صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 1206D-E70TTAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 1206D-E70TTAG

موتور دیزل Perkins 1206D-E70TTAG با توان Prime 200 kW و Standby 220 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار28.1 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار41.5 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار56.9 L/h
حجم روغن موتور13 L

مشخصات فنی Perkins 1206D-E70TTAG3؛ Stage IIIA در 250/275 kVA

Calibration1206D-E70TTAG3 / 1500 rpm
آلایندگیEU Stage IIIA
آرایش6 سیلندر خطی، 7.01 L
Bore × Stroke105 × 135 mm
نسبت تراکم15.8:1
تنفسSeries turbocharged aftercooled
سوخت / کنترلElectronic high-pressure common rail؛ full electronic؛ J1939
Prime Mechanical226.2 kWm Gross / 217.2 kWm Net
Standby Mechanical248.6 kWm Gross / 238.2 kWm Net
Prime Generator200 kWe / 250 kVA
Standby Generator220 kWe / 275 kVA
جریان 400V*Prime ≈ 360.8 A؛ Standby ≈ 396.9 A
توان ویژه Net Prime*≈ 31.0 kW/L
روغن13–16 L
کولانت25 L
ابعاد / وزن1895 × 995 × 1372 mm / 807.7 kg در Publication TAG3

مصرف مستقیم کارخانه TAG3 در 1500 rpm

25٪15.4 L/h
50٪28.1 L/h
75٪41.5 L/h
100٪56.9 L/h
110٪64.5 L/h

منبع: Publication رسمی Perkins 1206D-E70TTAG3. جدول مصرف قبلاً خالی بود؛ اکنون Fuel Curve مستقیم همان TAG3 ثبت شده است.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 1206D-E70TTAG3؛ همان 250/275 kVA با Stage IIIA

1206D-E70TTAG3 از نظر Rating به A-TAG3 بسیار نزدیک است: 250kVA Prime و 275kVA Standby. تفاوت اصلی «عدد توان» نیست؛ این نسخه برای EU Stage IIIA ساخته شده و Calibration/Emissions آن با A Fuel Optimised متفاوت است.

1. Rating و بار مکانیکی

Perkins برای TAG3، 226.2kWm Gross / 217.2 Net در Prime و 248.6/238.2 در Standby اعلام می‌کند. توان ویژه Net حدود 31kW/L است. بنابراین Series Turbo و Aftercooling در این مدل هم عناصر اصلی حفظ توان‌اند.

2. Fuel Curve مستقیم؛ قبلاً صفحه خالی بود

مصرف 25/50/75/100/110٪ برابر 15.4/28.1/41.5/56.9/64.5L/h است. بانک قبلی برای این مدل جدول مصرف نداشت؛ حالا عدد از Publication خود TAG3 آمده، نه از برادر A یا مدل نزدیک بازار.

3. Stage IIIA بدون DPF/SCR

این خانواده Stage IIIA است و Aftertreatment Stage V مثل DPF/SCR روی آن نیست. بنابراین هزینه و نگهداری DEF حذف می‌شود، اما استفاده در بازارهای دارای الزام Stage V ممکن است مجاز نباشد. الزامات پروژه باید قبل از خرید روشن شوند.

4. Common Rail و Electronic Control

سیستم High-pressure Common Rail و Full Electronic Control با J1939 دارد. برای Load Sharing، کنترل دقیق Governor مزیت است؛ برای تعمیر، کیفیت برق DC، Harness، Rail Pressure و دیاگ وارد معادله می‌شوند.

5. روغن Range، کولانت دقیق

Perkins روغن را 13–16L و Coolant را 25L اعلام می‌کند. مقدار 32.3L قبلی از خانواده دیگری آمده بود. چون Sump/Configuration می‌تواند حجم روغن را تغییر دهد، وضعیت Fluid همچنان نیازمند Serial باقی می‌ماند، حتی با اینکه خود Range کارخانه دقیق است.

6. 250kVA در 400V

Prime حدود 361A و Standby حدود 397A است. برای سنکرون دو یا چند دستگاه، علاوه بر Rating کلید باید CT ratio، Busbar thermal capacity، Protection coordination و Breaker closing time بررسی شوند.

