| مدل | Volvo Penta TAD1342GE |
|---|---|
| خانواده | D13 |
| آرایش | 6 سیلندر خطی، 4 زمانه |
| حجم موتور | 12.78 L |
| Bore × Stroke | 131 × 158 mm |
| Compression ratio | 18.5:1 |
| Prime 50Hz | 303 kWm / 282 kWe / 352 kVA |
| Standby 50Hz | 333 kWm / 310 kWe / 387 kVA |
| Prime 60Hz | 345 kWm / 321 kWe / 401 kVA |
| Standby 60Hz | 377 kWm / 351 kWe / 438 kVA |
| توان ویژه تقریبی | 23.7 kWm/L |
| حاشیه Standby نسبت به Prime | 9.9% |
| تزریق و کنترل | واحدهای تزریق الکترونیکی پرفشار Delphi E3، گاورنر EMS 2.4 و ارتباط J1939 |
| پرخوران | توربو با کنترل Wastegate توسط مدیریت موتور |
| روغن | 36 L |
| کولانت موتور | 20 L |
| کولانت/پکیج | 44 L در پکیج استاندارد Technical Data |
| منبع فنی | Volvo Penta Technical Data 23572229 + D13 official range / Bulletin 47711616 |
موتور دیزل Volvo Penta TAD1342GE
موتور دیزل Volvo Penta TAD1342GE با توان Prime 303 kW و Standby 333 kW در 50 Hz.
مشخصات فنی محصول
مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی
| مصرف سوخت در 25٪ بار | 20.2 L/h |
|---|---|
| مصرف سوخت در 50٪ بار | 36.25 L/h |
| مصرف سوخت در 75٪ بار | 52.21 L/h |
| مصرف سوخت در 100٪ بار | 68.9 L/h |
| حجم روغن موتور | 36 L |
بررسی تخصصی آتروپات دیزل
بررسی تخصصی Volvo Penta TAD1342GE
جدول مشخصات فنی مستند
| مدل | Volvo Penta TAD1342GE |
|---|---|
| خانواده | D13 |
| آرایش | 6 سیلندر خطی، 4 زمانه |
| حجم موتور | 12.78 L |
| Bore × Stroke | 131 × 158 mm |
| Compression ratio | 18.5:1 |
| Prime 50Hz | 303 kWm / 282 kWe / 352 kVA |
| Standby 50Hz | 333 kWm / 310 kWe / 387 kVA |
| Prime 60Hz | 345 kWm / 321 kWe / 401 kVA |
| Standby 60Hz | 377 kWm / 351 kWe / 438 kVA |
| توان ویژه تقریبی | 23.7 kWm/L |
| حاشیه Standby نسبت به Prime | 9.9% |
| تزریق و کنترل | واحدهای تزریق الکترونیکی پرفشار Delphi E3، گاورنر EMS 2.4 و ارتباط J1939 |
| پرخوران | توربو با کنترل Wastegate توسط مدیریت موتور |
| روغن | 36 L |
| کولانت موتور | 20 L |
| کولانت/پکیج | 44 L در پکیج استاندارد Technical Data |
| منبع فنی | Volvo Penta Technical Data 23572229 + D13 official range / Bulletin 47711616 |
1. چرا TAD1342GE نقطه تعادل D13 است؟
نقطه میانی پایین D13؛ افزایش توان نسبت به 1341 هنوز با افت شدید Load Acceptance همراه نشده و برای 350 kVA کلاس متعادلی است.
جایگاه این موتور بین «توان کافی» و «حاشیه گذرا» تعریف میشود. برای انتخاب درست، عدد 352 kVA تنها یکی از ورودیهاست؛ BSFC، دفع حرارت و درصد بار قابلپذیرش در یک Step تعیینکنندهترند.
