صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 2206A-E13TAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 2206A-E13TAG

موتور دیزل Perkins 2206A-E13TAG با توان Prime 320 kW و Standby 360 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار44.25 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار65.39 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار86.3 L/h
حجم روغن موتور40 L

مشخصات فنی Perkins 2206A-E13TAG3؛ 400/450 kVA Fuel Optimised

Calibration2206A-E13TAG3 / 1500 rpm
آلایندگیFuel Optimised / بدون Aftertreatment
آرایش6 سیلندر خطی، 12.5 L
Bore × Stroke130 × 157 mm
نسبت تراکم16.3:1
تنفسTurbocharged + air-to-air charge cooled
سوختMechanically actuated unit injectors with electronic control
Prime Mechanical368 kWm Gross / 349 kWm Net
Standby Mechanical413 kWm Gross / 392 kWm Net
Prime Generator320 kWe / 400 kVA
Standby Generator360 kWe / 450 kVA
جریان 400V*Prime ≈ 577 A؛ Standby ≈ 650 A
توان ویژه Net Prime*≈ 27.9 kW/L
BMEP Gross Prime*≈ 23.4 bar
روغن / کولانت40 / 51 L
ابعاد / وزن2410×1120×1725 mm / 1478 kg

SFC رسمی TAG3

50٪202 g/kWh → 44.25 L/h*
75٪199 g/kWh → 65.39 L/h*
100٪197 g/kWh → 86.30 L/h*

* L/h تبدیل از SFC رسمی 100032-EN-01. Fuel Curve قبلی مربوط به Calibration پایین‌تر بود.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 2206A-E13TAG3؛ 400/450 kVA Fuel Optimised

2206A-E13TAG3 از نظر Rating با C و D همین خانواده یکسان به نظر می‌رسد، اما Fuel Map و هدف بازارش متفاوت است. نسخه A Fuel Optimised و بدون Aftertreatment است. همین تفاوت باعث می‌شود با همان 400/450kVA، مصرف سوخت آن پایین‌تر از C/D باشد.

1. 349 kWm Net از 12.5 لیتر

توان ویژه Net Prime حدود 27.9kW/L و BMEP Gross حدود 23.4bar است. برای موتور 13 لیتری ژنراتوری عدد بالایی است و نشان می‌دهد Charge Air و Cooling در Load کامل حیاتی‌اند.

2. Fuel Map اصلاح‌شده TAG3

SFC 50/75/100٪ برابر 202/199/197g/kWh است و به 44.25/65.39/86.30L/h محاسباتی می‌رسد. اعداد قبلی حدود 39/57/76L/h از Calibration پایین‌تر آمده بودند و برای مخزن 400kVA خطای جدی می‌ساختند.

3. A، C و D یک Rating ولی سه مصرف

در 100٪ Prime، A حدود 86.3L/h، C حدود 90.3 و D حدود 90.0L/h محاسباتی دارد. تفاوت چند لیتر در ساعت برای 1000 ساعت کار سالانه به چند هزار لیتر می‌رسد. Emission Calibration واقعاً روی بهره‌برداری اثر دارد.

4. Unit Injection الکترونیکی، نه Common Rail

Perkins این خانواده را با mechanically actuated unit fuel injectors و electronic control معرفی می‌کند. بنابراین منطق عیب‌یابی آن با Common Rail 1706 فرق دارد. Harness/ECM مهم‌اند، ولی Rail Pressure مشترک وجود ندارد که مثل سیستم HPRC دنبال شود.

5. 577 آمپر Prime

400kVA در 400V حدود 577A و 450kVA حدود 650A است. در این کلاس ACB 630/800A، باسبار و کابل موازی باید با دما و Short Circuit واقعی طراحی شوند. انتخاب کلید فقط بر اساس «بالای 577» کافی نیست.

6. 8 ساعت Prime

86.3L/h یعنی حدود 690L مصرف برای 8 ساعت. مخزن 800L ممکن است مناسب باشد، ولی Reserve و Return Fuel باید دیده شوند. Fuel Curve صحیح TAG3 برای چنین محاسبه‌ای ضروری است.

