صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 1106A-70TAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 1106A-70TAG

موتور دیزل Perkins 1106A-70TAG با توان Prime 160 kW و Standby 176 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار23.1 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار34.7 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار45.8 L/h
حجم روغن موتور18 L

مشخصات فنی Perkins 1106A-70TAG4؛ 200/220 kVA

Calibration1106A-70TAG4 / 1500 rpm / 50Hz
کاربریElectric Power Generation / Fuel Optimised
آرایش6 سیلندر خطی، 7.01 L
Bore × Stroke105 × 135 mm
نسبت تراکم TAG416:1
تنفسTurbocharged + Charge Air Cooled
Prime Mechanical178.9 kWm Gross / 173.9 kWm Net
Standby Mechanical196.3 kWm Gross / 191.3 kWm Net
Prime Generator Output160 kWe / 200 kVA
Standby Generator Output176 kWe / 220 kVA
جریان 400V سه‌فاز*Prime ≈ 288.7 A؛ Standby ≈ 317.5 A
توان ویژه Net Prime*≈ 24.8 kW/L
BMEP Gross Prime*≈ 20.4 bar
روغن / کولانت بانک تأییدشده18 / 21 L
ابعاد خانواده ElectropaK1706 × 756 × 1092 mm
وزن خشک خانواده743 kg
راندمان معمول آلترناتور91–92٪
فاصله سرویس500 h

مصرف مستقیم کارخانه TAG4 در 1500 rpm

25٪ Prime12.6 L/h
50٪23.1 L/h
75٪34.7 L/h
100٪45.8 L/h
110٪ Prime49.4 L/h

منبع Rating و Fuel Curve: Perkins 1106A-70TAG4 Publication PN1975 و صفحه جاری خانواده 1106A-70TAG. اعداد ستاره‌دار محاسبات آتروپات هستند.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 1106A-70TAG4؛ 200/220 kVA واقعی از بلوک 7 لیتری

رکورد 1106A-70TAG سایت با توان 200 kVA Prime / 220 kVA Standby به گره TAG4 منطبق است. همین تشخیص مهم است، چون خانواده 1106A-70TAG از 150 تا 220kVA را پوشش می‌دهد و Fuel Curve مدل‌های TAG2/TAG3 را نباید به TAG4 انتقال داد.

1. 173.9 kWm Net از 7.01 لیتر

در Prime، Perkins برای TAG4 توان 178.9kWm Gross و 173.9kWm Net اعلام می‌کند. توان ویژه Net حدود 24.8 kW/L است؛ عددی بسیار بالاتر از 1106A-70TG1. این افزایش با Turbo و Charge Air Cooling حاصل می‌شود و حساسیت به مسیر هوا، رادیاتور و Turbo را بالا می‌برد.

2. BMEP حدود 20.4 bar

با 178.9kWm Gross در 1500rpm، BMEP محاسباتی حدود 20.4bar است. این عدد نشان می‌دهد TAG4 در بالای بارگذاری مکانیکی خانواده 1106A قرار دارد. بنابراین نگهداری سیستم خنک‌کاری و کیفیت روغن در آن فقط موضوع سرویس دوره‌ای نیست؛ مستقیماً با حفظ Rating در ارتباط است.

3. Fuel Curve صحیح TAG4

مصرف مستقیم Perkins برای 25/50/75/100/110٪ Prime به‌ترتیب 12.6، 23.1، 34.7، 45.8 و 49.4 L/h است. اعداد قبلی سایت حدود 16.5/25/33.83 L/h متعلق به گره دیگری بودند و حذف شدند. این اصلاح برای طراحی مخزن و هزینه سوخت از خود نثر مقاله مهم‌تر بود.

4. مصرف به ازای kWh

در 50٪ Prime، 23.1L/h روی حدود 80kW برابر 0.289L/kWh است؛ در 75٪ حدود 0.289 و در 100٪ حدود 0.286L/kWh. TAG4 از 50 تا 100٪ رفتار نسبتاً یکنواختی دارد. در 25٪، نسبت بدتر می‌شود و کارکرد مزمن کم‌بار همچنان انتخاب مناسبی نیست.

5. Prime 200 با Standby 220 چه تفاوتی دارد؟

Perkins Prime را برای ساعات نامحدود با Average Load Factor حدود 80٪ در 24 ساعت و 10٪ Overload یک ساعت در هر 12 ساعت تعریف می‌کند. Standby تا 500 ساعت سالانه و بدون Overload تعریف می‌شود. بنابراین 220kVA عنوانی برای کار دائم نیست.

6. جریان حدود 289 آمپر در Prime

در 400V سه‌فاز، 200kVA حدود 289A و 220kVA حدود 318A است. این کلاس جریان انتخاب MCCB/ACB، باسبار و CT را وارد محدوده‌ای می‌کند که دمای تابلو و Selectivity جدی‌تر می‌شوند. برای ATS این مدل، نگاه صرف به «کلید 320A» بدون Ambient و Margin طراحی ناقص است.