2. Rating و حاشیه Standby
3. BSFC و تخمین L/h
| بار | BSFC Prime g/kWh | Prime محاسباتی L/h | BSFC Standby g/kWh | Standby محاسباتی L/h |
|---|---|---|---|---|
| 25% | 228 | ≈ 20.6 | 222 | ≈ 22.0 |
| 50% | 199 | ≈ 35.9 | 196 | ≈ 38.9 |
| 75% | 193 | ≈ 52.2 | 193 | ≈ 57.4 |
| 100% | 192 | ≈ 69.3 | 193 | ≈ 76.5 |
4. Heat rejection؛ چیزی که روی پلاک نیست
هوای Prime/Standby: 24.6 / 25.9 m³/min. دبی اگزوز Prime/Standby: 53.8 / 57 m³/min. دمای اگزوز Prime/Standby: 395 / 408°C. Back Pressure مرجع: 9 / 10 kPa.
5. هوای ورودی و اگزوز
معماری: واحدهای تزریق الکترونیکی پرفشار Delphi E3، گاورنر EMS 2.4 و ارتباط J1939؛ پرخوران: توربو با کنترل Wastegate توسط مدیریت موتور.
6. EMS2.4 در عمل
7. Load Acceptance بر اساس G3
8. اثر ارتفاع و دمای محیط
9. انتخاب آلترناتور برای بار موتوری
10. مسیر عیبیابی بدون تعویض کور قطعه
11. ثبت Baseline هنگام تحویل
12. نگهداری و سیالات
در برابر 1341 حدود 11.8٪ Prime بیشتر میدهد، ولی مرز Step-G3 از حدود 71٪ به 66٪ میرسد. نسبت به 1343 تنها 22 kWm پایینتر است و برای پروژهای که بار واقعی زیر 280 kWe است معمولاً انتخاب کمتنشتری است.
نقطه میانی پایین D13؛ افزایش توان نسبت به 1341 هنوز با افت شدید Load Acceptance همراه نشده و برای 350 kVA کلاس متعادلی است.
صفحات مرتبط: موتور دیزل Volvo Penta TAD1341GE | موتور دیزل Volvo Penta TAD1343GE
13. مقایسه 1341/1342/1343
تحلیل نسبتهای مهندسی TAD1342GE
| Specific Output | 23.7 kWm/L |
|---|---|
| Standby margin | 9.9% |
| G3 step مرجع | 66% |
| G3 recovery | 1.6 s |
| Heat rejection / Prime | 134 kW / 0.44 kW به ازای هر kWm |
| هوای احتراق Prime | 24.6 m³/min |
| اگزوز Prime | 53.8 m³/min |
| Back Pressure Prime | 9 kPa |
در TAD1342GE افزایش Specific Output نسبت به 1341 هنوز با سقوط شدید پاسخ گذرا همراه نشده است. حاشیه Standby نزدیک 10٪ را نباید به ظرفیت دائم اضافه کرد. برای انتخاب این مدل، ترکیب 303 kWm Prime با G3 حدود 66٪ تصویر بسیار واقعیتری از رفتار پروژه میدهد.
سناریوی پروژه مناسب
برای 1342 یک سناریوی خوب، بار ترکیبی است: بخش مقاومتی/اداری ثابت، چند موتور HVAC و رزرو محدود برای توسعه. در این حالت 352 kVA نامی باید بعد از Derating سایت و Starting Study دیده شود. اگر بار آینده فقط یک احتمال مبهم است، Oversize کردن امروز موتور را سالها در بار پایین نگه میدارد و راندمان واقعی را خراب میکند.
نمونه کاربرد: پروژه 250 تا 280 kWe با بار ترکیبی روشنایی، HVAC و موتورهای مرحلهبندیشده؛ انتخاب متعادل بین 1341 و 1343.
Protection و منطق کنترل
در 1342، Alarmهای Water-in-Fuel و CAN communication ارزش عملی زیادی دارند. اگر کنترلر فقط یک Generic Engine Fault نشان دهد، تیم سرویس بخشی از مزیت EMS را دور ریخته است. Mapping SPN/FMI به متن فارسی/انگلیسی در پرونده پروژه ذخیره شود.
در 1342، Delayهای حفاظتی باید اجازه Recovery حدود 1.6 ثانیهای آزمون مرجع را بدهند بدون اینکه بار حیاتی بیدلیل قطع شود. تغییرات Governor و Underfrequency پس از Load Bank باید با نام تکنسین و شرایط تست ثبت شوند.
