| مدل | Volvo Penta TWD1744GE |
|---|---|
| خانواده | D17 |
| آرایش | 6 سیلندر خطی، 4 زمانه |
| حجم موتور | 17.26 L |
| Bore × Stroke | 149 × 165 mm |
| Compression ratio | 16.5:1 |
| Prime 50Hz | 645 kWm / 606 kWe / 758 kVA |
| Standby 50Hz | 709 kWm / 666 kWe / 833 kVA |
| Prime 60Hz | 682 kWm / 641 kWe / 801 kVA |
| Standby 60Hz | 750 kWm / 705 kWe / 881 kVA |
| توان ویژه تقریبی | 37.4 kWm/L |
| حاشیه Standby نسبت به Prime | 9.9% |
| تزریق و کنترل | Common Rail نسل D17 با Volvo Engine Control Unit و CAN/J1939 |
| پرخوران | Dual-stage turbo روی پلتفرم D17 با Charge-Air Cooling بزرگتر |
| روغن | 52 L |
| کولانت موتور | 25 L |
| کولانت/پکیج | 25 L موتور + 4 L Charge Air Coolers؛ رادیاتورها و لولهها در TDS جداگانه تعریف شدهاند |
| منبع فنی | Volvo Penta Technical Data 24510903 Issue 02 + official D17 product information |
موتور دیزل Volvo Penta TWD1744GE
موتور دیزل Volvo Penta TWD1744GE با توان Prime 645 kW و Standby 709 kW در 50 Hz.
معرفی کالا
این صفحه به موتور دیزل Volvo Penta TWD1744GE اختصاص دارد. مقادیر Prime 645 kWm و Standby 709 kWm در مرجع 50Hz، توان مکانیکی موتورند و نباید مستقیماً ظرفیت الکتریکی مجموعه ژنراتور تلقی شوند.
برای انتخاب TWD1744GE Engine، تطبیق کوپلینگ، خنککاری، اگزوز و شرایط نصب با سازنده مجموعه لازم است. موتور بهتنهایی شامل آلترناتور، تابلو و تجهیزات کامل ژنراتور نیست.
برای مشاهده مشخصات دیزل ژنراتور کامل مجهز به موتور TWD1744GE، دیزل ژنراتور ولوو TWD1744GE را بررسی کنید.
مشخصات فنی محصول
مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی
| حجم روغن موتور | 52 L |
|---|
بررسی تخصصی آتروپات دیزل
بررسی تخصصی Volvo Penta TWD1744GE
جدول مشخصات فنی مستند
| مدل | Volvo Penta TWD1744GE |
|---|---|
| خانواده | D17 |
| آرایش | 6 سیلندر خطی، 4 زمانه |
| حجم موتور | 17.26 L |
| Bore × Stroke | 149 × 165 mm |
| Compression ratio | 16.5:1 |
| Prime 50Hz | 645 kWm / 606 kWe / 758 kVA |
| Standby 50Hz | 709 kWm / 666 kWe / 833 kVA |
| Prime 60Hz | 682 kWm / 641 kWe / 801 kVA |
| Standby 60Hz | 750 kWm / 705 kWe / 881 kVA |
| توان ویژه تقریبی | 37.4 kWm/L |
| حاشیه Standby نسبت به Prime | 9.9% |
| تزریق و کنترل | Common Rail نسل D17 با Volvo Engine Control Unit و CAN/J1939 |
| پرخوران | Dual-stage turbo روی پلتفرم D17 با Charge-Air Cooling بزرگتر |
| روغن | 52 L |
| کولانت موتور | 25 L |
| کولانت/پکیج | 25 L موتور + 4 L Charge Air Coolers؛ رادیاتورها و لولهها در TDS جداگانه تعریف شدهاند |
| منبع فنی | Volvo Penta Technical Data 24510903 Issue 02 + official D17 product information |
1. D17؛ تغییر نسل نه تغییر برچسب
یک تغییر نسل واقعی نسبت به D16: حجم 17.26 لیتر، Common Rail، روغن 52 L، سرویس توسعهیافته و Load Acceptance بهتر در کلاس توان بالا.
D17 در TWD1744GE تغییر نسل واقعی است: Common Rail، حجم 17.26 لیتر و معماری جدید کنترل. این موتور را با منطق تعمیر و تنظیم D16 قدیمی نباید تحلیل کرد.
