صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 2506A-E15TAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 2506A-E15TAG

موتور دیزل Perkins 2506A-E15TAG با توان Prime 435 kW و Standby 478 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار53 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار76 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار100 L/h
حجم روغن موتور62 L

مشخصات فنی Perkins 2506A-E15TAG2 در 50Hz / 1500 rpm

Calibration دقیق2506A-E15TAG2
آلایندگیFuel Optimised / Non-emissions compliant
آرایش / حجم6 سیلندر خطی / 15.2 L
Bore × Stroke137 × 171 mm
نسبت تراکم16:1
تنفسTurbocharged + air-to-air charge cooled
سوخت / گاورنرMechanically actuated electronically controlled unit injectors؛ Full-authority electronic control؛ ISO 8528-5 G3 isochronous
Prime Generator400 kWe / 500 kVA
Standby Generator440 kWe / 550 kVA
Prime Engine451 kWm Gross / 435 kWm Net
Standby Engine495 kWm Gross / 478 kWm Net
جریان تقریبی @400V*Prime 721.7 A؛ Standby 793.9 A
توان ویژه Net Prime*28.62 kW/L
Mean piston speed*8.55 m/s
روغن / کولانت62 / 58 L
سیستم DC24 V starter + 24 V / 70 A charging alternator
دمای طراحی رادیاتورتا 50°C ambient در پکیج استاندارد
ابعاد / وزن خشک2657 × 1120 × 1718 mm / 1633 kg

مصرف سوخت رسمی همین Calibration

50٪ Prime53 L/h
75٪ Prime76 L/h
100٪ Prime100 L/h
Standby111 L/h

منبع: Perkins PN1842A/12/14. * مقادیر جریان، توان ویژه و سرعت پیستون محاسبات مهندسی آتروپات از داده رسمی مدل هستند.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 2506A-E15TAG2؛ 500/550 kVA Fuel Optimised با مصرف واقعی 53/76/100 L/h

2506A-E15TAG2 Calibration دقیق 50Hz برای رده 500kVA Prime و 550kVA Standby است. نکته کلیدی این است که PDF قدیمی TAG1 فقط 455/500kVA بود؛ بنابراین Fuel Curve آن را نمی‌توان روی رکورد 500/550 سایت گذاشت. سند PN1842A، TAG2 را با 451kWm Gross /435kWm Net در Prime و 495/478kWm در Standby مشخص می‌کند.

1. چرا TAG2 را باید جدا از TAG1 دید؟

حجم، Bore/Stroke و حتی ظاهر پکیج تقریباً ثابت است، اما Calibration توان تغییر کرده است. TAG2 در Prime به 500kVA می‌رسد و مصرف 100٪ آن 100L/h است؛ TAG1 فقط 455kVA و 95L/h دارد. پنج لیتر اختلاف مصرف در کنار 45kVA افزایش خروجی نشان می‌دهد «کپی Fuel Curve مدل نزدیک» از نظر مهندسی بی‌معناست.

2. 435kWm Net برای 400kWe؛ حاشیه مکانیکی چقدر است؟

در Prime، خروجی الکتریکی معمول 400kWe در برابر 435kWm Net موتور است. نسبت حدود 92٪ با Typical Alternator Efficiency اعلامی Perkins هم‌خوان است. این حاشیه برای تلفات آلترناتور است، نه مجوز گرفتن 435kW الکتریکی از موتور. در Standby نیز 478kWm Net برای 440kWe الکتریکی اعلام شده است.

3. Power Density و بار حرارتی

توان ویژه Net Prime حدود 28.62kW/L است. BMEP بر مبنای Gross Prime حدود 23.7bar و Mean Piston Speed در 1500rpm حدود 8.55m/s می‌شود. این ترکیب نشان می‌دهد موتور برای دور ثابت ژنراتوری نسبتاً پرفشار است؛ تمیزی CAC، رادیاتور و مسیر هوای ورودی در Load کامل اهمیت واقعی دارد.

4. Fuel Curve این مدل چه می‌گوید؟

مصرف رسمی 50/75/100٪ برابر 53/76/100L/h است. مصرف حجمی به ازای خروجی الکتریکی در این سه نقطه تقریباً 0.265، 0.253 و 0.250L/kWh می‌شود. بنابراین موتور از نیم‌بار تا بار کامل کمی کارآمدتر می‌شود. برای پروژه‌ای که بیشتر ساعات زیر 200kW کار می‌کند، Oversize کردن 500kVA اقتصادی نیست.

