بررسی تخصصی Perkins 1106D-E70TAG4؛ 180/200 kVA با ECM و Stage IIIA
رکورد 180/200kVA سایت دقیقاً با 1106D-E70TAG4 در 1500rpm منطبق است. Perkins در همین خانواده TAG2 و TAG3 هم دارد و Fuel Curve آنها متفاوت است؛ به همین دلیل مصرف قبلی 18.94/27.93/35.13L/h که از گره پایینتر آمده بود اصلاح شد.
1. Rating دقیق TAG4
Prime برابر 172kWm Gross / 165kWm Net و خروجی 144kWe / 180kVA است. Standby به 189/182kWm و 160kWe / 200kVA میرسد. این مدل از نظر توان کمی پایینتر از 1106A-TAG4 200/220kVA است، اما استاندارد آلایندگی و معماری کنترل متفاوتی دارد.
2. 23.6 kW/L و BMEP حدود 19.7 bar
165kWm Net از 7L حدود 23.6kW/L است و BMEP Gross Prime نزدیک 19.7bar میشود. این سطح بارگذاری هنوز بالاست و Aftercooling نقش کلیدی دارد. تمیزی رادیاتور، مسیر هوای شارژ و سلامت Turbo باید در Load بالا بررسی شوند.
3. Fuel Curve درست TAG4
SFC رسمی 50/75/100/110٪ برابر 235/221/211/210g/kWh است. تبدیل آن به L/h تقریباً 24.06، 33.94، 43.20 و 47.30 میشود. این اعداد از Gross 172kWm و چگالی 0.84kg/L محاسبه شدهاند و صریحاً بهعنوان مقدار محاسباتی نمایش داده میشوند.
4. مصرف حجمی به ازای kWh
در 50٪ Prime حدود 0.334L/kWh، در 75٪ حدود 0.314 و در 100٪ حدود 0.300L/kWh به دست میآید. این بهبود در بار بالا نشان میدهد Oversize کردن موتور الکترونیکی 180kVA برای باری که دائماً 50 تا 60kW است، از نظر سوخت مزیتی ندارد.
5. ECM تفاوت اصلی با 1106A است
خانواده D-E با ECM عرضه میشود. در عیبیابی، علاوه بر Fuel/Air باید تغذیه ECU، Harness، Event Code و سنسورها دیده شوند. مزیت آن کنترل دقیقتر و امکان مانیتورینگ است؛ هزینهاش وابستگی بیشتر به دیاگ و سلامت برق DC است.
6. Stage IIIA/Tier3 و نبود Aftertreatment
Perkins برای این خانواده EU Stage IIIA / EPA Tier3 اعلام میکند و Aftertreatment جداگانه روی صفحه جاری ذکر نشده است. این موضوع آن را از موتورهای Stage V جدید با DPF/SCR سادهتر میکند، ولی همچنان Calibration و الزامات آلایندگی با 1106A Fuel Optimised یکی نیست.
7. اختلاف 768 و 788 mm در عرض
PN3244/2021 برای خانواده عرض 768mm ثبت کرده، در حالی که صفحه جاری Perkins 788mm نشان میدهد. این اختلاف Revision/Configuration را پنهان نمیکنیم. برای جانمایی اتاق و کانوپی، نقشه همان Serial/Build یا اندازهگیری واقعی ملاک است.
8. جریان 260 تا 289 آمپر
180kVA در 400V حدود 260A و 200kVA حدود 289A است. برای تابلو ATS یا سنکرون، 315A معمولاً نقطه نامی رایج بعدی است، اما دما، نصب، Breaking Capacity و Selectivity باید طراحی شوند. این عدد بهتنهایی انتخاب کلید را نهایی نمیکند.
9. Load Sharing و ECM
ECM امکان کنترل و مانیتورینگ بهتری میدهد، ولی برای سنکرون باید Interface فرمان kW و Compatibility کنترلر مشخص باشد. CAN فقط داده میدهد؛ تقسیم kW همچنان تابع حلقه Governor/Load Share است و kVAr در سمت AVR آلترناتور کنترل میشود.
