| مدل | Volvo Penta TAD1343GE |
|---|---|
| خانواده | D13 |
| آرایش | 6 سیلندر خطی، 4 زمانه |
| حجم موتور | 12.78 L |
| Bore × Stroke | 131 × 158 mm |
| Compression ratio | 18.5:1 |
| Prime 50Hz | 325 kWm / 302 kWe / 378 kVA |
| Standby 50Hz | 356 kWm / 331 kWe / 414 kVA |
| Prime 60Hz | 353 kWm / 328 kWe / 410 kVA |
| Standby 60Hz | 388 kWm / 361 kWe / 451 kVA |
| توان ویژه تقریبی | 25.4 kWm/L |
| حاشیه Standby نسبت به Prime | 9.5% |
| تزریق و کنترل | Electronic Unit Injector + EMS 2.4، با سنسورهای فشار/دما و CAN J1939 |
| پرخوران | توربو Wastegate الکترونیکی در پلتفرم D13 |
| روغن | 36 L |
| کولانت موتور | 20 L |
| کولانت/پکیج | 44 L در آرایش استاندارد Technical Data |
| منبع فنی | Volvo Penta Technical Data 23572230 + official D13 range / Bulletin 47711616 |
موتور دیزل Volvo Penta TAD1343GE
موتور دیزل Volvo Penta TAD1343GE با توان Prime 325 kW و Standby 356 kW در 50 Hz.
مشخصات فنی محصول
مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی
| مصرف سوخت در 25٪ بار | 21.47 L/h |
|---|---|
| مصرف سوخت در 50٪ بار | 38.69 L/h |
| مصرف سوخت در 75٪ بار | 56 L/h |
| مصرف سوخت در 100٪ بار | 74.29 L/h |
| حجم روغن موتور | 36 L |
بررسی تخصصی آتروپات دیزل
بررسی تخصصی Volvo Penta TAD1343GE
جدول مشخصات فنی مستند
| مدل | Volvo Penta TAD1343GE |
|---|---|
| خانواده | D13 |
| آرایش | 6 سیلندر خطی، 4 زمانه |
| حجم موتور | 12.78 L |
| Bore × Stroke | 131 × 158 mm |
| Compression ratio | 18.5:1 |
| Prime 50Hz | 325 kWm / 302 kWe / 378 kVA |
| Standby 50Hz | 356 kWm / 331 kWe / 414 kVA |
| Prime 60Hz | 353 kWm / 328 kWe / 410 kVA |
| Standby 60Hz | 388 kWm / 361 kWe / 451 kVA |
| توان ویژه تقریبی | 25.4 kWm/L |
| حاشیه Standby نسبت به Prime | 9.5% |
| تزریق و کنترل | Electronic Unit Injector + EMS 2.4، با سنسورهای فشار/دما و CAN J1939 |
| پرخوران | توربو Wastegate الکترونیکی در پلتفرم D13 |
| روغن | 36 L |
| کولانت موتور | 20 L |
| کولانت/پکیج | 44 L در آرایش استاندارد Technical Data |
| منبع فنی | Volvo Penta Technical Data 23572230 + official D13 range / Bulletin 47711616 |
1. جایگاه 378 kVA در خانواده D13
مدلی که 378 kVA Prime را بدون رفتن به 1344 میدهد؛ از نظر مصرف ویژه در بار کامل با 1342 تقریباً همسطح است ولی بار حرارتی و هوای لازم بالاتر میرود.
در این پله از D13، موتور وارد کلاس نزدیک 380 kVA میشود. افزایش توان بدون تغییر حجم موتور یعنی هر تصمیم درباره رادیاتور، هوای احتراق و بار ناگهانی باید سختگیرانهتر از مدل پایینتر باشد.