2. 758/833 kVA در 50Hz و 881 kVA در 60Hz
3. Common Rail و مصرف سوخت
| بار | BSFC Prime g/kWh | Prime محاسباتی L/h | BSFC Standby g/kWh | Standby محاسباتی L/h |
|---|---|---|---|---|
| 25% | 211 | ≈ 40.5 | 208 | ≈ 43.9 |
| 50% | 197 | ≈ 75.6 | 195 | ≈ 82.3 |
| 75% | 194 | ≈ 111.7 | 195 | ≈ 123.4 |
| 100% | 194 | ≈ 149.0 | 194 | ≈ 163.7 |
4. 52 لیتر روغن و معماری کولانت جدید
هوای Prime/Standby: 48.7 / 50.5 m³/min. دبی اگزوز Prime/Standby: طبق TDS D17 / طبق TDS D17 m³/min. دمای اگزوز Prime/Standby: مدلمحور / مدلمحور°C. Back Pressure مرجع: 5 / 5 kPa.
5. هوای احتراق و دو مرحله توربو
معماری: Common Rail نسل D17 با Volvo Engine Control Unit و CAN/J1939؛ پرخوران: Dual-stage turbo روی پلتفرم D17 با Charge-Air Cooling بزرگتر.
6. ECU و تشخیص Rail Pressure
7. Load Acceptance نسل D17
8. Derating و 1000 ساعت سرویس
9. آلترناتور و کنترلر برای 800 kVA
10. عیبیابی اختصاصی Common Rail
11. Commissioning D17
12. خرید دست دوم و تطبیق Serial
در 50Hz حدود 50 kWm Prime از TWD1645 بالاتر است، اما تفاوت مهمتر Common Rail و D17 بودن آن است. در 60Hz به 881 kVA Standby میرسد و برای پروژههای نزدیک 800 kVA یک پلتفرم نسل جدیدتر است.
یک تغییر نسل واقعی نسبت به D16: حجم 17.26 لیتر، Common Rail، روغن 52 L، سرویس توسعهیافته و Load Acceptance بهتر در کلاس توان بالا.
صفحات مرتبط: موتور دیزل Volvo Penta TWD1645GE | موتور دیزل Volvo Penta TWD1643GE
13. TWD1645 یا TWD1744؟
تحلیل نسبتهای مهندسی TWD1744GE
| Specific Output | 37.4 kWm/L |
|---|---|
| Standby margin | 9.9% |
| G3 step مرجع | 53% |
| G3 recovery | 0.9 s |
| Heat rejection / Prime | 229 kW / 0.36 kW به ازای هر kWm |
| هوای احتراق Prime | 48.7 m³/min |
| اگزوز Prime | D17 TDS m³/min |
| Back Pressure Prime | 5 kPa |
TWD1744GE با افزایش حجم به 17.26 لیتر و Common Rail، هم توان و هم پاسخ گذرا را از نسل D16 جدا میکند. داده 1800 rpm با G3 حدود 53٪ و Recovery سریعتر نشان میدهد D17 صرفاً یک کالیبراسیون قویتر نیست؛ معماری نسل جدید واقعاً در Transient اثر دارد.
سناریوی پروژه مناسب
D17 برای پروژههای نزدیک 800 kVA و سرویس حرفهایتر طراحی جذابی است. Common Rail و Load Acceptance بهتر امکان کنترل دقیقتر را میدهند، اما زیرساخت دیاگ، قطعه و آموزش سرویس باید همزمان ارتقا پیدا کند. استفاده در دیتاسنتر یا صنعت سنگین زمانی منطقی است که Baseline، Trend و نگهداری پیشگیرانه واقعاً اجرا شوند.
نمونه کاربرد: دیتاسنتر، صنعت سنگین و پروژه نزدیک 800 kVA که Common Rail، راندمان بهتر و نسل جدید D17 ارزش عملی ایجاد میکند.
Protection و منطق کنترل
D17 با Common Rail حفاظت سوخت دقیقتری میخواهد. اختلاف Rail Actual/Desired، Water-in-Fuel، Boost و Charge-Air Temp در کنار حفاظتهای کلاسیک ثبت شوند. کنترلر ژنراتور باید Fault Code اصلی ECU را از بین نبرد.
در D17 حفاظت Common Rail به لایه کلاسیک Oil/Coolant اضافه میشود. Alarmهای Rail Pressure و Fuel Supply باید با زمانبندی معنادار به کنترلر منتقل شوند؛ Firmware، SPN/FMI mapping و Setpointهای نهایی در گزارش Commissioning ذخیره شوند.
