صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Volvo Penta TAD1642GE-B
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Volvo Penta TAD1642GE-B

موتور دیزل Volvo Penta TAD1642GE-B با توان Prime 503 kW و Standby 554 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 25٪ بار32.64 L/h
مصرف سوخت در 50٪ بار60.18 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار87.58 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار119.76 L/h
حجم روغن موتور42 L
مدلVolvo Penta TAD1642GE-B
خانوادهD16
آرایش6 سیلندر خطی، 4 زمانه
حجم موتور16.12 L
Bore × Stroke144 × 165 mm
Compression ratio16.8:1
Prime 50Hz503 kWm / 473 kWe / 591 kVA
Standby 50Hz554 kWm / 521 kWe / 651 kVA
Prime 60Hz532 kWm / 500 kWe / 625 kVA
Standby 60Hz585 kWm / 550 kWe / 687 kVA
توان ویژه تقریبی31.2 kWm/L
حاشیه Standby نسبت به Prime10.1%
تزریق و کنترلEMS 2.4 + Delphi E3.18 Electronic Unit Injectors، Water-in-Fuel monitoring و J1939
پرخورانتوربوشارژ D16 با Charge-Air Cooler و بار بوست بالاتر از 1641
روغن48 L
کولانت موتور33 L
کولانت/پکیج60 L با رادیاتور/شلنگ استاندارد در Technical Data
منبع فنیVolvo Penta Technical Data 23572227 + official D16 range
Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Volvo Penta TAD1642GE-B

خلاصه فنی: بالاترین TAD تک‌توربو در این جفت D16؛ 591 kVA Prime را می‌دهد اما Load Acceptance آن نشان می‌دهد توان دائم را نباید با توان استارت موتور الکتریکی یکی گرفت.

جدول مشخصات فنی مستند

مدلVolvo Penta TAD1642GE-B
خانوادهD16
آرایش6 سیلندر خطی، 4 زمانه
حجم موتور16.12 L
Bore × Stroke144 × 165 mm
Compression ratio16.8:1
Prime 50Hz503 kWm / 473 kWe / 591 kVA
Standby 50Hz554 kWm / 521 kWe / 651 kVA
Prime 60Hz532 kWm / 500 kWe / 625 kVA
Standby 60Hz585 kWm / 550 kWe / 687 kVA
توان ویژه تقریبی31.2 kWm/L
حاشیه Standby نسبت به Prime10.1%
تزریق و کنترلEMS 2.4 + Delphi E3.18 Electronic Unit Injectors، Water-in-Fuel monitoring و J1939
پرخورانتوربوشارژ D16 با Charge-Air Cooler و بار بوست بالاتر از 1641
روغن48 L
کولانت موتور33 L
کولانت/پکیج60 L با رادیاتور/شلنگ استاندارد در Technical Data
منبع فنیVolvo Penta Technical Data 23572227 + official D16 range

1. 591 kVA از بلوک D16

بالاترین TAD تک‌توربو در این جفت D16؛ 591 kVA Prime را می‌دهد اما Load Acceptance آن نشان می‌دهد توان دائم را نباید با توان استارت موتور الکتریکی یکی گرفت.

TAD1642GE-B توان زیادی را از همان بلوک D16 می‌گیرد. مزیت آن 591 kVA Prime است، ولی Technical Data به‌وضوح هشدار می‌دهد که این عدد را نباید معادل توان Step-load فرض کرد.

2. Prime/Standby و خطای رایج در انتخاب

این D16 در 50Hz 503 kWm Prime و 554 kWm Standby دارد. حاشیه 10.1٪ Standby وقتی ارزش دارد که فقط هنگام قطع شبکه مصرف شود؛ برای Base Load باید Rating مناسب خودش کنترل شود.

3. BSFC بهتر، فشار کاری بیشتر

این کالیبراسیون D16 در 100٪ Prime BSFC پایین‌تری از مدل 1641 دارد؛ مزیت واقعی است، ولی تنها وقتی بار واقعاً به آن محدوده نزدیک شود. در بار سبک، هزینه سرمایه و دوده هنوز سر جای خودشان هستند.
بارBSFC Prime g/kWhPrime محاسباتی L/hBSFC Standby g/kWhStandby محاسباتی L/h
25%219≈ 32.8215≈ 35.4
50%198≈ 59.3197≈ 65.0
75%196≈ 88.0198≈ 97.9
100%193≈ 115.6196≈ 129.3

4. هوای 41.2 و اگزوز 102.5 m³/min

در 1642، اعداد 41.2 m³/min هوای Prime و حدود 102.5 m³/min اگزوز نشان می‌دهند موتورخانه 1641 را نمی‌توان بدون محاسبه برای این مدل کپی کرد. Heat Rejection کولانت Prime نیز حدود 187 kW است.

هوای Prime/Standby: 41.2 / 39 m³/min. دبی اگزوز Prime/Standby: 102.5 / 94.4 m³/min. دمای اگزوز Prime/Standby: 456 / 482°C. Back Pressure مرجع: 8 / 10 kPa.