2. توان مکانیکی در برابر خروجی الکتریکی
3. منحنی سوخت و رفتار بار کم
| بار | BSFC Prime g/kWh | Prime محاسباتی L/h | BSFC Standby g/kWh | Standby محاسباتی L/h |
|---|---|---|---|---|
| 25% | 224 | ≈ 21.7 | 219 | ≈ 23.2 |
| 50% | 198 | ≈ 38.3 | 196 | ≈ 41.5 |
| 75% | 193 | ≈ 56.0 | 193 | ≈ 61.3 |
| 100% | 192 | ≈ 74.3 | 195 | ≈ 82.6 |
4. Cooling و بار حرارتی 1343
هوای Prime/Standby: 26 / 27 m³/min. دبی اگزوز Prime/Standby: 56 / 60 m³/min. دمای اگزوز Prime/Standby: 400 / 420°C. Back Pressure مرجع: 9 / 10 kPa.
5. Air/Exhaust؛ عددهای طراحی موتورخانه
معماری: Electronic Unit Injector + EMS 2.4، با سنسورهای فشار/دما و CAN J1939؛ پرخوران: توربو Wastegate الکترونیکی در پلتفرم D13.
6. EUI و شبکه J1939
7. Step load و مرز G3
8. Derating را از کجا بخوانیم؟
9. آلترناتور، PMG و UPS
10. سه سناریوی عیبیابی مهم
11. Commissioning چه چیزهایی را ثبت کند؟
12. Service و سفارش قطعه با Serial
در 50Hz نسبت به 1342 حدود 22 kWm و نسبت به 1344 حدود 29 kWm فاصله دارد. بنابراین 1343 برای بارهای حدود 280 تا 300 kWe جایی است که انتخاب 1344 میتواند فقط Oversize و هزینه بیشتر ایجاد کند.
مدلی که 378 kVA Prime را بدون رفتن به 1344 میدهد؛ از نظر مصرف ویژه در بار کامل با 1342 تقریباً همسطح است ولی بار حرارتی و هوای لازم بالاتر میرود.
صفحات مرتبط: موتور دیزل Volvo Penta TAD1342GE | موتور دیزل Volvo Penta TAD1344GE
13. انتخاب بین 1342 و 1344
تحلیل نسبتهای مهندسی TAD1343GE
| Specific Output | 25.4 kWm/L |
|---|---|
| Standby margin | 9.5% |
| G3 step مرجع | 62% |
| G3 recovery | 1.7 s |
| Heat rejection / Prime | 141 kW / 0.43 kW به ازای هر kWm |
| هوای احتراق Prime | 26 m³/min |
| اگزوز Prime | 56 m³/min |
| Back Pressure Prime | 9 kPa |
در TAD1343GE همان 12.78 لیتر به 325 kWm Prime رسیده است. این افزایش چگالی توان باعث میشود Heat Rejection و Air Flow کنار kVA دیده شوند. Step-G3 حدود 62٪ نشان میدهد موتور هنوز پاسخ ژنراتوری خوبی دارد، ولی بارهای موتوری بزرگ را باید مرحلهبندی کرد.
سناریوی پروژه مناسب
1343 مناسب جایی است که 1342 در Full-load حاشیه کمی دارد اما پروژه هنوز به جریان و بار حرارتی 1344 نیاز ندارد. در پروژههای با پمپ آتشنشانی یا کمپرسور، ظرفیت استارت را جدا از بار دائم مدل کنید. اگر Start بزرگ است، 378 kVA روی پلاک بهتنهایی پاسخ نمیدهد؛ درصد Step و افت ولتاژ آلترناتور وارد تصمیم میشوند.
نمونه کاربرد: کارخانه یا مجتمع تجاری نزدیک 300 kWe که 1342 کم است ولی 1344 هنوز Oversize محسوب میشود.
Protection و منطق کنترل
برای 1343، حفاظت باید علاوه بر دما و روغن، رفتار Boost و Fuel را در Fault History نگه دارد. در سنکرون، Reverse Power و Over/Under Frequency مستقل از ECU موتورند؛ موتور نمیتواند جای رلههای الکتریکی را بگیرد.
برای 1343 تنظیم کنترلر از روی Default کارخانه تابلو کافی نیست. Recovery واقعی، افت فرکانس و بزرگترین Step پروژه باید مبنای Delayها باشند. نسخه Firmware کنترلر و Mapping J1939 کنار نتایج تحویل ذخیره شود.
