صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 2506C-E15TAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 2506C-E15TAG

موتور دیزل Perkins 2506C-E15TAG با توان Prime 435 kW و Standby 478 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار55 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار81 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار106 L/h
حجم روغن موتور62 L

مشخصات فنی Perkins 2506C-E15TAG2 در 50Hz / 1500 rpm

Calibration دقیق2506C-E15TAG2
آلایندگیEU Stage II / EPA Tier 2
آرایش / حجم6 سیلندر خطی / 15.2 L
Bore × Stroke137 × 171 mm
نسبت تراکم16:1
تنفسTurbocharged + air-to-air charge cooled
سوخت / گاورنرMechanically actuated electronically controlled unit injectors؛ Full-authority electronic control؛ ISO 8528-5 G3 isochronous
Prime Generator400 kWe / 500 kVA
Standby Generator440 kWe / 550 kVA
Prime Engine451 kWm Gross / 435 kWm Net
Standby Engine495 kWm Gross / 478 kWm Net
جریان تقریبی @400V*Prime 721.7 A؛ Standby 793.9 A
توان ویژه Net Prime*28.62 kW/L
Mean piston speed*8.55 m/s
روغن / کولانت62 / 58 L
سیستم DC24 V starter + 24 V / 70 A charging alternator
دمای طراحی رادیاتورتا 50°C ambient در پکیج استاندارد
ابعاد / وزن خشک2657 × 1120 × 1718 mm / 1633 kg

مصرف سوخت رسمی همین Calibration

50٪ Prime55 L/h
75٪ Prime81 L/h
100٪ Prime106 L/h
Standby114 L/h

منبع: Perkins PN1846/12/14. * مقادیر جریان، توان ویژه و سرعت پیستون محاسبات مهندسی آتروپات از داده رسمی مدل هستند.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 2506C-E15TAG2؛ 500/550 kVA Stage II با Fuel Map مستقل

2506C-E15TAG2 از نظر بلوک، حجم و Rating الکتریکی شبیه A-TAG2 است، اما Calibration آن برای EU Stage II / EPA Tier 2 است. سند PN1846 دقیقاً 500kVA Prime، 550kVA Standby و Fuel Curve 55/81/106L/h در 50/75/100٪ را می‌دهد. همین اعداد نشان می‌دهند C فقط «A با برچسب آلایندگی دیگر» نیست.

1. Rating یکسان، Fuel Map متفاوت

Prime Engine Power برابر 451kWm Gross /435 Net و Standby 495/478kWm است، دقیقاً مثل A. اما C در 100٪ Prime شش لیتر در ساعت بیشتر از A مصرف می‌کند. پس اگر دو موتور 500kVA داریم، TCO می‌تواند متفاوت باشد حتی وقتی جدول توان یکسان است.

2. مصرف ویژه در سه نقطه

55L/h در 200kW معادل حدود 0.275L/kWh، 81L/h در300kW حدود0.270 و 106L/h در400kW حدود0.265 است. بهبود با Load وجود دارد، ولی C در همه نقاط نسبت به A پرمصرف‌تر است. پروژه Prime طولانی باید این اختلاف را در محاسبه OPEX ببیند.

3. اختلاف سالانه با A

در 75٪ Prime اختلاف C و A حدود 5L/h است. در 2000h کار سالانه، یعنی حدود 10,000 لیتر اختلاف سوخت. برای Standby کم‌ساعت شاید اهمیت کمی داشته باشد؛ برای معدن، کارخانه یا سایت Off-grid عدد کوچکی نیست.

4. Stage II چه ارزشی دارد؟

اگر مقررات پروژه Stage II/Tier2 می‌خواهد، C انتخاب درست‌تری از A Fuel Optimised است. اینجا تصمیم فنی بین «کمترین مصرف» و «انطباق مقررات» است. انتخاب نسخه A صرفاً به خاطر سوخت کمتر، اگر مجوز پروژه را نقض کند، صرفه‌جویی نیست.