5. Autonomy مخزن

هشت ساعت کار در 100٪ Prime حدود 800L مصرف خالص می‌خواهد؛ در 75٪ حدود 608L. مخزن 800L اسمی برای هشت ساعت Full Prime عملاً بدون Reserve است و انتخاب خوبی نیست. Usable volume، فضای انبساط و سوخت برگشتی باید در طراحی دیده شوند.

6. A در برابر C و D؛ تفاوت اصلی چیست؟

هر سه TAG2 به 500/550kVA می‌رسند، اما A نسخه Fuel Optimised است. در 50٪ Prime، A برابر 53L/h، C برابر 55 و D برابر 58 است. در 100٪، A حدود 100 و C/D حدود 106L/h می‌سوزانند. اگر الزام آلایندگی نداریم و Duty Cycle طولانی است، A از نظر TCO سوخت مزیت قابل‌اندازه‌گیری دارد.

7. سیستم تزریق MEUI و Full-authority control

این موتور Common Rail نیست. Perkins از mechanically actuated electronically controlled unit injectors استفاده می‌کند. ECU زمان‌بندی و مقدار تزریق را کنترل می‌کند، اما Actuation معماری Unit Injector دارد. در عیب‌یابی افت توان، Fuel Supply، Injector، Harness، Boost و ECM باید با همین منطق بررسی شوند؛ دنبال Rail Pressure مشترک گشتن اینجا راه اشتباه است.

8. Governor G3 و سنکرون

Governing استاندارد ISO 8528-5 Class G3 با قابلیت Isochronous اعلام شده است. این برای کیفیت فرکانس مناسب است، اما برای سنکرون چند دستگاه باید Interface واقعی Speed/Load Bias همان ECM با کنترلر DSE/ComAp/DEIF تأیید شود. J1939 Monitoring به‌تنهایی Load Sharing نمی‌سازد.

9. مدار قدرت 500kVA

در 400V سه‌فاز، جریان Prime حدود 722A و Standby حدود 794A است. بنابراین کلاس 800A نقطه طبیعی طراحی است، اما دمای تابلو، روش نصب، Selectivity و Short-circuit level تعیین می‌کنند ACB/MCCB، باسبار و کابل چه حاشیه‌ای داشته باشند.

10. رادیاتور 50°C و خطای رایج اتاق ژنراتور

Perkins پکیج استاندارد را برای Ambient تا 50°C معرفی می‌کند. این عدد به معنی تحمل هر اتاق بدی نیست. اگر هوای گرم خروجی رادیاتور دوباره وارد ورودی شود، دمای واقعی ورودی رادیاتور می‌تواند بسیار بالاتر از Ambient بیرون باشد. در Commissioning باید هر دو دما ثبت شوند.

11. اگزوز و Turbo

Turbocharger برای رسیدن به Power Density این مدل حیاتی است. Back Pressure زیاد، فیلتر هوای کثیف یا Charge-air leak می‌تواند اول با دود و EGT بالا خودش را نشان دهد و بعد با افت Hz زیر Step Load. افزایش Fuel بدون حل مشکل هوا، نسخه سریع‌تر خراب‌کردن موتور است.

12. Prime و Standby را قاطی نکنیم

Perkins Prime را با Average Load Factor حداکثر 80٪ در 24h و Overload ده‌درصدی یک ساعت در هر 12h تعریف کرده است. Standby تا 500h/year و بدون Overload است. 550kVA را نباید به‌عنوان Rating دائمی قرارداد فروخت.

13. خرید دست‌دوم

Load Bank تا نزدیکی 400kWe، Blow-by، Boost، دمای کولانت، Oil Pressure گرم، Fuel Flow و Event History باید ثبت شوند. چون پکیج 1633kg و 15.2L است، تست بی‌باری چیزی درباره توان 500kVA ثابت نمی‌کند.

14. Baseline تحویل

در 50/75/100٪ بار، Hz، ولتاژ، جریان سه فاز، kW/kVA/PF، Oil Pressure، Coolant، Boost، دود، Fuel Flow و زمان Recovery ثبت شوند. اعداد Fuel 53/76/100L/h یک مرجع خوب برای تشخیص افت راندمان آینده‌اند.

نظر کارشناسی آتروپات

2506A-E15TAG2 وقتی پروژه واقعاً 500kVA می‌خواهد و محدودیت آلایندگی Stage II/IIIA ندارد، از سه نسخه A/C/D اقتصادی‌ترین Fuel Map را دارد. مزیتش «توان بیشتر» نیست چون هر سه همان 500/550kVA را می‌دهند؛ مزیتش هزینه سوخت پایین‌تر و سادگی مقرراتی است.

منبع اصلی: Perkins PN1842A/12/14، 2506A-E15TAG2.