بررسی تخصصی Perkins 1106A-70TG؛ موتور مکانیکی 7 لیتری برای رده 135/150 kVA
Perkins 1106A-70TG در نسخه 50 هرتز، یکی از موتورهای ششسیلندر خطی 7 لیتری خانواده 1106A برای تولید برق است. مدلی که در کاتالوگ آتروپات با خروجی معمول 135 kVA Prime و 150 kVA Standby ثبت شده، با ردیف 1106A-70TG1 دیتاشیت رسمی Perkins منطبق است. نقطه تمایز این موتور نسبت به بسیاری از نسلهای الکترونیکی جدید، سیستم پاشش مکانیکی، نبود ECM و ساختار نسبتاً ساده است؛ چیزی که در پروژههایی با اولویت تعمیرپذیری، سوخت با کیفیت متغیر و دسترسی محدود به ابزار دیاگ میتواند مزیت واقعی باشد.
این سادگی به معنی قدیمی یا ضعیف بودن طراحی نیست. Perkins خود خانواده 1106A را برای Power Generation و Load Acceptance مناسب معرفی میکند، اما این خانواده برای بازارهای Fuel Optimised طراحی شده و نباید آن را با موتورهای دارای الزامات آلایندگی Stage V یا EPA Tier جدید اشتباه گرفت. انتخاب آن باید با مقررات محل نصب و نوع پروژه هماهنگ باشد.
۱. جایگاه مدل در خانواده 1106A
خانواده رسمی 1106A-70TG/TAG چهار سطح اصلی دارد: TG1 و مدلهای TAG2، TAG3 و TAG4. تفاوت فقط در توان نیست؛ TG1 توربوشارژ است، در حالی که TAGهای بالاتر Aftercooled نیز هستند. بنابراین نمیتوان دیتای یک TAG4 را به 1106A-70TG تعمیم داد. مدل 1106A-70TG1 در 1500 rpm توان Gross برابر 127 kW و Net برابر 118 kW در Prime دارد و خروجی معمول ژنراتور آن 108 kWe یا 135 kVA است. در Standby توان Net موتور 131 kW و خروجی معمول ژنراتور 120 kWe یا 150 kVA اعلام شده است.
برای پروژهای که به توان بالاتر نیاز دارد، رفتن به TAG2/TAG3/TAG4 معمولاً منطقیتر از فشار دادن TG1 فراتر از Rating رسمی است. Overload و Rating باید مطابق تعریف سازنده و ISO 8528 دیده شوند، نه بر اساس این منطق بازار که «موتور جا دارد، پس چند کیلووات دیگر هم میگیریم».
۲. Prime و Standby؛ 135 و 150 kVA دقیقاً چه معنی دارند؟
Perkins برای Prime این خانواده امکان کار با بار متغیر در غیاب شبکه اصلی را تعریف میکند و در دیتاشیت 10% Overload برای یک ساعت در هر 12 ساعت را ذکر کرده است. Standby برای زمان قطع شبکه و بار متغیر است و Overload مجاز ندارد. بنابراین 150 kVA Standby را نباید بهعنوان توان دائم 24/7 در نظر گرفت.
خروجی 135/150 kVA نیز «Typical Generator Output» است، نه تضمین اینکه هر آلترناتور 150 kVA روی این موتور در هر ارتفاع و دمایی همان توان را تحویل میدهد. آلترناتور، راندمان، دمای محیط، ارتفاع، کانوپی و افتهای مکانیکی روی خروجی نهایی اثر دارند.
۳. Specific Power و حاشیه مکانیکی
با حجم 7.01 لیتر و توان Net Prime حدود 118 kW، چگالی توان این نسخه در مقایسه با مدلهای Aftercooled بالاتر خانواده محافظهکارانهتر است. این موضوع برای کاربری ژنراتوری الزاماً ضعف نیست. موتور با توان ویژه کمتر معمولاً فشار حرارتی و مکانیکی کمتری نسبت به همان بلوک در Rating بالاتر تجربه میکند، البته به شرط سرویس و خنککاری درست.
در سایزینگ مجموعه، 108 kWe خروجی معمول Prime با PF=0.8 به 135 kVA میرسد. اگر بار واقعی PF پایینتر، هارمونیکی یا دارای موتورهای بزرگ باشد، محدودیت آلترناتور و پاسخ گذرا باید جدا از kW موتور بررسی شود.
