صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 1204J-E44TTAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 1204J-E44TTAG

موتور دیزل Perkins 1204J-E44TTAG با توان Prime 96 kW و Standby 105.6 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار13.98 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار20.46 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار27.41 L/h
حجم روغن موتور6 L

مشخصات فنی Perkins 1204J-E44TTAG2؛ Stage V در 120/132 kVA

Calibration1204J-E44TTAG2 / 1500 rpm
آلایندگیEU Stage V / U.S. EPA Tier 4 Final
آرایش4 سیلندر خطی، 4.4 L
Bore × Stroke105 × 127 mm
نسبت تراکم16.5:1
تنفسSeries turbocharged + air-to-air charge cooled
سوختHigh-pressure common rail / full electronic control
AftertreatmentDOC + DPF + SCR؛ DEF tank و heated lines
Prime Mechanical114 kWm Gross / 109 kWm Net
Standby Mechanical125 kWm Gross / 120 kWm Net
Prime Generator96 kWe / 120 kVA
Standby Generator106 kWe / 132 kVA
جریان 400V*Prime ≈ 173.2 A؛ Standby ≈ 190.5 A
توان ویژه Net Prime*≈ 24.8 kW/L
روغن6–7 L بسته به Configuration
کولانت19.5 L
ابعاد / وزن1452 × 869 × 1345 mm / 692 kg
فاصله سرویس روغن500 h

Fuel Curve رسمی TAG2

50٪206 g/kWh → 13.98 L/h*
75٪201 g/kWh → 20.46 L/h*
100٪202 g/kWh → 27.41 L/h*
110٪ Prime202 g/kWh → ≈ 30.15 L/h*

* L/h محاسباتی از SFC رسمی PN3240/12/20 با چگالی 0.84 kg/L. کولانت قبلی 15 L اصلاح و به 19.5 L رسمی تغییر کرد.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 1204J-E44TTAG2؛ 120/132 kVA با DPF و SCR روی موتور 4.4 لیتری

1204J-E44TTAG2 را نباید فقط «یک 4.4 لیتری 120kVA» دید. این موتور Stage V/Tier 4 Final است، سیستم سوخت High-pressure Common Rail دارد و پکیج Aftertreatment شامل DOC، DPF و SCR است. بنابراین بهره‌برداری، عیب‌یابی و نصب آن با 1104 مکانیکی هم‌حجم تفاوت بنیادی دارد.

1. 109 kWm Net از 4.4 لیتر

Prime موتور 114kWm Gross و 109kWm Net است؛ یعنی حدود 24.8kW/L. این چگالی توان با Series Turbo و Charge Cooling حاصل می‌شود. برای رسیدن به 96kWe، مسیر هوای شارژ و Cooling باید واقعاً سالم باشد؛ گرفتگی Charge Cooler در این کلاس خودش را در Load بالا نشان می‌دهد.

2. Rating 120/132 و جریان خروجی

120kVA در 400V سه‌فاز تقریباً 173A و 132kVA حدود 191A است. این کلاس معمولاً به MCCB 200A نزدیک می‌شود، اما دمای تابلو، کابل و Selectivity باید جدا طراحی شوند. Standby جای Prime را نمی‌گیرد و Overload تعریف Prime هم فقط طبق قواعد سازنده استفاده می‌شود.

3. Stage V یعنی DEF و Regeneration وارد عملیات می‌شوند

DOC اکسیداسیون، DPF ذرات و SCR با DEF کنترل NOx را بر عهده دارند. اگر موتور مدت طولانی کم‌بار کار کند، دمای اگزوز و استراتژی Regeneration اهمیت پیدا می‌کند. خطای DEF، Sensor یا DPF می‌تواند Derate ایجاد کند حتی اگر بخش مکانیکی موتور سالم باشد.

4. Passive Regeneration و Exercise صحیح

برای ژنراتور Standby، تست هفتگی سبک همیشه کافی نیست. Exercise باید به دمای کاری واقعی برسد تا Aftertreatment شرایط مناسب داشته باشد. بارگذاری بی‌هدف در 10–15٪ فقط ساعت کار می‌سازد؛ برنامه تست باید با الزامات Perkins و وضعیت DPF/ECM هماهنگ باشد.

5. Fuel Curve و مصرف واقعی

SFC رسمی 50/75/100٪ برابر 206/201/202g/kWh است و به حدود 13.98/20.46/27.41L/h محاسباتی می‌رسد. نزدیک 75٪ بهترین SFC این سه نقطه را می‌بینیم. این یکی از دلایل پرهیز از Oversize برای ژنراتوری است که بیشتر عمرش زیر نیم‌بار خواهد بود.

6. اصلاح کولانت؛ 19.5 لیتر

رکورد قبلی 15L بود، درحالی‌که PN3240 ظرفیت کل Coolant را 19.5L اعلام می‌کند. روغن به‌صورت بازه 6–7L منتشر شده، بنابراین فیلد عددی Odoo حد پایین را نگه می‌دارد ولی وضعیت همچنان نیازمند تطبیق Configuration/Serial است.