5. Cooling و دمای موتورخانه

1642 با EMS2.4 و E3.18 داده بیشتری برای تشخیص Derate می‌دهد. اگر توان زیر بار افت کرد، اول Active Derate و Boost/Fuel را ببینید؛ تعویض انژکتور به روش قرعه‌کشی تعمیر نیست.

معماری: EMS 2.4 + Delphi E3.18 Electronic Unit Injectors، Water-in-Fuel monitoring و J1939؛ پرخوران: توربوشارژ D16 با Charge-Air Cooler و بار بوست بالاتر از 1641.

6. EMS2.4، E3.18 و Derate

برای 1642، داده کارخانه صریح است: در 1500 rpm Prime، Step حدود 48٪ روی مرز G3 با افت دور 7٪ و بازیابی 1.4 s قرار دارد؛ Step کامل 0→100٪ افت دور حدود 30.1٪ و بازیابی 4.7 s ثبت کرده است. پس 591 kVA Prime را نباید معادل «می‌تواند 591 kVA را یک‌جا بگیرد» ترجمه کرد.

7. Step 48 درصد؛ عددی که نباید پنهان شود

برای 1642، افزایش قدرت بدون افزایش حجم باعث می‌شود حاشیه سایت گرم مهم‌تر شود. Derate باید پیش از نهایی‌کردن kVA قرارداد اعمال شود.

8. بار موتوری و ترتیب وصل

در 1642، اگر بار شامل موتور بزرگ است، توان Prime 591 kVA نباید انتخاب فریم آلترناتور را دیکته کند؛ PMG، Xdʺ و Rotor heating ممکن است فریم بالاتر بخواهند.

9. آلترناتور، AVR و اینرسی

1642 در Full Step افت دور بزرگی دارد؛ بنابراین شکایت «لحظه وصل چیلر فرکانس می‌افتد» الزاماً خرابی ECU نیست. جریان استارت، اینرسی آلترناتور و درصد Step باید با Technical Data مقایسه شوند.

10. عیب‌یابی افت توان/فرکانس

در 1642، Full-load test بدون اندازه‌گیری Intake/Exhaust restriction ناقص است. Step بار و Recovery را هم با تنظیم نهایی AVR انجام دهید، نه قبل از تنظیم آلترناتور.

11. Baseline پیشنهادی تحویل

برای 1642 ظرفیت روغن 48 L است. علاوه بر تست مکانیکی، Active Derate و Counterهای ECU خوانده شوند. موتور تمیزشده‌ای که بار کامل ندیده، هنوز کالای ارزیابی‌شده نیست.

12. روغن و سرویس D16

در 50Hz حدود 17٪ Prime بیشتر از 1641 دارد. در مقابل، G3 step از 56٪ به 48٪ افت می‌کند و دبی هوای Prime به 41.2 m³/min می‌رسد؛ انتخاب بین این دو صرفاً «هرچه قوی‌تر بهتر» نیست.

بالاترین TAD تک‌توربو در این جفت D16؛ 591 kVA Prime را می‌دهد اما Load Acceptance آن نشان می‌دهد توان دائم را نباید با توان استارت موتور الکتریکی یکی گرفت.

صفحات مرتبط: موتور دیزل Volvo Penta TAD1641GE-B | موتور دیزل Volvo Penta TWD1644GE

13. 1642 در برابر 1641 و TWD1644

1642 وقتی ارزش دارد که بار دائم واقعاً به 470 kWe نزدیک شود. در غیر این صورت 1641 می‌تواند ساده‌تر و کم‌تنش‌تر باشد؛ مخصوصاً وقتی بار ناگهانی سهم زیادی دارد.

تحلیل نسبت‌های مهندسی TAD1642GE-B

Specific Output31.2 kWm/L
Standby margin10.1%
G3 step مرجع48%
G3 recovery1.4 s
Heat rejection / Prime187 kW / 0.37 kW به ازای هر kWm
هوای احتراق Prime41.2 m³/min
اگزوز Prime102.5 m³/min
Back Pressure Prime8 kPa

TAD1642GE-B به 503 kWm Prime می‌رسد و در عوض Step-G3 حدود 48٪ است. نسبت‌ها می‌گویند موتور برای بار دائم سنگین‌تر ساخته شده، اما یک Step بزرگ را نباید با توان نامی برابر گرفت. این تفاوت در کارخانه‌های دارای موتور الکتریکی بزرگ حیاتی است.

سناریوی پروژه مناسب

1642 باید برای پروژه‌ای انتخاب شود که نیاز دائم آن واقعاً از 1641 عبور کرده است. یک معدن، کارخانه یا مجموعه بزرگ با بار نزدیک 450 تا 480 kWe نمونه منطقی است. اگر چند Crusher/Pump همزمان استارت می‌خورند، 591 kVA نامی کافی نیست؛ Starting kVA و G3 نشان می‌دهد بار باید مرحله‌بندی یا آلترناتور با اینرسی/PMG مناسب انتخاب شود.

