صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 2506D-E15TAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 2506D-E15TAG

موتور دیزل Perkins 2506D-E15TAG با توان Prime 435 kW و Standby 478 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار58 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار82 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار106 L/h
حجم روغن موتور62 L

مشخصات فنی Perkins 2506D-E15TAG2 در 50Hz / 1500 rpm

Calibration دقیق2506D-E15TAG2
آلایندگیEU Stage IIIA / India CPCBII / China III
آرایش / حجم6 سیلندر خطی / 15.2 L
Bore × Stroke137 × 171 mm
نسبت تراکم16:1
تنفسTurbocharged + air-to-air charge cooled
سوخت / گاورنرMechanically actuated electronically controlled unit injectors؛ Full-authority electronic control؛ ISO 8528-5 G3 isochronous
Prime Generator400 kWe / 500 kVA
Standby Generator440 kWe / 550 kVA
Prime Engine453 kWm Gross / 435 kWm Net
Standby Engine497 kWm Gross / 478 kWm Net
جریان تقریبی @400V*Prime 721.7 A؛ Standby 793.9 A
توان ویژه Net Prime*28.62 kW/L
Mean piston speed*8.55 m/s
روغن / کولانت62 / 58 L
سیستم DC24 V starter + 24 V / 70 A charging alternator
دمای طراحی رادیاتورتا 50°C ambient در پکیج استاندارد
ابعاد / وزن خشک2657 × 1120 × 1718 mm / 1633 kg

مصرف سوخت رسمی همین Calibration

50٪ Prime58 L/h
75٪ Prime82 L/h
100٪ Prime106 L/h
Standby117 L/h

منبع: Perkins PN3078/10/19. * مقادیر جریان، توان ویژه و سرعت پیستون محاسبات مهندسی آتروپات از داده رسمی مدل هستند.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 2506D-E15TAG2؛ 500/550 kVA Stage IIIA با مصرف 58/82/106 L/h

2506D-E15TAG2 نسخه 50Hz خانواده 2500 برای EU Stage IIIA / India CPCBII / China III است. Publication رسمی PN3078/10/19 توان 500/550kVA، 435/478kWm Net و Fuel Curve 58/82/106L/h در50/75/100٪ را مشخص می‌کند. صفحه قدیمی سایت برای D جدول سوخت نداشت؛ حالا این بخش بر مبنای خود TAG2 تکمیل شده است.

1. چرا D با وجود Net Power یکسان Gross بیشتری دارد؟

A/C در Prime 451kWm Gross و D حدود453kWm Gross است، ولی Net هر سه 435kWm است. در Standby D برابر497 Gross در برابر495 A/C و Net هر سه478 است. این اختلاف کوچک نشان‌دهنده تفاوت تلفات/Configuration است و نباید از Gross Power برای مقایسه ساده خروجی ژنراتور استفاده کرد.

2. Fuel Map D

58L/h در50٪،82 در75٪ و106 در100٪ Prime است. مصرف حجمی تقریبی به‌ترتیب0.290،0.273 و0.265L/kWh می‌شود. افت محسوس L/kWh از نیم‌بار به بار کامل نشان می‌دهد Oversize برای پروژه‌ای با بار مزمن 150 تا200kW از نظر مصرف انتخاب خوبی نیست.

3. D در برابر C

در Full Prime هر دو C و D حدود106L/h مصرف می‌کنند، اما در نیم‌بار D سه لیتر در ساعت بیشتر است. اگر Duty Cycle بیشتر در75 تا100٪ باشد، اختلاف TCO کم می‌شود؛ اگر بیشتر در40 تا60٪ باشد، C اقتصادی‌تر است، مشروط به اینکه Stage II برای پروژه کافی باشد.

4. Stage IIIA دلیل اصلی انتخاب D است

D برای پروژه‌ای که EU Stage IIIA یا استاندارد متناظر لازم دارد ساخته شده است. مزیت آن نسبت به A/C بیشتر «انطباق» است تا توان. هر سه 500/550kVA هستند. اگر مقررات این سطح را نمی‌خواهد، باید هزینه و پیچیدگی Calibration را در برابر نسخه‌های دیگر سنجید.