7. No Aftertreatment؛ مزیت یا محدودیت؟

برای بازار بدون الزام آلایندگی، حذف DPF/SCR سرویس را ساده‌تر می‌کند. برای پروژه دارای الزام Stage IIIA/StageV، Fuel Optimised بودن ممکن است اصلاً مجاز نباشد. انتخاب نسخه A باید با مقررات محل نصب هماهنگ باشد.

8. Load Bank و Charge Air

در 320kWe، نشتی Charge Air یا گرفتگی رادیاتور به‌سرعت خودش را نشان می‌دهد. تست خرید دست‌دوم باید تا نزدیکی Prime انجام شود؛ بی‌باری درباره توان واقعی 400kVA تقریباً چیزی ثابت نمی‌کند.

9. 40L روغن و 51L کولانت

این اعداد برای TAG3 exact ثبت شده‌اند. در سرویس، کیفیت Coolant برای Cavitation/خوردگی و تمیزی Oil Cooler مهم است. حجم زیاد سیالات هزینه سرویس را بالا می‌برد، اما ظرفیت حرارتی بیشتری هم می‌دهد.

10. SFC در 50٪ تا 100٪ چه می‌گوید؟

با تبدیل مصرف به انرژی الکتریکی، A-TAG3 تقریباً از 0.277 L/kWh در 50٪ به 0.270 در 75٪ و 0.270 در 100٪ می‌رسد. یعنی بعد از نیم‌بار، راندمان حجمی تقریباً تخت است. برای ست 400kVA که بار واقعی بیشتر ساعات 200 تا 300kW است، این رفتار مناسب است؛ ولی کارکرد طولانی زیر 100kW همچنان Oversize محسوب می‌شود.

11. اختلاف Fuel Map با C/D فقط روی کاغذ نیست

در 75٪ Prime، A حدود 65.4L/h می‌سوزاند، C حدود 69 و D حدود 71.8. اختلاف A و D بیش از 6L/h است. در 1000 ساعت کار سالانه با 75٪ Load، این اختلاف می‌تواند بیش از 6000 لیتر شود. برای پروژه Prime طولانی، انتخاب Calibration روی TCO اثر مستقیم دارد.

12. سنکرون چند دستگاه 400kVA

در سنکرون دو یا سه دستگاه، Electronic Control موتور به تنظیم Load Share کمک می‌کند، اما kW sharing و kVAr sharing دو حلقه جدا هستند. موتور/گاورنر kW را تقسیم می‌کند و AVR آلترناتور kVAr را. برای این کلاس توان، CT mismatch یا Gain نامناسب می‌تواند از خود موتور دردسرسازتر شود.

13. Back Pressure و اگزوز 13 لیتری

در طراحی اگزوز، دبی و حد Back Pressure همین TAG3 باید مبنا باشد. سایلنسر Heavy Duty، تعداد زانو و طول لوله می‌توانند Turbo را محدود کنند. اگر موتور در Load بالا دود می‌کند ولی Fuel System سالم است، Back Pressure یکی از متهم‌های جدی است.

14. خرید دست‌دوم A-TAG3

برای نسخه Fuel Optimised باید Load Bank نزدیک 320kWe، Fuel Consumption، Blow-by، Boost، Coolant delta-T و Fault History ثبت شوند. اگر مصرف در 75٪ به‌طور معنادار از 65L/h بالاتر است، قبل از محکوم‌کردن موتور Load Meter و دمای سوخت هم کنترل شوند.

نظر کارشناسی آتروپات

2206A-E13TAG3 برای پروژه 400kVA بدون الزام سخت آلایندگی، از نظر Fuel Consumption جذاب‌ترین سه‌گانه A/C/D است. هزینه این مزیت، محدودیت بازار Emission است؛ نه ضعف مکانیکی.

منبع: Perkins 100032-EN-01 (02/24)، TAG3.