صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Perkins 2606A-E13TAG
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Perkins 2606A-E13TAG

موتور دیزل Perkins 2606A-E13TAG با توان Prime 435 kW و Standby 478 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 50٪ بار49.77 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار73.85 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار102.24 L/h
حجم روغن موتور68 L

مشخصات فنی Perkins 2606A-E13TAG4؛ 500/550 kVA

Calibration2606A-E13TAG4 / 1500 rpm
EmissionFuel Optimised / بدون Aftertreatment
آرایش / حجم6 inline / 12.9 L
Bore × Stroke / Compression130×162 mm / 18:1
سوختCommon Rail direct injection + Full-authority ECM
Prime452 kW Gross / 435 kW Net؛ 400 kWe / 500 kVA
Standby495 kW Gross / 478 kW Net؛ 440 kWe / 550 kVA
Power density Net*33.72 kW/L
BMEP Gross Prime*≈28.0 bar
Mean piston speed*8.10 m/s
روغن / کولانت68 / 61.7 L
ابعاد / وزن2218×1103×1703 mm / 1455 kg
Coolingپکیج استاندارد تا 60°C ambient

Fuel Curve رسمی TAG4

50٪185 g/kWh → 49.77 L/h*
75٪183 g/kWh → 73.85 L/h*
100٪190 g/kWh → 102.24 L/h*
ESP193 g/kWh → 113.73 L/h*

منبع: Perkins 100024-EN-04 (12/24)، TAG4. * محاسبات آتروپات از داده رسمی؛ چگالی دیزل 0.84 kg/L.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Perkins 2606A-E13TAG4؛ 500/550 kVA از 12.9 لیتر با Common Rail

2606A نسل جدیدتری نسبت به 2506 است و این تفاوت فقط 2.3 لیتر حجم کمتر نیست. TAG4 در 1500rpm همان 500/550kVA را از 12.9L می‌دهد، با Common Rail، ECM کامل و Power Density حدود33.7kW/L. یعنی موتور کوچک‌تر است ولی از نظر بار حرارتی/تزریق، فشرده‌تر کار می‌کند.

1. 500kVA از 12.9L چه معنی دارد؟

435kW Net Prime روی12.9L یعنی33.72kW/L؛ حدود18٪ بالاتر از 2506 TAG2 با همان kVA. BMEP Gross Prime تقریباً28bar است. نتیجه عملی: سلامت Turbo، Charge Air، Fuel Rail و Cooling برای حفظ توان نامی حساس‌تر است.

2. Common Rail، نه MEUI

2606A از Common Rail direct injection با Full-authority ECM استفاده می‌کند. عیب‌یابی افت توان حالا Rail Pressure، Pump Command، Injector correction و کیفیت سوخت را وارد بازی می‌کند. این معماری با 2506 Unit Injector یکی نیست و ابزار/منطق سرویسش هم نباید یکی فرض شود.

3. Fuel Curve TAG4

SFC رسمی 50/75/100٪ برابر185/183/190g/kWh است. تبدیل آن از Gross mechanical output حدود 49.77/73.85/102.24L/h می‌شود. برخلاف تصور ساده، بهترین SFC در75٪ دیده می‌شود و در100٪ کمی بالا می‌رود. این مدل برای کارکرد عمدتاً70 تا80٪ بسیار منطقی است.

4. مقایسه با 2506A TAG2

2506A در100٪ Prime حدود100L/h رسمی می‌سوزاند؛ 2606A محاسباتی حدود102.2L/h. پس کوچک‌ترشدن حجم به معنی کاهش مصرف مطلق نیست. مزیت2606 بیشتر در نسل معماری، ابعاد، transient و شرایط محیطی است، نه معجزه در لیتر بر ساعت.

5. 60°C Ambient

Perkins پکیج را برای Ambient تا60°C معرفی می‌کند. این برای پروژه‌های گرم ارزشمند است، ولی باز هم Recirculation هوای رادیاتور می‌تواند دمای Inlet را بالاتر ببرد. قابلیت60°C مجوز ساخت اتاق بدون محاسبه Airflow نیست.

6. 3500m بدون Fuel Derate

Perkins اعلام می‌کند این پلتفرم تا ارتفاع3500m بدون Fuel Derate کار می‌کند. این عدد برای پروژه کوهستانی مهم است و یکی از تفاوت‌های واقعی نسل2606 است. با این حال آلترناتور، Cooling و Site rating جداگانه باید برای ارتفاع Derate شوند.

7. 96٪ Cold Prime First Step

سازنده تا96٪ Prime first step در حالت سرد و G2 را ذکر می‌کند. این ادعا برای ATS و بار اضطراری ارزشمند است، ولی Load Acceptance واقعی ست تابع آلترناتور، AVR، اینرسی، دمای موتور و Load type هم هست. تست پروژه‌ای همچنان لازم است.

8. سرویس تا1000 ساعت

فاصله روغن/سوخت تا1000h می‌تواند Downtime را کم کند، مشروط به سوخت و روغن مناسب و شرایط بهره‌برداری. در محیط گردوغبار، سوخت آلوده یا Duty سنگین، کورکورانه دوبرابرکردن فاصله سرویس نسخه مدرن همان «روغن هنوز سیاه نشده» است.

9. 722A Prime

از نظر مدار قدرت همان 500kVA یعنی حدود722A در400V است. موتور کوچک‌تر شده ولی ACB/Busbar به خاطر kVA کوچک‌تر نمی‌شود. برای 550kVA Standby جریان حدود794A است و کلاس800A نزدیک مرز نامی قرار می‌گیرد.

10. Fuel system و آب

Common Rail نسبت به آلودگی و آب حساس‌تر از Unit Injection قدیمی است. مزیت Water-in-Fuel sensor، clear bowl و electric priming در همین‌جاست. طراحی Tank و Water Drain بخشی از قابلیت اطمینان موتور است، نه لوازم جانبی ارزان.

11. Parallel operation

Perkins حتی Droop/Isochronous switch را برای چند ژنراتور موازی به‌عنوان Option ذکر می‌کند. برای سنکرون، Interface ECM و Controller باید مشخص شود و کالیبراسیون Load share با Step واقعی انجام شود.

12. Rating definition جدید

صفحه جاری Perkins برای Prime متوسط Load Factor را70٪ در24h اعلام می‌کند، با10٪ Overload یک ساعت در12h. Standby نیز Average70٪ و حداکثر500h/year است. این تعریف باید از سند نسل قدیمی2506 جدا نگه داشته شود.

نظر کارشناسی آتروپات

2606A-E13TAG4 برای 500kVA یک پلتفرم متراکم و مدرن است. اگر محیط گرم/مرتفع، transient قوی و سرویس طولانی‌فاصله مهم‌اند، نسبت به2506 مزیت واقعی دارد. در عوض Common Rail به کیفیت سوخت و دیاگ تخصصی حساس‌تر است.

منبع: Perkins 100024-EN-04 (12/24) و صفحه رسمی 2606A-E13TAG.