10. خرید دستدوم TAG4
Load Bank تا حوالی 144kWe، Scan ECM، Rail/Fuel parameters در صورت دسترس، Boost، Coolant، Blow-by و Logged Faultها باید ثبت شوند. نبود Alarm فعال در حالت بیباری، سلامت موتور را ثابت نمیکند.
11. تفاوت با TAG5
TAG5 در سند Perkins برای 1800rpm/60Hz تعریف شده و به 227/250kVA میرسد. بنابراین رکورد 180/200kVA 50Hz را نباید TAG5 نامید. این تفکیک دقیق Calibration جلوی انتقال عددهای 60Hz به صفحه 50Hz را میگیرد.
12. جایگاه TAG4 بین TAG2 و TAG3
در 50Hz، Perkins برای TAG2 حدود 123/135kVA، TAG3 حدود 136/150kVA و TAG4 180/200kVA ارائه میکند. جهش TAG3 به TAG4 بزرگ است؛ بنابراین اگر پروژه 150 تا 160kVA نیاز دارد، انتخاب TAG4 باید با رشد بار یا Step Load توجیه شود. Oversize صرفاً برای «خیال راحت» میتواند کارکرد کمبار طولانی ایجاد کند.
13. 8 ساعت کار در Prime چقدر سوخت میخواهد؟
با 43.2L/h در 100٪ Prime، هشت ساعت حدود 346L سوخت مصرفی میخواهد. برای 10 ساعت عدد به حدود 432L میرسد. در طراحی Day Tank باید Return Fuel، فضای آزاد مخزن و Reserve هم اضافه شود. این محاسبه از Fuel Curve همین TAG4 آمده، نه میانگین یک ژنراتور 180kVA دیگر.
14. 91–92٪ راندمان آلترناتور و حاشیه مکانیکی
144kWe خروجی Prime در برابر 165kWm Net موتور، نسبت حدود 87٪ دارد که علاوه بر راندمان آلترناتور، Fan/Accessory losses و مبنای Typical Generator Output را منعکس میکند. برای انتخاب آلترناتور نمیتوان فقط 165kWm را در PF=0.8 تقسیم کرد و Rating ساخت؛ Perkins خودش Typical Output را با فرضیات پکیج اعلام کرده است.
15. 1800rpm TAG4 با 1500rpm یکی نیست
PN3244 برای TAG4 در 1800rpm خروجی حدود 200kVA Prime و 219kVA Standby نشان میدهد. این داده نباید روی صفحه 50Hz جایگزین 180/200 شود. موتور مشابه است ولی دور، توان و SFC فرق میکنند. این دقیقاً همان نوع خطایی است که در صفحات قدیمی با قاطیشدن 50/60Hz رخ میدهد.
16. Baseline الکترونیکی و مصرفی
برای TAG4 بهتر است در یک تست استاندارد همزمان Snapshot ECM و مصرف سوخت ثبت شود. اگر Rail/Boost/Temperature عادی است ولی مصرف در 100٪ بهطور معنادار از 43.2L/h بالاتر است، بررسی Load Meter و کیفیت سوخت اهمیت دارد. اگر مصرف پایین ولی kW هم پایین است، ممکن است موتور اصلاً به Rating نرسیده باشد. دادههای الکترونیکی و Fuel Meter باید کنار هم خوانده شوند.
نظر کارشناسی آتروپات
1106D-E70TAG4 برای پروژهای که حدود 180kVA Prime، Stage IIIA و کنترل الکترونیکی میخواهد انتخاب قوی است. نسبت به 1106A-TAG4 کمی توان کمتر دارد اما معماری ECM و الزامات آلایندگی متفاوتی ارائه میکند. برای سایتهای دورافتادهای که ابزار دیاگ محدود است، همین تفاوت باید قبل از خرید سنجیده شود.
منبع: Perkins PN3244/01/2021 و صفحه رسمی 1106D-E70TAG. L/hها تبدیل از SFC رسمی TAG4 هستند.