما Mapping PGN/SPN و پشتیبانی Firmware باید برای ECU همین موتور بررسی شود. نمایش RPM و Coolant روی CAN جای حفاظت سخت‌افزاری مناسب و Alarm Strategy را نمی‌گیرد.

9. Step Load و G3

Electronic Governing با Class G3 برای کیفیت کنترل فرکانس مزیت است، اما پاسخ واقعی مجموعه به اینرسی آلترناتور، Turbo Lag و اندازه Step بستگی دارد. برای پروژه UPS یا موتورهای بزرگ، تست واقعی Load Step با ثبت Hz و V لازم است؛ برچسب G3 به‌تنهایی تضمین Voltage Dip نیست.

10. جریان خروجی

100kVA در 400V حدود 144A و 110kVA حدود 159A است. در این سطح، انتخاب کابل و کلید به Ambient و روش نصب حساس‌تر می‌شود. برای ATS یا سنکرون، CT ratio و Breaking Capacity باید بر اساس شبکه واقعی پروژه تعیین شوند.

11. خرید دست‌دوم

علاوه بر Compression/Blow-by و Turbo، Scan کامل ECM، Active/Logged Faultها، Rail Pressure تحت Load، وضعیت Harness و ولتاژ Charging باید ثبت شوند. موتور الکترونیکی که فقط بدون بار «خوب روشن می‌شود» هنوز نصف آزمون را نداده است.

12. BMEP حدود 17.5 bar؛ بار مکانیکی TAG2 الکترونیکی

با 96kWm Gross، 4.4L و 1500rpm، BMEP محاسباتی Prime حدود 17.5bar است. از نظر بار مکانیکی در همان کلاس C-TAG2 قرار می‌گیرد، ولی کنترل احتراق و Governor متفاوت است. این عدد بالا توضیح می‌دهد چرا کیفیت Charge Air، Rail Pressure و Cooling برای رسیدن به Rating حیاتی‌اند.

13. مصرف به ازای kWh در سه نقطه

برای 80kWe Prime، L/h محاسباتی به حدود 0.337 L/kWh در 50٪، 0.316 در 75٪ و 0.296 در 100٪ می‌رسد. باز هم موتور در بار بالا از نظر مصرف حجمی نسبی بهتر کار می‌کند. اگر این ست بیشتر عمرش زیر 30kW باشد، انتخاب 100kVA از نظر سوخت و دمای کاری باید دوباره بررسی شود.

14. اختلاف وزن در اسناد رسمی؛ چه کنیم؟

صفحه فعلی Perkins وزن خشک حدود 448kg نشان می‌دهد، درحالی‌که Publication قدیمی‌تر خانواده برای Configuration مشابه عددی نزدیک 439kg دارد. این اختلاف را نباید با انتخاب دلخواه یکی از دو عدد پنهان کرد. برای طراحی حمل و شاسی، Revision و Optionهای پکیج یا وزن واقعی ست ملاک است؛ برای تحلیل موتور، ابعاد و Rating ثابت‌تر از یک عدد وزن Aggregate هستند.

15. ماتریس عیب‌یابی الکترونیکی

اگر موتور Crank می‌کند ولی روشن نمی‌شود، مسیر بررسی شامل Battery Voltage حین Crank، تغذیه و Ground ECM، Rail Pressure، سنسورهای Sync و Fuel Supply است. اگر روشن می‌شود ولی زیر بار افت توان دارد، Desired/Actual Rail Pressure، Boost/Charge Air، محدودیت فیلتر و Fault History باید کنار هم دیده شوند. این منطق با موتور مکانیکی C-TAG2 فرق بنیادی دارد.

16. Baseline دیجیتال Commissioning

برای این مدل فقط نوشتن ولتاژ و فرکانس کافی نیست. بهتر است Snapshot پارامترهای ECM در 25/50/75/100٪ بار ذخیره شود: RPM، Coolant، Rail Pressure، Boost/Intake در صورت دسترس، Battery Voltage و Active/Logged Faults. این Snapshot هنگام خرابی آینده می‌تواند ساعت‌ها از عیب‌یابی را حذف کند.

17. سنکرون؛ مزیت Electronic Governing کجاست؟

Electronic Governing و کلاس G3 کنترل دقیق‌تری برای kW Load Sharing فراهم می‌کنند، اما کنترلر باید Interface صحیح موتور را بشناسد. در سنکرون چند ژنراتور، فرمان kW به Governor/ECM و فرمان kVAr به AVR دو حلقه جدا هستند. داشتن J1939 مانیتورینگ را آسان‌تر می‌کند ولی جای تنظیم Load Share واقعی را نمی‌گیرد.

نظر کارشناسی آتروپات

1104D-E44TAG2 برای پروژه‌ای که 100kVA، کنترل دور دقیق و مانیتورینگ الکترونیکی می‌خواهد از قوی‌ترین اعضای 4.4 لیتری این خانواده است. در مقابل، نسبت به نسخه مکانیکی به برق DC، سیم‌کشی و ابزار عیب‌یابی وابسته‌تر است. اگر پروژه دورافتاده و تعمیرپذیری بدون دیاگ اولویت اول است، C-TAG2 هنوز رقیب جدی است.

منبع: Perkins 1104D-E44TAG و PN3246/02/21. L/hها محاسباتی و مبتنی بر SFC رسمی هستند.