۴. مصرف سوخت؛ عدد کارخانه و تبدیل L/h
دیتاشیت رسمی برای 1106A-70TG1 در Prime و 1500 rpm مصرف ویژه 214 g/kWh در 50%، 205 g/kWh در 75% و 203 g/kWh در 100% بار را اعلام میکند. این شکل ارائه از نظر مهندسی بهتر از یک عدد L/h ثابت است، چون بازده موتور را در نقاط بار نشان میدهد.
برای کاربرد عملی، اگر چگالی گازوئیل را 0.84 kg/L فرض کنیم و توان Gross مرجع را مبنا بگیریم، مصرف تقریبی بهترتیب حدود 16.18، 23.25 و 30.69 لیتر بر ساعت بهدست میآید. این اعداد تبدیل محاسباتی هستند و با دما، چگالی واقعی سوخت، تلرانس موتور و بار جانبی تغییر میکنند. برای برآورد مخزن روزانه، بهتر است پروفایل بار واقعی پروژه استفاده شود، نه مصرف 100% برای کل شبانهروز.
۵. سیستم سوخت مکانیکی؛ مزیت و محدودیت
1106A از Mechanical Fuel Injection استفاده میکند و در دیتاشیت برای این خانواده ECM نصبشده روی موتور وجود ندارد. مزیت اصلی این معماری، سادگی عیبیابی و کاهش وابستگی به ECU، شبکه CAN و سنسورهای متعدد است. در سایتهای دورافتاده، پروژههای کشاورزی، معدن یا مناطقی که کیفیت سوخت و امکانات دیاگ ایدهآل نیست، این موضوع میتواند ارزش عملی داشته باشد.
در مقابل، موتور مکانیکی امکاناتی مانند پارامترهای گسترده J1939، مانیتورینگ دیجیتال کامل ECU و برخی قابلیتهای کنترل آلایندگی موتورهای جدید را ندارد. کنترلر ژنراتور همچنان میتواند فشار روغن، دمای آب، دور و حفاظتهای اصلی را دریافت کند، اما نوع سیگنالها و Wiring باید مطابق پکیج واقعی بررسی شود.
۶. تنفس Turbocharged بدون Aftercooler
نسخه TG1 توربوشارژ است اما برخلاف TAG2/TAG3/TAG4 در جدول رسمی بهعنوان Turbocharged Aftercooled معرفی نشده است. نبود Aftercooler مدار هوا را سادهتر میکند و قطعات کمتری برای گرفتگی یا نشتی دارد، ولی ظرفیت افزایش چگالی هوای ورودی در Ratingهای بالاتر محدودتر است. همین یکی از دلایلی است که نسخههای TAG بالاتر توان بیشتری از همین حجم موتور میگیرند.
در عیبیابی افت توان، فیلتر هوا، فشار Boost، نشتی مسیر Intake و Back Pressure اگزوز باید کنترل شوند. توربو سالم روی موتوری با مسیر هوای گرفته همچنان نمیتواند اکسیژن کافی به سیلندر برساند.
۷. خنککاری؛ 21 لیتر به چه معناست؟
Perkins در دیتاشیت ElectropaK حجم کل Coolant را 21 لیتر اعلام میکند. این عدد مربوط به Configuration مرجع موتور/پکیج دیتاشیت است. اگر در نصب واقعی رادیاتور Remote، مبدل، لولهکشی بلند یا مخزن انبساط متفاوت استفاده شود، حجم نهایی سیستم بیشتر خواهد شد. بنابراین 21 لیتر را نباید بدون اندازهگیری بهعنوان حجم خرید ضدیخ کل پروژه استفاده کرد.
برای کارکرد پایدار، تمیزی رادیاتور، نسبت صحیح ضدیخ، کیفیت آب، سلامت ترموستات و جریان هوای واقعی کانوپی مهماند. بالا بودن دمای آب در بار کامل همیشه به معنی خرابی واترپمپ نیست؛ Recirculation هوای گرم و افت فشار مسیر خروجی هوا از علتهای رایج نصب هستند.
۸. روغنکاری و سرویس
حجم کل روغن در دیتاشیت 18 لیتر است. بانک فنی آتروپات برای این موتور روغن 15W-40 مطابق الزامات Perkins برای این نسل را ثبت کرده است. سطح نهایی بعد از پرکردن و گردش روغن باید با Dipstick موتور کنترل شود؛ عدد کاتالوگ جای کنترل سطح واقعی را نمیگیرد.
