صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 1206J-E70TTAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 1206J-E70TTAG

موتور دیزل Perkins 1206J-E70TTAG با توان Prime 160 kW و Standby 176 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار22.43 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار32.83 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار43.98 L/h
حجم روغن موتور13 L

مشخصات فنی Perkins 1206J-E70TTAG3؛ Stage V با DOC/DPF/SCR

Calibration1206J-E70TTAG3 / 1500 rpm
آلایندگیEU Stage V / U.S. EPA Tier 4 Final
آرایش6 سیلندر خطی، 7.01 L
Bore × Stroke105 × 135 mm
نسبت تراکم16.5:1
تنفسSeries turbocharged + air-to-air chargecooled
سوخت / کنترلHigh-pressure common rail؛ ECM؛ J1939
AftertreatmentDOC + DPF + SCR؛ Engine Mounted Aftertreatment؛ DEF tank + heated lines
Prime Mechanical182 kWm Gross / 174 kWm Net
Standby Mechanical200 kWm Gross / 193 kWm Net
Prime Generator160 kWe / 200 kVA
Standby Generator176 kWe / 220 kVA
جریان 400V*Prime ≈ 288.7 A؛ Standby ≈ 317.5 A
روغن13–16 L
کولانت32.3 L
ابعاد / وزن1864 × 934 × 1487 mm / 1169.4 kg
راندمان معمول آلترناتور92٪

Fuel Curve رسمی TAG3

50٪207 g/kWh → 22.43 L/h*
75٪202 g/kWh → 32.83 L/h*
100٪203 g/kWh → 43.98 L/h*
110٪ Prime210 g/kWh → ≈ 50.05 L/h*

* L/h محاسبات آتروپات از SFC رسمی PN3239/12/20 با چگالی 0.84 kg/L است؛ Perkins در این سند L/h مستقیم چاپ نکرده است.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 1206J-E70TTAG3؛ 200/220 kVA Stage V با EMAT

1206J-E70TTAG3 از همان حجم 7.01L خانواده 1206 استفاده می‌کند، اما فلسفه آن با A/D فرق دارد: EU Stage V/Tier 4 Final، Aftertreatment موتور-نصب‌شده، DOC/DPF/SCR، DEF و کنترل کامل ECM. خروجی 50Hz آن 200/220kVA است، یعنی از A/D TAG3 کم‌توان‌تر ولی پیچیده‌تر از نظر آلایندگی است.

1. 174kWm Net و 200kVA

Prime موتور 182kWm Gross /174 Net و خروجی 160kWe /200kVA است. Standby 200/193kWm و 176kWe /220kVA. توان ویژه Net حدود 24.8kW/L است؛ پایین‌تر از 31kW/L A/D TAG3، اما همچنان بالا.

2. Fuel Curve با SFC، نه L/h مستقیم

Perkins SFC را 207/202/203g/kWh در 50/75/100٪ اعلام می‌کند. تبدیل با Gross Prime 182kWm و چگالی0.84، حدود 22.43/32.83/43.98L/h می‌دهد. این اعداد فعلی بانک درست بودند، ولی حالا به‌وضوح «محاسباتی» برچسب خورده‌اند.

3. DOC، DPF و SCR چه مسئولیتی اضافه می‌کنند؟

DPF باید دوده را مدیریت کند، SCR به DEF وابسته است و Sensor/Heated DEF Lines بخشی از سیستم‌اند. Fault در این زنجیره می‌تواند Derate ایجاد کند. بنابراین پروژه‌ای که موتور را فقط مکانیکی سرویس می‌کند، برای Stage V آماده نیست.

4. Passive Regeneration و کارکرد کم‌بار

Perkins Passive Regeneration را در Standard Equipment ذکر می‌کند. برای ژنراتور اضطراری با ساعات کم، Exercise باید آن‌قدر معنی‌دار باشد که دمای سیستم به محدوده مناسب برسد. روشن‌کردن کوتاه بدون بار، هم Baseline مفیدی نمی‌دهد و هم برای Aftertreatment بهترین سناریو نیست.

5. روغن 13–16 و کولانت 32.3

PN3239 روغن را Range 13–16L و Coolant را 32.3L اعلام می‌کند. کولانت فعلی بانک درست است؛ اما Oil Field عدد 13 را به‌عنوان حد پایین نگه می‌دارد و Serial/Configuration برای مقدار نهایی لازم است. به همین دلیل Confidence به crosschecked و requires_serial به True تغییر کرد.

6. وزن 1169kg؛ چرا این‌قدر سنگین‌تر است؟

پکیج J با EMAT و تجهیزات Stage V حدود 1169.4kg وزن خشک دارد، درحالی‌که A/D خانواده نزدیک 808kg هستند. این اختلاف فقط موتور نیست؛ Aftertreatment و بسته‌بندی بخشی از جرم‌اند. برای شاسی، لرزه‌گیر و حمل این تفاوت مهم است.