7. TAG4 در مقایسه با 1106A-70TG1

TG1 حدود 135/150kVA است؛ TAG4 به 200/220kVA می‌رسد، درحالی‌که حجم موتور همان حدود 7L باقی می‌ماند. تفاوت اصلی در Calibration و Charge Cooling است. برای پروژه 140kVA واقعی، TG1 ممکن است ساده‌تر و کم‌فشارتر باشد؛ TAG4 زمانی توجیه دارد که واقعاً کلاس 180 تا 200kVA لازم باشد.

8. Air/Charge Cooling در عیب‌یابی

نشتی Charge Air، فین کثیف، محدودیت فیلتر یا Turbo ضعیف می‌تواند با دود سیاه، EGT بالاتر و نرسیدن به 160kWe ظاهر شود. تست بی‌باری این مشکلات را آشکار نمی‌کند. Load Bank نزدیک 75 و 100٪ برای موتور دست‌دوم TAG4 ضروری است.

9. عدد روغن و کولانت

بانک فنی این Calibration 18L روغن و 21L کولانت را از منبع رسمی نگه می‌دارد. در نصب نهایی، Volume خارجی رادیاتور/شلنگ باید جدا لحاظ شود. برای سرویس، Fill واقعی با Dipstick و هواگیری کنترل می‌شود، نه صرفاً ریختن عدد جدول.

10. Commissioning مخصوص 200kVA

Baseline باید در حداقل 50/75/100٪ شامل Hz، V، A، kW/kVA/PF، Coolant، فشار روغن، دود و مصرف سوخت ثبت شود. وجود Fuel Curve مستقیم باعث می‌شود مصرف واقعی را با 23.1/34.7/45.8L/h مقایسه کنیم و افت راندمان آینده را زودتر ببینیم.

11. مخزن سوخت برای کار واقعی 8 یا 10 ساعته

در بار Prime کامل، 45.8L/h یعنی برای 8 ساعت حدود 366L سوخت مصرفی و برای 10 ساعت حدود 458L لازم است. این عدد حجم مفید است، نه حجم اسمی Tank. فضای انبساط، Dead Volume، برگشت سوخت و Reserve باید جدا لحاظ شوند. بنابراین یک مخزن 400 لیتری لزوماً «8 ساعت مطمئن در 200kVA» نمی‌دهد.

12. مقایسه با TG1؛ آیا همیشه TAG4 بهتر است؟

1106A-70TG1 حدود 135kVA Prime است و TAG4 به 200kVA می‌رسد؛ جهش تقریباً 48٪ بدون افزایش محسوس حجم موتور. اگر بار واقعی پروژه 100 تا 110kW باشد، TG1 می‌تواند با فشار مکانیکی و Fuel Flow پایین‌تر انتخاب منطقی‌تری باشد. TAG4 زمانی ارزشش را نشان می‌دهد که واقعاً خروجی 150 تا 160kW یا Step Load سنگین نیاز باشد.

13. PF پایین چه می‌کند؟

Rating 200kVA بر مبنای PF=0.8 به 160kW می‌رسد. اگر بار PF پایین‌تری داشته باشد، ممکن است آلترناتور از نظر جریان/kVAr قبل از رسیدن موتور به 160kW محدود شود. برای کارخانه با موتورهای القایی، Welding یا UPS باید kW و kVAr جدا بررسی شوند؛ موتور فقط بخش kW را تأمین می‌کند.

14. 60Hz را از همین TAG4 قرض نگیریم

نسخه 1800rpm در اسناد Perkins Rating و شرایط متفاوتی دارد. اگر موتور دست‌دوم از بازار 60Hz وارد شود، فقط تغییر Governor به 1500rpm کافی نیست. Fan power، Cooling، Alternator Frequency/Voltage و Calibration باید بررسی شوند. پلاک دقیق Build از نام خانواده مهم‌تر است.

15. نقطه رد یا قبول موتور دست‌دوم

اگر TAG4 در 100٪ Prime نتواند حوالی 160kWe را بدون دود غیرعادی و افت Hz نگه دارد، یا مصرفش فاصله زیادی از 45.8L/h داشته باشد، معامله باید متوقف و علت مشخص شود. Turbo/Charge Air، Injection، Back Pressure و Cooling چهار محور اصلی بررسی زیر بار هستند. تست پنج دقیقه بی‌باری برای این موتور تقریباً نمایشی است.

نظر کارشناسی آتروپات

1106A-70TAG4 برای گرفتن 200kVA از پلتفرم 7 لیتری گزینه پرتوان و شناخته‌شده‌ای است، اما همین چگالی توان بالا به معنی حساسیت بیشتر به Charge Air و Cooling است. مزیتش توان زیاد در ابعاد نسبتاً جمع‌وجور است؛ محدودیتش این است که برای بارهای 80 تا 100kW انتخاب بیش‌ازحد بزرگی خواهد بود.

منابع: صفحه رسمی Perkins 1106A-70TAG و Publication TAG4 PN1975. Fuel L/h مستقیم کارخانه است.