Perkins فاصله سرویس استاندارد این خانواده را 500 ساعت، مشروط به استفاده از سوخت و روانکار تأییدشده، ذکر میکند. در محیط پرگردوغبار، بار سنگین، سوخت نامناسب یا کارکرد کمساعت ولی طولانیمدت تقویمی، برنامه سرویس باید محافظهکارانهتر تنظیم شود. نمونهبرداری روغن در پروژههای دائمکار ابزار خوبی برای تشخیص رقیقشدن با سوخت، ورود دوده یا ساییدگی است.
۹. انتخاب آلترناتور برای این موتور
برای Rating معمول 135 kVA Prime و 150 kVA Standby، آلترناتور باید بر اساس ولتاژ، کلاس افزایش دما، دمای محیط و نوع بار انتخاب شود. صرف نوشتن «آلترناتور 150 kVA» کافی نیست. برای بار عمومی، یک آلترناتور Brushless با AVR استاندارد میتواند مناسب باشد؛ برای موتورهای بزرگ، UPS یا بارهای غیرخطی، راکتانس زیرگذرا، PMG/MAUX/AREP و ظرفیت Motor Starting اهمیت پیدا میکند.
در آتروپات میتوان این موتور را با خانوادههای STAMFORD، Mecc Alte یا Leroy-Somer بر اساس نیاز پروژه بررسی کرد. انتخاب برند دوم است؛ انتخاب Frame و Rating درست اول است.
۱۰. Step Load و Load Acceptance
Perkins در معرفی رسمی 1106A بر Load Acceptance مناسب تأکید میکند. با این حال پاسخ واقعی مجموعه حاصل موتور + Governor + آلترناتور + AVR + تنظیم کنترلر است. برای مثال، وصل یک پمپ بزرگ میتواند همزمان افت Hz و V ایجاد کند. اگر افت فرکانس غالب باشد، ذخیره توان موتور و Governor بررسی میشود؛ اگر Hz پایدار ولی V شدیداً افت کند، آلترناتور و تحریک سهم بیشتری دارند.
برای پروژههای حساس، تست پلهای 25/50/75/100% یا سناریوی بار واقعی ارزشمندتر از قضاوت با صدای موتور است. ثبت Min Frequency و Min Voltage هنگام Step Load، Baseline مفیدی برای سرویسهای بعدی میسازد.
۱۱. کنترلرهای DSE، ComAp و DEIF
نبود ECM به معنی ناسازگاری با کنترلرهای جدید نیست. کنترلرهای DSE، ComAp و DEIF میتوانند ژنراتور مکانیکی را کنترل کنند، اما بهجای دریافت تمام پارامترها از J1939، بخشی از سنسورها و ورودیها باید بهصورت Analog/Digital سیمبندی شوند. Pick-up دور، فشار روغن، دمای آب، شارژ آلترناتور و Solenoid سوخت باید مطابق مدار پکیج طراحی شوند.
در پروژه AMF، کنترلر میتواند Start/Stop، حفاظت، اندازهگیری شبکه و ژنراتور و فرمان ATS را انجام دهد. در سنکرون نیز امکان استفاده وجود دارد، اما Governor مکانیکی باید برای کنترل سرعت/Load Sharing مناسب باشد یا Actuator/Interface لازم پیشبینی شود.
۱۲. ATS، AMF و کارکرد اضطراری
برای کاربرد Standby، کیفیت تابلو ATS/AMF به اندازه انتخاب موتور مهم است. تأخیر Start، Warm-up، Transfer، Retransfer و Cool-down باید با بار و فرایند هماهنگ باشد. انتقال سریع بدون Warm-up یا توقف بلافاصله بعد از بار سنگین میتواند عمر توربو و موتور را کم کند.
در مراکز تجاری یا صنعتی، بررسی ترتیب Start بارها پس از برگشت ژنراتور میتواند اجازه دهد از Oversize غیرضروری جلوگیری شود. همه بارها لازم نیست در ثانیه اول وصل شوند.
۱۳. سنکرون و Load Sharing؛ آیا موتور مکانیکی مناسب است؟
از نظر اصولی بله، اما باید سیستم کنترل سرعت قابلیت فرمان مناسب برای تقسیم kW داشته باشد. در تابلو سنکرون، کنترلر زاویه فاز و فرکانس را قبل از بستن کلید تطبیق میدهد و سپس Load Sharing را مدیریت میکند. در موتور مکانیکی، نوع Governor و امکان Remote Speed Bias تعیین میکند پیادهسازی چقدر ساده یا پیچیده باشد.