عیبیابی سناریومحور
D17 را با منطق Common Rail عیبیابی کنید: فشار Feed، Rail Desired/Actual و Sync سنسورها. اگر Rail در Crank ساخته نمیشود، مسیر Low-pressure و Leak-off قبل از تعویض High-pressure pump بررسی شود. این قطعات به اندازه کافی گران هستند؛ نیازی به قرعهکشی ندارند.
قاعده عملی: هر عیب را با «علامت + شرایط بار + پارامتر قابلاندازهگیری» تعریف کنید. جملههایی مثل «موتور زور ندارد» برای پرونده فنی تقریباً به اندازه سکوت مفیدند.
Commissioning تکمیلی
در تحویل TWD1744GE حداقل سه نقطه 50٪، 75٪ و نزدیک Full Load ثبت شود. دمای کولانت، فشار روغن، Load%، Boost/Fuel data، فرکانس، ولتاژ و جریان هر فاز ذخیره شوند. سپس یک Step متناسب با بزرگترین بار واقعی پروژه اجرا شود. برای اگزوز نیز فشار برگشتی زیر بار اندازهگیری شود و با سقف حدود 5 kPa این Revision مقایسه گردد.
Baseline D17 باید Rail Desired/Actual، Boost، Charge-Air Temperature، Oil/Coolant و Fault snapshot را نگه دارد. در این نسل، یک اسکرینشات ECU با شرایط بار مشخص بسیار ارزشمندتر از ثبت صرف ساعت کارکرد است.
خرید دستدوم، سرویس و ریسک قطعه
TWD1744GE دستدوم نیازمند ابزار دیاگ مناسب Common Rail است. Rail Pressure، Injector correction/leak-off در صورت دسترسی، Fault counters، Blow-by و تاریخچه Overheat بررسی شوند. D17 را با چکلیست D16 قدیمی تحویل نگیرید.
ظرفیت روغن این مدل حدود 52 L است. مصرف یا افت غیرعادی روغن باید بهصورت روندی بررسی شود. برنامه سرویس نهایی از Operator Manual همان Serial گرفته میشود؛ عدد یک دیتاشیت قدیمی را نباید کورکورانه روی همه موتورهای بازار چاپ کرد.
تصمیم نهایی بر اساس بار، نه بروشور
در 1800 rpm، 0→100٪ حدود 12.1٪ افت دور و 2.5 s بازیابی؛ مرز G3 53٪ است. اگر پروژه در مرز ظرفیت قرار دارد، سه گزینه باید کنار هم قیمتگذاری شوند: یک موتور بزرگتر، Stage Loading/Load Shed بهتر، یا چند ژنراتور سنکرون کوچکتر. گزینه سوم گاهی هم راندمان Part-load و هم Redundancy را بهتر میکند، هرچند تابلو و کنترل پیچیدهتر میشود.
پرسشهای کلیدی درباره TWD1744GE
Prime 50Hz این موتور چقدر است؟
645 kWm / 606 kWe / 758 kVA.
Standby 50Hz چقدر است؟
709 kWm / 666 kWe / 833 kVA؛ برای اضطرار، نه بار دائم.
مصرف در بار کامل Prime چگونه برآورد میشود؟
BSFC رسمی/مستند این Revision در 100٪ Prime حدود 194 g/kWh است؛ L/h تابع توان واقعی و چگالی سوخت است.
برای بار ناگهانی چه باید دید؟
TWD1744GE بهطور رسمی کلاسهای G1/G2/G3 استاندارد ISO 8528-5 را پوشش میدهد. در 1800 rpm مرز G3 حدود 53٪ بار با افت دور 7٪ و بازیابی 0.9 s ثبت شده و Step کامل 0→100٪ حدود 12.1٪ افت دور با بازیابی 2.5 s دارد.
برای سفارش قطعه چه اطلاعاتی لازم است؟
TWD1744GE پلتفرم D17 Common Rail است؛ Serial/Specification و Revision نرمافزار ECU برای قطعات فشاربالا و سنسورها ثبت شوند.
منابع فنی: Volvo Penta Technical Data 24510903 Issue 02 + official D17 product information. اعداد پکیج یا Revision دیگر فقط در صورت برچسب صریح استفاده شدهاند؛ برای قرارداد نهایی، Technical Data همان Serial/Specification مرجع است.