5. بدون Aftertreatment

با وجود Stage IIIA، این نسخه در Publication Aftertreatment خارجی ندارد. کنترل آلایندگی با معماری احتراق/تزریق انجام می‌شود. بنابراین DPF/SCR/DEF نداریم، اما ECM و Unit Injection الکترونیکی همچنان بخشی از عیب‌یابی‌اند.

6. MEUI + G3 Isochronous

Mechanically actuated electronically controlled unit injectors و Full-authority control با G3 Isochronous برای ژنراتور مناسب‌اند. در افت فرکانس زیر بار، علاوه بر Fuel Supply باید Injector response، ECM command، Turbo boost و Load step واقعی بررسی شود.

7. Power Density

435kWm Net از15.2L یعنی28.62kW/L. BMEP Gross Prime حدود23.8bar است. این موتور از نظر ابعاد با A/C مشترک است ولی فشار کاری در رده‌ای است که Charge-air leak کوچک هم در بار کامل اثر محسوسی روی دود/EGT/Hz می‌گذارد.

8. 722/794 آمپر

500/550kVA در400V به حدود722/794A می‌رسد. برای خروجی Standby، 800A تقریباً لب مرز جریان نامی است. اگر Ambient تابلو بالا یا Harmonic load زیاد باشد، انتخاب ACB و Busbar باید Margin واقعی داشته باشد.

9. Autonomy

106L/h در Full Prime یعنی حدود848L در8h. Standby برابر117L/h است و هشت ساعت در آن Rating حدود936L می‌شود، هرچند Standby برای استفاده اضطراری تعریف شده و Overload ندارد. Requirement مخزن باید مشخص کند Autonomy روی Prime است یا Emergency rating.

10. 62L روغن و58L کولانت

حجم سیالات نسبت به موتورهای کوچک زیاد است و هزینه سرویس قابل‌توجه می‌شود. Perkins سرویس‌پذیری را در پکیج ElectropaK در نظر گرفته، ولی Drain/Fill واقعی باید با Dipstick و هواگیری تأیید شود. 58L حجم پکیج اعلامی است و لوله‌کشی خارجی می‌تواند Fill total را تغییر دهد.

11. 50°C Cooling Package

پکیج برای Ambient تا50°C معرفی شده است. در خاورمیانه این عدد جذاب است، ولی شرطش ورودی هوای مناسب است. اگر کانوپی یا اتاق هوای داغ را Recirculate کند، موتور ممکن است در هوای بیرون45°C عملاً هوای55°C ببیند و Derate/Overheat رخ دهد.

12. خرید دست‌دوم Stage IIIA

پلاک دقیق TAG2، ECU، Harness، Injector balance، Boost، Blow-by و Fuel Flow باید بررسی شوند. در Load Bank نزدیک400kWe، مصرف حدود106L/h یک Reference قابل استفاده است. اختلاف شدید می‌تواند از Load Meter، Fuel temperature یا وضعیت موتور/انژکتور باشد.

13. سنکرون و Ramp

برای Parallel operation، سریع‌ترین Governor همیشه بهترین نیست. Ramp/Gain باید طوری تنظیم شود که هنگام Load sharing Hunting ایجاد نشود. در500kVA، نوسان چنددرصدی Load می‌تواند ده‌ها کیلووات جابه‌جایی بین مولدها بسازد.

14. Baseline تحویل

Fuel Flow در50/75/100٪، Boost، Oil Pressure، Coolant، Hz recovery، kW/kVA/PF و Event log ذخیره شود. این مقادیر پرونده سلامت موتور را می‌سازند و در سرویس بعدی از «فکر کنم مصرفش زیاد شده» بهترند، که استاندارد محبوب بشریت برای نگهداری پیشگیرانه است.

نظر کارشناسی آتروپات

2506D-E15TAG2 برای پروژه500kVA با نیاز Stage IIIA انتخاب مشخصی است. توانش از A/C بیشتر نیست؛ مزیتش انطباق آلایندگی است. در بار کامل مصرفش تقریباً C و حدود6L/h بیشتر از A است. اگر Stage IIIA الزام نیست، این تفاوت باید در TCO دیده شود.

منبع اصلی: Perkins PN3078/10/19، 2506D-E15TAG2.