اگر پروژه از ابتدا برای Parallel دائم طراحی میشود، بررسی Governor و Actuator قبل از خرید موتور ضروری است. این موردی نیست که بعد از ساخت تابلو با «یک سیم اضافه» حل شود، هرچند صنعت برق علاقه خاصی به کشف این حقیقت در روز راهاندازی دارد.
۱۴. نصب، تهویه و Back Pressure
ابعاد مرجع 1106A-70TG1 ElectropaK حدود 1042×1509×760 میلیمتر و وزن خشک حدود 739 کیلوگرم است، اما شاسی، آلترناتور، باک، کانوپی و صداگیر ابعاد مجموعه نهایی را تغییر میدهند. طراحی فونداسیون و مسیر سرویس باید بر اساس GA مجموعه کامل باشد.
در اگزوز، قطر لوله فقط بر اساس دهانه توربو انتخاب نمیشود. طول مسیر، تعداد زانو، صداگیر و Back Pressure باید محاسبه شوند. Back Pressure بالا دمای اگزوز را زیاد و توان قابل دسترس را کم میکند. در تهویه نیز هوای تازه باید وارد شود و هوای داغ رادیاتور بدون Recirculation از اتاق خارج شود.
۱۵. Derating در دما و ارتفاع
Rating کاتالوگ برای شرایط مرجع تعریف میشود. در ارتفاع بالا چگالی هوا کم میشود و توان موتور و ظرفیت خنککاری کاهش مییابد. دمای بالای ورودی هوا نیز همین اثر را تشدید میکند. برای پروژه تهران، مناطق جنوبی یا سایتهای کوهستانی نباید Rating نامی بدون Derating به بار متصل شود. عدد Derating نهایی باید از دستورالعمل Perkins و آلترناتور منتخب گرفته شود.
۱۶. عیبیابی سناریومحور
زیر بار دود سیاه و افت توان داریم
فیلتر هوا، Boost، نشتی Intake، محدودیت اگزوز، کیفیت سوخت و بار واقعی بررسی شوند. تزریق بیش از ظرفیت هوای موجود دود سیاه تولید میکند.
دور موتور ناپایدار است
Governor مکانیکی، لینکها، Actuator در صورت وجود، هواگرفتن سوخت، فیلتر و فشار تغذیه بررسی شوند. قبل از دستکاری AVR باید مشخص شود نوسان ولتاژ نتیجه نوسان دور نیست.
موتور گرم میکند فقط در بار بالا
رادیاتور، جریان هوا، Recirculation، تسمه/فن، ترموستات و Back Pressure اگزوز بررسی شوند. دمای طبیعی در بیباری چیزی درباره ظرفیت دفع حرارت در 100% بار ثابت نمیکند.
استارت طولانی یا سخت
باتری و افت ولتاژ کابل، Starter، Solenoid، هواگرفتن سوخت، پمپ دستی Priming و وضعیت انژکتورها بررسی شوند. در نسخه مکانیکی تشخیص پایه با اندازهگیری صحیح معمولاً از تعویض قطعات تصادفی مؤثرتر است.
۱۷. خرید دستدوم؛ چه چیزهایی را قبل از معامله ببینیم؟
در موتور دستدوم 1106A، ساعت کارکرد بهتنهایی کافی نیست. Blow-by، فشار روغن گرم، دود در Load Step، نشتی آب/روغن، وضعیت توربو، صدای یاتاقان، رادیاتور و سابقه سرویس مهمترند. اگر موتور روی ژنراتور نصب است، یک Load Bank Test واقعی ارزش بسیار بیشتری از فیلم استارت سرد دارد.
شماره سریال موتور و Plate باید با مدل و Rating تطبیق داده شود. خانواده 1106A چند Rating دارد و ظاهر مشابه میتواند باعث فروش یک نسخه بهجای نسخه دیگر شود.
۱۸. نقاط قوت
- ساختار مکانیکی ساده و وابستگی کم به ECU و ابزار دیاگ.
- 6 سیلندر 7 لیتری با Rating محافظهکارانه در نسخه TG1.
- مصرف ویژه حدود 203 g/kWh در 100% Prime طبق دیتاشیت رسمی.
- دسترسی گسترده جهانی Perkins به قطعات و مستندات.
- فاصله سرویس مرجع 500 ساعت در شرایط استاندارد.