7. 692 kg؛ Aftertreatment بخشی از پکیج است

وزن خشک پکیج 692kg و ابعاد 1452×869×1345mm است. برای کانوپی و اتاق، فقط موتور را اندازه نگیرید؛ EMAT، مسیر DEF، دسترسی سرویس DPF و فاصله حرارتی اگزوز باید در Layout دیده شوند.

8. عیب‌یابی: مکانیک سالم، ولی Derate داریم

در این موتور باید Fault Code، وضعیت DPF/SCR، کیفیت/سطح DEF، دمای Aftertreatment و Sensorها کنار Rail Pressure/Boost بررسی شوند. موتور Stage V می‌تواند از نظر Compression و Turbo سالم باشد ولی به دلیل سیستم آلایندگی اجازه توان کامل ندهد.

9. J1939 برای مانیتورینگ، نه جادو

ECM و J1939 اطلاعات زیادی به DSE/ComAp/DEIF می‌دهند، اما Mapping صحیح SPN/FMI و Firmware لازم است. CAN Alarm جای حفاظت مستقل E-stop، Low Oil و Overtemperature Strategy را نمی‌گیرد.

10. خرید دست‌دوم Stage V

علاوه بر Blow-by، Turbo و Load Bank، تاریخچه DPF، Ash loading، ساعات Regeneration، DEF system و Fault History باید خوانده شود. قیمت پایین یک موتور Stage V بدون وضعیت Aftertreatment می‌تواند خیلی سریع با هزینه DPF/SCR جبران شود، آن هم از نوع جبران ناخوشایند.

11. هشت ساعت کار در Prime چقدر سوخت می‌خواهد؟

در 100٪ Prime، مصرف محاسباتی حدود 27.4L/h است؛ هشت ساعت کار تقریباً 219L گازوئیل می‌خواهد. برای 10 ساعت حدود 274L. این فقط مصرف موتور است و حجم Day Tank باید فضای آزاد، Reserve و برگشت سوخت را هم پوشش دهد. برای پروژه اضطراری با هدف 8 ساعت Autonomy، مخزن 220 لیتری روی کاغذ کافی به نظر می‌رسد ولی در عمل Margin قابل‌قبولی ندارد.

12. DPF Differential Pressure را Baseline کنید

در تحویل اولیه بهتر است Differential Pressure یا پارامتر متناظر DPF در چند Load ثبت شود. اگر ماه‌ها بعد فشار در همان Load بالا رفته باشد، می‌تواند نشانه Ash/Soot accumulation یا محدودیت مسیر باشد. بدون Baseline، تشخیص اینکه عدد فعلی «عادی این موتور» است یا شروع گرفتگی، سخت‌تر می‌شود.

13. DEF مصرف سوخت نیست، ولی هزینه پروژه است

Perkins در این سند درصد ثابت DEF مصرفی برای همه Loadها ارائه نمی‌کند، بنابراین عدد ساختگی مثل «5٪ سوخت» وارد صفحه نمی‌شود. مصرف DEF تابع Calibration و NOx load است. برای طراحی مخزن DEF باید داده ECU/سازنده یا تجربه میدانی همان پکیج مبنا باشد؛ تخمین عمومی فقط برای Budget اولیه قابل استفاده است.

14. Step Load روی موتور 4.4 لیتری Stage V

این مدل با 109kWm Net Prime از 4.4L چگالی توان بالایی دارد. در Step ناگهانی، Turbo response، Governor الکترونیکی و اینرسی آلترناتور هم‌زمان تعیین‌کننده افت Hz هستند. برای بارهایی مثل Chiller یا Pump، بهتر است Sequence استارت طراحی شود تا موتور مجبور نباشد یک Step بسیار بزرگ را در دور 1500rpm ببلعد.

15. فرق خطای Engine و Aftertreatment در سرویس

افت توان می‌تواند از کمبود Rail Pressure یا Boost باشد، یا از Derate ناشی از DPF/SCR. در گزارش سرویس باید Faultها به دو دسته Engine و Emissions تفکیک شوند. تعویض فیلتر سوخت برای خطای SCR همان‌قدر بی‌ربط است که عوض‌کردن سنسور NOx برای انژکتور خراب؛ ولی در کار میدانی هر دو اشتباه متأسفانه دیده می‌شوند.

نظر کارشناسی آتروپات

1204J-E44TTAG2 برای پروژه‌ای که Stage V الزام قانونی دارد و 120kVA Prime می‌خواهد، پکیج پیشرفته و متراکم است. اگر الزام آلایندگی ندارید و تعمیرپذیری ساده‌تر اولویت دارد، پیچیدگی DOC/DPF/SCR را باید در هزینه مالکیت لحاظ کرد.

منبع: Perkins PN3240/12/20.