صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 1706J-E93TAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 1706J-E93TAG

موتور دیزل Perkins 1706J-E93TAG با توان Prime 249 kW و Standby 275 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار33.6 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار48.93 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار66.22 L/h
حجم روغن موتور26 L

مشخصات فنی Perkins 1706J-E93TAG2؛ 312/343 kVA Stage V

Calibration1706J-E93TAG2 / 1500 rpm
آلایندگیEU Stage V / U.S. EPA Tier 4 Final
آرایش6 سیلندر خطی، 9.3 L
Bore × Stroke115 × 149 mm
نسبت تراکم17.0:1
تنفسTurbocharged aftercooled
سوخت / کنترلElectronic high-pressure common rail؛ ECM/J1939
AftertreatmentDOC/DPF/SCR/AMOX + DEF؛ EMAT یا Ship-loose
Prime Mechanical274 kWm Gross / 265 kWm Net
Standby Mechanical302 kWm Gross / 292 kWm Net
Prime Generator249 kWe / 312 kVA
Standby Generator275 kWe / 343 kVA
جریان 400V*Prime ≈ 450.3 A؛ Standby ≈ 495.1 A
روغن26–30 L
کولانت38 L
ابعاد / وزن ElectropaK1645×2129×1045 mm / 1196 kg
Aftertreatment مستقل849×739×441 mm / 96 kg
DEF tank options65.6 یا 92.6 L
راندمان معمول آلترناتور94٪

Fuel Curve TAG2

25٪234 g/kWh → ≈19.08 L/h*
50٪206 g/kWh → 33.60 L/h*
75٪200 g/kWh → 48.93 L/h*
100٪203 g/kWh → 66.22 L/h*
110٪205 g/kWh → ≈73.56 L/h*

* تبدیل SFC رسمی 100173-EN-01 (11/23). منبع قبلی TAG1 بود و Fuel Curve/کولانت اصلاح شد.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 1706J-E93TAG2؛ 312/343 kVA Stage V با AMOX

رکورد 312/343kVA سایت متعلق به 1706J-E93TAG2 است. منبع قبلی TAG1 بود و همین باعث Fuel Curve و Coolant نادرست شده بود. TAG2 رسمی Stage V/Tier 4 Final است و پکیج DOC/DPF/SCR/AMOX + DEF دارد.

1. Rating TAG2

Prime 274kWm Gross /265 Net و خروجی 249kWe/312kVA است؛ Standby 302/292kWm و 275kWe/343kVA. نسبت به A-TAG2 توان کمتری دارد اما برای انطباق آلایندگی طراحی شده است.

2. Fuel Curve اصلاح‌شده

SFC در 50/75/100٪ برابر 206/200/203g/kWh است؛ L/h محاسباتی حدود 33.60/48.93/66.22. اعداد قبلی 33.83/43.73/55.83 از TAG1/Variant دیگر آمده بود. در بار کامل اختلاف بیش از 10L/h بود، چیزی که نمی‌شود زیر عنوان «تقریب» پنهان کرد.

3. Aftertreatment فقط DOC/DPF/SCR نیست؛ AMOX هم هست

AMOX برای مدیریت آمونیاک خروجی SCR به سیستم اضافه شده است. بنابراین Diagnostic این مدل علاوه بر DPF و DEF باید عملکرد SCR/NOx و AMOX را هم ببیند. Fault Emission می‌تواند موتور مکانیکی سالم را Derate کند.

4. DEF tank 65.6 یا 92.6 لیتر

Perkins دو Option مخزن DEF را ذکر می‌کند. این عدد مدل‌اختصاصی است و در Layout کانوپی/سایت اهمیت دارد. انتخاب مخزن باید با Duty Cycle و دوره سرویس هماهنگ شود؛ DEF را نباید به‌عنوان یک بطری جانبی بعداً جایی جا داد.

5. روغن 26–30، کولانت 38

Coolant قبلی 37.9 به 38L رسمی گرد شد و Oil همچنان Range است. به‌همین دلیل Fluid Record نیازمند Build/Serial است. اگر Sump Option متفاوت باشد، Fill واقعی بین 26 و 30L تغییر می‌کند.