- مناسب برای مجموعههای 135 kVA Prime / 150 kVA Standby در شرایط صحیح سایت.
۱۹. محدودیتها
- نسخه TG1 Aftercooler ندارد و توان آن از TAGهای بالاتر خانواده کمتر است.
- برای بازارهای نیازمند استانداردهای آلایندگی جدید EPA/EU انتخاب مناسبی نیست.
- نبود ECM یعنی دادههای J1939 موتورهای الکترونیکی جدید را در اختیار نداریم.
- برای سنکرون پیشرفته باید قابلیت Governor/Actuator دقیقاً بررسی شود.
- Rating نهایی در دما/ارتفاع بالا نیازمند Derating است.
۲۰. برای چه پروژههایی مناسب است؟
این موتور برای ژنراتورهای اضطراری و Prime در محدوده 135/150 kVA، پروژههای صنعتی و ساختمانی، سایتهایی با اولویت تعمیرپذیری و مناطقی که سادگی سیستم سوخت مزیت است، گزینه منطقی است. برای دیتاسنتر یا UPS نیز میتواند استفاده شود، اما آلترناتور و پاسخ گذرا باید متناسب با بار الکترونیکی انتخاب شوند.
برای بار دائم بسیار سنگین، محیط دارای الزام آلایندگی جدید یا پروژهای که مانیتورینگ کامل ECU/J1939 شرط اصلی است، ممکن است خانواده دیگری مناسبتر باشد.
۲۱. Commissioning Baseline پیشنهادی
هنگام تحویل، فشار روغن سرد و گرم، دمای آب، ولتاژ شارژ، فرکانس بیباری، فرکانس و ولتاژ در 25/50/75/100% بار، دود، دمای اگزوز در صورت ابزار، مصرف سوخت و Min Hz/V در Step Load ثبت شوند. این دادهها پرونده سلامت اولیه موتور هستند و در سرویس بعدی امکان تشخیص افت تدریجی را فراهم میکنند.
۲۲. نظر کارشناسی آتروپات دیزل
Perkins 1106A-70TG برای پروژهای که یک موتور 7 لیتری ساده، مکانیکی و قابلتعمیر در کلاس 135/150 kVA میخواهد، انتخاب قابل دفاعی است. نقطه قوت آن پیچیدگی کمتر و Rating متعادل است، نه امکانات الکترونیکی. اگر بار پروژه عادی تا نیمهسنگین باشد، طراحی درست آلترناتور و تهویه مهمتر از رفتن بیدلیل به موتور بزرگتر است. اگر بار شامل موتورهای بزرگ، UPS یا سنکرون چند دستگاه است، مدل را باید بهعنوان بخشی از یک سیستم کامل تحلیل کرد، نه یک عدد kVA روی پلاک.
برای سایزینگ اولیه میتوانید از محاسبه توان دیزل ژنراتور استفاده کنید؛ انتخاب نهایی باید با Load List، شرایط محیطی و نوع بهرهبرداری پروژه کنترل شود.
منابع
۲۰. موقعیت دقیق این مدل در خانواده و نقطه تصمیم خرید
1106A-70TG در خانواده 1106 از نظر Rating اصلی، جایگاه 1 از 3 را دارد. Rating مرجع این مدل 135 kVA است.
مدل بالاتر 1106D-E70TAG با 180 kVA حدود 33.3% ظرفیت اسمی بیشتری دارد. اگر بار فعلی نزدیک سقف 1106A-70TG است یا رشد بار قطعی وجود دارد، مقایسه با این مدل منطقیتر از استفاده دائمی از Rating اضطراری است.
این مدل در پایین این خانواده قرار دارد؛ مزیت آن جلوگیری از Oversize برای پروژههای کوچکتر است، بهشرط آنکه Step Load و جریان راهاندازی بارها در محدوده قابل قبول بماند.
برای تصور بار واقعی، 80% Prime این مدل حدود 108 kVA یا با PF=0.8 حدود 86.4 kW است. این عدد «حد سازنده» نیست؛ فقط نقطه مرجع برای بررسی اینکه پروژه در چه بخش از ظرفیت موتور کار خواهد کرد.
با درونیابی خطی صرفاً برای برآورد اولیه بین نقاط رسمی 75% و 100%، مصرف حوالی 80% بار تقریباً 24.74 L/h میشود. این مقدار محاسباتی است و جای Fuel Curve کارخانه را نمیگیرد.