صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 2206C-E13TAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 2206C-E13TAG

موتور دیزل Perkins 2206C-E13TAG با توان Prime 320 kW و Standby 360 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار47.75 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار69 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار90.25 L/h
حجم روغن موتور40 L

مشخصات فنی Perkins 2206C-E13TAG3؛ 400/450 kVA Stage II

Calibration2206C-E13TAG3 / 1500 rpm
آلایندگیEU Stage II / EPA Tier 2
آرایش6 سیلندر خطی، 12.5 L
Bore × Stroke130 × 157 mm
نسبت تراکم16.3:1
تنفسTurbocharged + air-to-air charge cooled
سوختMechanically actuated unit injectors with electronic control
Prime Mechanical368 kWm Gross / 349 kWm Net
Standby Mechanical413 kWm Gross / 392 kWm Net
Prime Generator320 kWe / 400 kVA
Standby Generator360 kWe / 450 kVA
جریان 400V*Prime ≈ 577 A؛ Standby ≈ 650 A
روغن / کولانت40 / 51 L
ابعاد / وزن2410×1120×1725 mm / 1478 kg

SFC رسمی TAG3 Stage II

50٪218 g/kWh → 47.75 L/h*
75٪210 g/kWh → 69.00 L/h*
100٪206 g/kWh → 90.25 L/h*

* تبدیل از SFC رسمی 100033-EN-01. Rating با A یکسان است اما Fuel Map یکسان نیست.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 2206C-E13TAG3؛ 400/450 kVA Stage II

2206C-E13TAG3 همان بلوک 12.5 لیتری و همان Rating کلی A را دارد، اما برای EU Stage II/EPA Tier2 Calibration شده است. نتیجه جالب این است که توان یکی است ولی Fuel Curve یکسان نیست. همین‌جا مشخص می‌شود چرا «کپی اعداد بین مدل‌های هم‌خانواده» کار خطرناکی است.

1. Rating مکانیکی مشابه A

Prime 368kWm Gross /349 Net و خروجی 320kWe/400kVA است. Standby 413/392kWm و 360kWe/450kVA. بنابراین تفاوت C با A در سقف توان نیست، در Calibration و Emissions است.

2. SFC Stage II

218/210/206g/kWh در 50/75/100٪ به حدود 47.75/69.00/90.25L/h تبدیل می‌شود. در 100٪ تقریباً 4L/h بیشتر از A مصرف می‌کند. برای Standby کم‌ساعت شاید مهم نباشد، برای Prime طولانی مهم است.

3. چرا SFC با Load بهتر می‌شود؟

218 در 50٪ به 206 در 100٪ کاهش دارد. موتور در Load بالا انرژی سوخت را کارآمدتر به توان تبدیل می‌کند. Oversize یک 400kVA برای بار 120kW باعث می‌شود موتور بیشتر عمرش در ناحیه غیراقتصادی کار کند.

4. Stage II و بازار پروژه

این مدل برای پروژه‌ای که Stage II کافی است مناسب است. در بازارهای سخت‌گیرتر شاید D یا J لازم باشد. تفاوت مقررات باید قبل از خرید روشن شود، نه بعد از ورود موتور به سایت و کشف اینکه مجوز نمی‌گیرد.

5. Unit Injector با کنترل الکترونیکی

این معماری وسط نسل کاملاً مکانیکی و Common Rail جدید قرار می‌گیرد. ECU/سنسورها و Harness اهمیت دارند، اما سیستم تزریق از Rail مشترک فشاربالا استفاده نمی‌کند. ابزار عیب‌یابی و قطعات باید متناسب با همین نسل باشد.

6. مصرف هشت‌ساعته

90.25L/h در Prime یعنی حدود 722L در 8 ساعت. برای پروژه 8h autonomy، Tank واقعی احتمالاً باید از 800L اسمی هم با Margin کافی بزرگ‌تر باشد.

7. جریان 577/650A

توان الکتریکی با A یکی است، بنابراین طراحی مدار قدرت مشابه است. اختلاف اصلی در موتور و Fuel/Emission است. این فرصت خوبی است که در انتخاب بین A/C/D، بخش برق ثابت بماند و تصمیم روی مقررات و TCO موتور گرفته شود.

8. خرید دست‌دوم

Load Bank، Blow-by، Unit Injector balance، Boost، Cooling و Fault History باید بررسی شوند. Stage II بودن به معنی «مکانیکی ساده» نیست؛ کنترل الکترونیکی هنوز جزو سیستم است.

9. مصرف به ازای kWh

در 50٪ Prime، 47.75L/h روی 160kW حدود 0.298L/kWh است؛ در 75٪ حدود 0.288 و در 100٪ حدود 0.282. بهبود با Load محسوس است. اگر ست 400kVA بیشتر عمرش با 100kW کار کند، صرف داشتن Rating بزرگ مزیتی برای مصرف ایجاد نمی‌کند.

10. اختلاف Stage II با Fuel Optimised در TCO

در 100٪، C حدود 4L/h بیشتر از A مصرف می‌کند. در پروژه Standby با 100 ساعت سالانه، اختلاف کم است؛ در پروژه Prime با 3000 ساعت، به حدود 12000L سوخت می‌رسد. بنابراین Emission requirement و Duty Cycle باید هم‌زمان دیده شوند.

11. Unit Injector و کیفیت روغن/سوخت

اگرچه این سیستم Common Rail نیست، Injector و Electronic Control به آلودگی سوخت بی‌تفاوت نیستند. Water Separator، فیلتر و کیفیت Tank اهمیت دارند. در تعمیر، بررسی Injector balance و Harness کنار Compression/Boost منطقی‌تر از تعویض تصادفی قطعات است.

12. طراحی اتاق 400kVA

1478kg موتور و رادیاتور/فن این کلاس به هوادهی واقعی نیاز دارند. هوای گرم خروجی نباید دوباره به ورودی برگردد. در Commissioning، Ambient بیرون اتاق و دمای هوای ورودی رادیاتور را هم ثبت کنید؛ اختلاف زیاد نشانه Recirculation است.

13. چه زمانی C منطقی‌تر از D است؟

اگر Stage II برای پروژه کافی است، C می‌تواند انتخاب مناسب‌تری از D باشد، به‌ویژه اگر Fuel Consumption نیم‌بار مهم است. اگر الزام Stage IIIA وجود دارد، D انتخاب قانونی‌تر است حتی اگر در 50٪ کمی سوخت بیشتری بخواهد.

نظر کارشناسی آتروپات

2206C-E13TAG3 برای بازار Stage II راه‌حل مستقیم 400kVA است. نسبت به A سوخت بیشتری مصرف می‌کند ولی ممکن است الزامات آلایندگی پروژه را بهتر پوشش دهد. انتخاب بین این دو باید روی Duty Cycle و مقررات باشد.

منبع: Perkins 100033-EN-01 (02/24)، TAG3.