6. 1196kg + 96kg Aftertreatment

ElectropaK خشک 1196kg است و Aftertreatment جدا حدود 96kg. اگر EMAT به‌صورت Ship-loose نصب شود، سازه و Support مستقل باید طراحی شود. Back Pressure و Flexible Connection هم باید طبق محدودیت سازنده کنترل شوند.

7. 450 آمپر Prime

312kVA در 400V حدود 450A و 343kVA حدود 495A است. از نظر تابلو به کلاس 500/630A نزدیک می‌شویم. برای ATS، فضای حرارتی و کابل‌کشی در کانوپی می‌تواند تعیین‌کننده‌تر از خود Rating کلید باشد.

8. Common Rail + Stage V در خرید دست‌دوم

علاوه بر Fuel System باید DPF Ash/Soot، Regeneration history، NOx/DEF faults و وضعیت Heater/Lines بررسی شود. موتور Stage V ارزان با EMAT ناقص می‌تواند تبدیل به خرید بسیار گران شود، چیزی که بازار دست‌دوم با مهارت خاصی دوست دارد پنهان کند.

9. مصرف 8 ساعته

66.22L/h در 100٪ Prime یعنی حدود 530L سوخت در 8 ساعت، بدون DEF. هزینه بهره‌برداری باید Fuel + DEF + سرویس Aftertreatment را ببیند. مقایسه فقط L/h با A-TAG2 تصویر ناقص می‌دهد.

10. چرا J توان کمتری از A دارد؟

هر دو 9.3L هستند، اما J با 265kWm Net Prime در برابر 302kWm A-TAG2 پایین‌تر است. Emission Calibration و بسته‌بندی Stage V بخشی از فلسفه متفاوت محصول است. «جدیدتر» به معنی «قوی‌تر» نیست.

11. 96 کیلوگرم Aftertreatment مستقل را کجا می‌گذاریم؟

اگر EMAT به‌صورت Ship-loose انتخاب شود، 96kg جرم داغ باید Support مکانیکی مستقل و Flexible Exhaust مناسب داشته باشد. آویزان‌کردن آن از لوله اگزوز یا شاسی سبک، نسخه صنعتی همان «فعلاً نگهش می‌داره» است و معمولاً تا اولین لرزش جدی دوام دارد.

12. DEF tank option و Autonomy

مخزن 65.6 یا 92.6L گزینه کارخانه است. انتخاب بین آن‌ها باید با Duty Cycle و برنامه سرویس هماهنگ شود. اگر ژنراتور برای مدت طولانی Standby است، کیفیت و عمر نگهداری DEF هم باید در برنامه دیده شود؛ بزرگ‌ترین مخزن همیشه بهترین انتخاب نیست.

13. AMOX چه خطایی می‌تواند بسازد؟

AMOX بعد از SCR برای کنترل Ammonia Slip استفاده می‌شود. خرابی Sensor/دوزینگ یا شرایط نامناسب SCR می‌تواند زنجیره‌ای از Faultهای آلایندگی ایجاد کند. در عیب‌یابی، فقط DPF Differential Pressure را دیدن کافی نیست؛ NOx upstream/downstream و DEF dosing هم باید دیده شوند.

14. Power Density پایین‌تر، ولی وزن بالاتر

J-TAG2 حدود 265kWm Net و 1196kg است؛ A-TAG2 حدود 302kWm Net و 1183kg. یعنی J با وزن تقریباً مشابه، توان کمتری می‌دهد چون بخشی از طراحی حول Emissions compliance است. این «ضعف» نیست، هدف محصول متفاوت است.

15. Exercise برنامه‌ریزی‌شده برای Stage V

تست دوره‌ای باید به دمای کاری معنی‌دار برسد و وضعیت Aftertreatment ثبت شود. روشن‌کردن 10 دقیقه بدون بار ممکن است باتری را تست کند، ولی برای سلامت DPF/SCR تصویر ناقصی می‌دهد. برای قرارداد نگهداری، بهتر است Periodic Load Exercise بخشی از برنامه باشد.

نظر کارشناسی آتروپات

1706J-E93TAG2 برای پروژه‌ای که Stage V الزام است انتخاب تخصصی و قدرتمندی است. اگر الزام آلایندگی ندارید، A-TAG2 توان بیشتری با سیستم ساده‌تر می‌دهد. انتخاب بین این دو باید مقررات و زیرساخت سرویس را ببیند، نه فقط برند و حجم.

منبع: Perkins 100173-EN-01 (11/23)، TAG2.