7. مقایسه A و D در خرید

اگر پروژه الزام Stage IIIA دارد، D انتخاب طبیعی‌تری است. اگر Emissions محدودیت ندارد و سادگی مالکیت بدون الزامات آلایندگی هدف است، A Fuel Optimised قابل بررسی است. از نظر Fuel Curve کارخانه در TAG3 هر دو بسیار نزدیک‌اند، پس تصمیم را فقط روی مصرف سوخت نگذارید.

8. عیب‌یابی افت توان

در موتور 31kW/L، افت Boost یا محدودیت Air Filter سریع‌تر خودش را نشان می‌دهد. اگر Rail Pressure و Fuel Delivery درست است ولی موتور در 200kWe دود می‌کند و به Hz نمی‌رسد، Charge Air و Exhaust Back Pressure از اولویت‌های اصلی‌اند.

9. خرید دست‌دوم

Load Bank نزدیک 200kWe، Scan کامل ECM، Fuel Rail، Boost، Cooling و Blow-by باید ثبت شوند. به‌دلیل Common Rail، آب یا آلودگی سوخت می‌تواند هزینه تعمیر بالایی بسازد؛ وضعیت Water Separator و Filter History ارزش واقعی دارد.

10. چرا عدد مصرف 56.9L/h به‌تنهایی کافی نیست؟

Fuel Curve در شرایط مرجع کارخانه است. دما، ارتفاع، چگالی سوخت، بار واقعی و راندمان آلترناتور روی مصرف میدانی اثر دارند. این عدد Baseline است، نه قبض قطعی سوخت پروژه.

11. چرا Fuel Curve با A تقریباً یکسان است؟

A و D TAG3 از نظر هندسه و توان مکانیکی نزدیک‌اند، بنابراین در Publication رسمی Fuel Curve یکسانی دیده می‌شود. این شباهت نباید باعث شود کل موتور را یکسان بدانیم؛ تفاوت Emission Calibration و بازار هدف واقعی است. برای قطعات و ECM، Build List و Serial همچنان تعیین‌کننده‌اند.

12. 8 ساعت بار کامل

در 56.9L/h، هشت ساعت Prime حدود 455L سوخت مصرف می‌کند. این مقدار برای طراحی مخزن دقیق‌تر از استفاده از «مصرف معمول ژنراتور 250kVA» است. در قرارداد O&M نیز می‌توان مصرف واقعی را در Load مشخص با این Baseline مقایسه کرد.

13. Stage IIIA برای پروژه چه مزیتی نسبت به J دارد؟

در D خبری از DPF/SCR/DEF Stage V نیست. برای سایت‌هایی که الزام Stage V ندارند، این یعنی اجزای کمتر، وزن کمتر و سرویس ساده‌تر. در مقابل، اگر پروژه مقررات آلایندگی سخت دارد، نبود Aftertreatment مزیت نیست بلکه مانع انطباق است.

14. کنترل الکترونیکی بدون Aftertreatment

این ترکیب برای بسیاری از پروژه‌ها جذاب است: Governor و Common Rail الکترونیکی برای پاسخ و مانیتورینگ، بدون پیچیدگی DPF/SCR. اما همچنان ECU، Sensor و Harness باید در برنامه قطعات یدکی و دیاگ دیده شوند.

15. دمای اتاق و 250kVA واقعی

Rating کارخانه در شرایط مرجع است. اتاقی که هوای رادیاتور را دوباره به ورودی می‌کشد می‌تواند موتور سالم را از 200kWe واقعی محروم کند. در Commissioning، دمای هوای ورودی موتور و اختلاف دمای ورودی/خروجی رادیاتور باید همراه Load ثبت شود؛ فقط دمای Coolant روی کنترلر تصویر کامل نمی‌دهد.

نظر کارشناسی آتروپات

1206D-E70TTAG3 یک 250kVA الکترونیکی بسیار پرفشار و جمع‌وجور است. Stage IIIA آن نسبت به J Stage V ساده‌تر است، ولی Common Rail و کنترل الکترونیکی همچنان به سوخت تمیز و عیب‌یابی دقیق نیاز دارند.

منبع: Publication رسمی Perkins 1206D-E70TTAG3 و صفحه جاری 1206D.