عیبیابی سناریومحور
در 1343، افزایش دما فقط در ظهر تابستان معمولاً سرنخ موتورخانه است. دمای هوای ورودی رادیاتور را با Ambient مقایسه کنید. اختلاف زیاد یعنی Recirculation. افت توان همراه Active Derate نیز باید قبل از بازکردن EUI تفسیر شود.
قاعده عملی: هر عیب را با «علامت + شرایط بار + پارامتر قابلاندازهگیری» تعریف کنید. جملههایی مثل «موتور زور ندارد» برای پرونده فنی تقریباً به اندازه سکوت مفیدند.
Commissioning تکمیلی
در تحویل TAD1343GE حداقل سه نقطه 50٪، 75٪ و نزدیک Full Load ثبت شود. دمای کولانت، فشار روغن، Load%، Boost/Fuel data، فرکانس، ولتاژ و جریان هر فاز ذخیره شوند. سپس یک Step متناسب با بزرگترین بار واقعی پروژه اجرا شود. برای اگزوز نیز فشار برگشتی زیر بار اندازهگیری شود و با سقف حدود 9 kPa این Revision مقایسه گردد.
برای 1343 پرونده تحویل باید سه نقطه 50/75/100٪، یک Step واقعی پروژه و وضعیت Derate را نگه دارد. دمای محیط و ارتفاع کنار این اعداد ضروریاند چون مقایسه تابستان و زمستان بدون آنها نتیجه غلط میدهد.
خرید دستدوم، سرویس و ریسک قطعه
در 1343، مقایسه Compression/Blow-by و Balance سیلندر همراه با فشار روغن گرم مفید است. اگر موتور سابقه Overheat دارد، رادیاتور و سرسیلندر فقط با ظاهر بیرونی قابل قضاوت نیستند. شماره Spec را برای قطعات الکترونیکی نگه دارید.
در 1343 نیز مخزن روغن حدود 36 L است، اما برنامه سرویس تابع Duty، گرید و شرایط سایت است. نمونه روغن یا افزایش Blow-by در پروژه Prime میتواند نیاز به بررسی زودتر را نشان دهد.
تصمیم نهایی بر اساس بار، نه بروشور
افزایش بار از 62٪ در یک Step وارد محدودهای خارج از مرز G3 مرجع میشود. اگر پروژه در مرز ظرفیت قرار دارد، سه گزینه باید کنار هم قیمتگذاری شوند: یک موتور بزرگتر، Stage Loading/Load Shed بهتر، یا چند ژنراتور سنکرون کوچکتر. گزینه سوم گاهی هم راندمان Part-load و هم Redundancy را بهتر میکند، هرچند تابلو و کنترل پیچیدهتر میشود.
پرسشهای کلیدی درباره TAD1343GE
Prime 50Hz این موتور چقدر است؟
325 kWm / 302 kWe / 378 kVA.
Standby 50Hz چقدر است؟
356 kWm / 331 kWe / 414 kVA؛ برای اضطرار، نه بار دائم.
مصرف در بار کامل Prime چگونه برآورد میشود؟
BSFC رسمی/مستند این Revision در 100٪ Prime حدود 192 g/kWh است؛ L/h تابع توان واقعی و چگالی سوخت است.
برای بار ناگهانی چه باید دید؟
برای Prime در 1500 rpm، Step حدود 62٪ در مرز G3 با افت دور 7٪ و بازیابی نزدیک 1.7 s ثبت شده؛ در Standby مرز متناظر حدود 56٪ است.
برای سفارش قطعه چه اطلاعاتی لازم است؟
قطعات TAD1343GE را با Serial/Specification سفارش دهید؛ شباهت ظاهری خانواده D13 تضمین یکسانبودن کالیبراسیون و سنسورها نیست.
منابع فنی: Volvo Penta Technical Data 23572230 + official D13 range / Bulletin 47711616. اعداد پکیج یا Revision دیگر فقط در صورت برچسب صریح استفاده شدهاند؛ برای قرارداد نهایی، Technical Data همان Serial/Specification مرجع است.