5. MEUI با کنترل الکترونیکی

سیستم تزریق واحد مکانیکی با کنترل الکترونیکی و Full-authority ECM است. این معماری پاسخ دور خوب و قابلیت G3 Isochronous می‌دهد، ولی در سرویس باید Harness، Sensor، Injector Actuation و Fuel Supply را کنار هم دید. این موتور Common Rail نیست.

6. Power Density ثابت، تفاوت Calibration

توان ویژه Net Prime همان 28.62kW/L است و Mean Piston Speed همان 8.55m/s. یعنی بار مکانیکی پایه A و C نزدیک است. اختلاف مصرف و Emission عمدتاً از Calibration احتراق/سوخت می‌آید، نه از تغییر ابعاد موتور.

7. 500kVA، 722 آمپر

Prime در 400V حدود722A است. برای تابلو ATS/AMF کلاس 800A متداول است، ولی نوع کلید، دمای محفظه، کابل‌کشی و قدرت اتصال کوتاه باید محاسبه شوند. اگر آلترناتور 500kVA روی PF پایین و بارهای هارمونیکی کار کند، جریان می‌تواند محدودکننده‌تر از kW موتور شود.

8. بارهای موتور و Step Load

Rating دائم به‌تنهایی تضمین نمی‌کند یک موتور القایی بزرگ با DOL بدون افت شدید راه بیفتد. برای کمپرسور، چیلر یا پمپ بزرگ باید Starting kVA، AVR/PMG آلترناتور و Frequency Dip موتور با هم بررسی شوند. موتور 500kVA و آلترناتور 500kVA الزاماً برای هر Step Load کافی نیستند.

9. هشت ساعت کار

در Full Prime حدود 848L سوخت برای هشت ساعت لازم است؛ در 75٪ حدود648L. مخزن 900 یا1000L بسته به Reserve و Usable Volume منطقی‌تر از 800L اسمی است اگر 8h Full-load requirement واقعی وجود دارد.

10. Cooling تا 50°C

رادیاتور استاندارد و CAC برای Ambient تا50°C طراحی شده‌اند، اما Recirculation می‌تواند Margin را بخورد. با 106L/h Fuel، Heat Rejection جدی است. مسیر هوای ورودی و خروجی باید در بار کامل تست شود، نه فقط با فن روشن در بی‌باری.

11. Prime definition

Average Load Factor در Prime حداکثر80٪ و Overload ده‌درصدی یک ساعت در 12h است. این تعریف به طراح می‌گوید 400kWe Prime «مجوز 400kW ثابت 24/7 با 100٪ average» نیست. Load profile واقعی باید با Rating تعریف‌شده سازنده تطبیق داده شود.

12. خرید دست‌دوم C در برابر A

قبل از خرید فقط پلاک 2506 را نبینید؛ پسوند C و TAG2 اهمیت دارد. Fuel Consumption نزدیک 55/81/106L/h، Fault History، Boost، Blow-by، Coolant delta-T و Load Acceptance باید بررسی شوند. تعویض پلاک یا ECU نامتناسب می‌تواند هویت Calibration را مبهم کند.

13. سنکرون

G3 Isochronous پایه مناسبی است، ولی Load sharing نیازمند Interface فرمان به ECM است. برای دو یا چند مولد 500kVA، تنظیم Gain/Ramp و Deadband باید در Load Transfer واقعی تست شود. kVAr sharing نیز وظیفه AVR است، نه موتور.

14. Baseline

در تحویل، Fuel Flow، Boost، Coolant، Oil Pressure، Hz Recovery و جریان هر فاز در50/75/100٪ ثبت شود. چون Fuel Curve رسمی داریم، در سرویس بعدی می‌توان افزایش مصرف را عددی تشخیص داد.

نظر کارشناسی آتروپات

2506C-E15TAG2 زمانی انتخاب منطقی است که 500kVA و انطباق Stage II/Tier2 هم‌زمان لازم باشند. اگر الزام آلایندگی نداریم، A سوخت کمتری می‌خواهد؛ اگر الزام بالاتر Stage IIIA داریم، D مناسب‌تر است. پس انتخاب بین A/C/D باید بر مقررات و Duty Cycle بنا شود، نه ظاهر یکسان موتور.

منبع اصلی: Perkins PN1846/12/14، 2506C-E15TAG2.