نمونه کاربرد: کلاس 550 تا 600 kVA با بار دائم بالا؛ مناسب وقتی 1641 واقعاً کم است، نه صرفاً برای خرید عدد بزرگ‌تر.

Protection و منطق کنترل

1642 در Step سنگین می‌تواند افت دور قابل توجه نشان دهد؛ Underfrequency delay را آن‌قدر کوتاه نگذارید که هر Start سالمی Trip شود، و آن‌قدر بلند هم نگذارید که موتور زیر بار نامناسب بماند. Coordination واقعی لازم است.

در 1642 افت دور Step مرجع بزرگ‌تر است، بنابراین Delay حفاظت فرکانس باید با منحنی موتور و بار پروژه تطبیق پیدا کند. ثبت تنظیمات Governor، AVR و کنترلر در یک Baseline مشترک از تنظیمات متناقض بعدی جلوگیری می‌کند.

عیب‌یابی سناریومحور

برای 1642، افت فرکانس در Start باید همراه جریان استارت و درصد بار ثبت شود. اگر پس از Recovery موتور در Full-load توان را می‌دهد، خرابی دائم موتور محتمل‌تر نیست. اگر Power سقف می‌خورد، Active Derate، Boost و Fuel Pressure وارد بررسی می‌شوند.

قاعده عملی: هر عیب را با «علامت + شرایط بار + پارامتر قابل‌اندازه‌گیری» تعریف کنید. جمله‌هایی مثل «موتور زور ندارد» برای پرونده فنی تقریباً به اندازه سکوت مفیدند.

Commissioning تکمیلی

در تحویل TAD1642GE-B حداقل سه نقطه 50٪، 75٪ و نزدیک Full Load ثبت شود. دمای کولانت، فشار روغن، Load%، Boost/Fuel data، فرکانس، ولتاژ و جریان هر فاز ذخیره شوند. سپس یک Step متناسب با بزرگ‌ترین بار واقعی پروژه اجرا شود. برای اگزوز نیز فشار برگشتی زیر بار اندازه‌گیری شود و با سقف حدود 8 kPa این Revision مقایسه گردد.

Baseline 1642 باید Intake Restriction و Back Pressure را هم شامل شود. این دو عدد در Full Load تعیین می‌کنند آیا افت توان آینده از خود موتور آمده یا زیرساخت نصب آرام‌آرام محدودتر شده است.

خرید دست‌دوم، سرویس و ریسک قطعه

در 1642، وجود Active Derate یا Faultهای تکراری Boost/Fuel می‌تواند دلیل فروش را روشن کند. یک ساعت کارکرد پایین با رادیاتور کثیف و Overheat history معامله جذابی نیست. Full-load test و آنالیز روغن ارزش دارند.

در TAD1642GE-B ظرفیت روغن حدود 48 L است. افزایش Make-up oil یا افت فشار در Full Load می‌تواند سرنخ یاتاقان، پمپ یا Blow-by باشد و باید قبل از رسیدن به Alarm بررسی شود.

تصمیم نهایی بر اساس بار، نه بروشور

0→100٪ حدود 30.1٪ افت دور و 4.7 s بازیابی در آزمون مرجع. اگر پروژه در مرز ظرفیت قرار دارد، سه گزینه باید کنار هم قیمت‌گذاری شوند: یک موتور بزرگ‌تر، Stage Loading/Load Shed بهتر، یا چند ژنراتور سنکرون کوچک‌تر. گزینه سوم گاهی هم راندمان Part-load و هم Redundancy را بهتر می‌کند، هرچند تابلو و کنترل پیچیده‌تر می‌شود.

پرسش‌های کلیدی درباره TAD1642GE-B

Prime 50Hz این موتور چقدر است؟

503 kWm / 473 kWe / 591 kVA.

Standby 50Hz چقدر است؟

554 kWm / 521 kWe / 651 kVA؛ برای اضطرار، نه بار دائم.

مصرف در بار کامل Prime چگونه برآورد می‌شود؟

BSFC رسمی/مستند این Revision در 100٪ Prime حدود 193 g/kWh است؛ L/h تابع توان واقعی و چگالی سوخت است.

برای بار ناگهانی چه باید دید؟

در 1500 rpm Prime، Step حدود 48٪ روی مرز G3 با افت دور 7٪ و بازیابی 1.4 s قرار دارد؛ Step کامل 0→100٪ افت دور حدود 30.1٪ و بازیابی 4.7 s ثبت کرده است.

برای سفارش قطعه چه اطلاعاتی لازم است؟

برای TAD1642GE-B تطبیق E3.18، سنسورها و ECU با Serial/Spec ضروری است؛ قطعه مشابه D16 الزاماً قطعه صحیح نیست.

منابع فنی: Volvo Penta Technical Data 23572227 + official D16 range. اعداد پکیج یا Revision دیگر فقط در صورت برچسب صریح استفاده شده‌اند؛ برای قرارداد نهایی، Technical Data همان Serial/Specification مرجع است.