7. DEF را در طراحی سایت فراموش نکنید

مخزن DEF، Heated Lines و دسترسی سرویس باید در Layout دیده شوند. در اقلیم سرد، Heater و کیفیت DEF اهمیت بیشتری دارد. در اقلیم گرم، نگهداری و آلودگی محلول همچنان مسئله است. مخزن گازوئیل تنها سیال مصرفی این ست نیست.

8. J1939 و Fault History

برای Commissioning باید Snapshot ECM، Fault History و وضعیت Aftertreatment ذخیره شود. DSE/ComAp می‌تواند بسیاری از پارامترها را نمایش دهد، اما Diagnostic Tool Perkins برای جزئیات Aftertreatment ارزش بیشتری دارد.

9. تفاوت با 1206A/D

A/D TAG3 250/275kVA هستند و Fuel Curve مستقیم 56.9L/h در 100٪ دارند؛ J TAG3 200/220kVA است و Stage V. انتخاب J به دلیل «جدیدتر بودن» به‌تنهایی منطقی نیست. الزام آلایندگی و زیرساخت سرویس باید دلیل باشد.

10. خرید دست‌دوم Stage V

علاوه بر Load Bank، Ash/DPF status، DEF quality faults، SCR efficiency، Sensor history و Hours since regeneration باید دیده شوند. تعویض Aftertreatment می‌تواند بخش بزرگی از اختلاف قیمت موتور دست‌دوم را ببلعد.

11. Commissioning

در 50/75/100٪ علاوه بر Hz/V/kW، Rail Pressure، Boost، Coolant، Aftertreatment temperatures و وضعیت DPF/SCR ثبت شوند. این Baseline برای موتور Stage V از یک عکس پلاک بسیار باارزش‌تر است.

12. 8 ساعت Prime و هزینه سوخت Stage V

43.98L/h در 100٪ Prime یعنی حدود 352L گازوئیل در 8 ساعت. این عدد DEF را شامل نمی‌شود. بنابراین مقایسه هزینه بهره‌برداری J با A/D باید هم Fuel و هم DEF و سرویس Aftertreatment را ببیند، نه فقط L/h گازوئیل.

13. Aftertreatment وزن و فضا می‌خواهد

پکیج 1169.4kg تقریباً 360kg سنگین‌تر از A/D 807.7kg است. همه اختلاف وزن را نمی‌توان فقط به EMAT نسبت داد، اما Stage V packaging سهم بزرگی دارد. شاسی، لرزه‌گیر، حمل و دسترسی تعمیر باید بر اساس پکیج واقعی J طراحی شوند.

14. Regeneration History در خرید دست‌دوم

تعداد Regeneration، زمان بین Regenerationها و Faultهای مربوط به Soot/DEF اطلاعات ارزشمندی درباره نحوه کارکرد قبلی می‌دهند. Regenerationهای غیرعادی مکرر می‌توانند نشانه کم‌بار بودن مزمن، Sensor issue یا مشکل احتراق باشند. پاک‌کردن Fault History قبل از فروش می‌تواند بخشی از این سرنخ‌ها را پنهان کند.

15. DPF Ash با Soot یکی نیست

Soot می‌تواند در Regeneration بسوزد، اما Ash حاصل از افزودنی‌ها و روغن باقی می‌ماند و در بلندمدت نیاز به سرویس فیزیکی دارد. بنابراین اینکه «DPF خودش تمیز می‌شود» جمله دقیقی نیست. برنامه نگهداری باید بین Regeneration دوده و Service مربوط به Ash تفاوت بگذارد.

16. 50Hz TAG3 با 60Hz TAG4 اشتباه نشود

در PN3239، TAG3 برای 1500rpm 200/220kVA است، درحالی‌که TAG4 در 1800rpm به 225/250kVA می‌رسد. هر دو نام 1206J-E70TTAG دارند. در سفارش قطعه یا خرید موتور دست‌دوم، پسوند Calibration و Speed باید ثبت شود؛ نام خانواده به‌تنهایی کافی نیست.

نظر کارشناسی آتروپات

1206J-E70TTAG3 انتخاب درست برای پروژه‌ای است که Stage V الزام واقعی دارد. اگر چنین الزامی وجود ندارد، باید هزینه و پیچیدگی DPF/SCR/DEF را در برابر A/D ساده‌تر بسنجید. از نظر مهندسی، «پاک‌تر» الزاماً «ساده‌تر برای ژنراتور اضطراری» نیست.

منبع: Perkins PN3239/12/20 و صفحه رسمی 1206J-E70TTAG.