عیبیابی سناریومحور
اگر 1342 زیر بار Smoke میدهد، اول Load% و Boost را ببینید؛ اگر Boost پایین است مسیر هوا/توربو، اگر Boost مناسب و Fuel abnormal است مسیر تزریق. اگر فرکانس نوسان دارد ولی ولتاژ ثابت است سمت موتور را بررسی کنید؛ برعکسش بیشتر سمت AVR است.
قاعده عملی: هر عیب را با «علامت + شرایط بار + پارامتر قابلاندازهگیری» تعریف کنید. جملههایی مثل «موتور زور ندارد» برای پرونده فنی تقریباً به اندازه سکوت مفیدند.
Commissioning تکمیلی
در تحویل TAD1342GE حداقل سه نقطه 50٪، 75٪ و نزدیک Full Load ثبت شود. دمای کولانت، فشار روغن، Load%، Boost/Fuel data، فرکانس، ولتاژ و جریان هر فاز ذخیره شوند. سپس یک Step متناسب با بزرگترین بار واقعی پروژه اجرا شود. برای اگزوز نیز فشار برگشتی زیر بار اندازهگیری شود و با سقف حدود 9 kPa این Revision مقایسه گردد.
خط پایه 1342 باید Load%، دمای ورودی رادیاتور، فشار روغن، Boost، Fuel data و زمان Recovery را در سه نقطه بار داشته باشد. نوع AVR و وضعیت PMG هم ثبت شود تا افت ولتاژ بعدی با افت دور موتور قاطی نشود.
خرید دستدوم، سرویس و ریسک قطعه
برای 1342، موتور بدون Fault History و Load Test فقط «روشن میشود»، نه اینکه سالم اثبات شده باشد. روند دمای آب و Boost زیر بار، نشتی سوخت، Water Separator و وضعیت Harness باید قبل از قیمتگذاری بررسی شوند.
TAD1342GE حدود 36 L روغن دارد. Trend فشار روغن گرم و میزان Make-up oil در سرویسهای متوالی شاخص بهتری از یک مشاهده تکنقطهای است؛ ساعت PM از Manual نسخه موتور گرفته شود.
تصمیم نهایی بر اساس بار، نه بروشور
مرز G2 حدود 78٪ است؛ Full-step معیار طراحی توصیهشده نیست. اگر پروژه در مرز ظرفیت قرار دارد، سه گزینه باید کنار هم قیمتگذاری شوند: یک موتور بزرگتر، Stage Loading/Load Shed بهتر، یا چند ژنراتور سنکرون کوچکتر. گزینه سوم گاهی هم راندمان Part-load و هم Redundancy را بهتر میکند، هرچند تابلو و کنترل پیچیدهتر میشود.
پرسشهای کلیدی درباره TAD1342GE
Prime 50Hz این موتور چقدر است؟
303 kWm / 282 kWe / 352 kVA.
Standby 50Hz چقدر است؟
333 kWm / 310 kWe / 387 kVA؛ برای اضطرار، نه بار دائم.
مصرف در بار کامل Prime چگونه برآورد میشود؟
BSFC رسمی/مستند این Revision در 100٪ Prime حدود 192 g/kWh است؛ L/h تابع توان واقعی و چگالی سوخت است.
برای بار ناگهانی چه باید دید؟
در 1500 rpm، Step حدود 66٪ Prime به مرز 7٪ افت دور G3 میرسد و زمان بازیابی ثبتشده حدود 1.6 s است؛ مرز G2 حدود 78٪ است.
برای سفارش قطعه چه اطلاعاتی لازم است؟
در TAD1342GE قبل از سفارش EUI، توربو یا Harness شماره سریال و Spec روی پلاک موتور ثبت و با کاتالوگ قطعه تطبیق داده شود.
منابع فنی: Volvo Penta Technical Data 23572229 + D13 official range / Bulletin 47711616. اعداد پکیج یا Revision دیگر فقط در صورت برچسب صریح استفاده شدهاند؛ برای قرارداد نهایی، Technical Data همان Serial/Specification مرجع است.