صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Volvo Penta TAD1641GE-B
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Volvo Penta TAD1641GE-B

موتور دیزل Volvo Penta TAD1641GE-B با توان Prime 430 kW و Standby 473 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 25٪ بار28.54 L/h
مصرف سوخت در 50٪ بار51.45 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار75.25 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار101.36 L/h
حجم روغن موتور42 L
مدلVolvo Penta TAD1641GE-B
خانوادهD16
آرایش6 سیلندر خطی، 4 زمانه
حجم موتور16.12 L
Bore × Stroke144 × 165 mm
Compression ratio16.8:1
Prime 50Hz430 kWm / 404 kWe / 505 kVA
Standby 50Hz473 kWm / 445 kWe / 556 kVA
Prime 60Hz485 kWm / 456 kWe / 570 kVA
Standby 60Hz546 kWm / 513 kWe / 642 kVA
توان ویژه تقریبی26.7 kWm/L
حاشیه Standby نسبت به Prime10.0%
تزریق و کنترلDelphi E3 Electronic Unit Injector با EMS 2.4؛ شبکه کنترلی CAN/J1939
پرخورانتوربوشارژ D16 و Charge-Air Cooling، بدون معماری دو مرحله‌ای TWD1644
روغن48 L
کولانت موتور33 L
کولانت/پکیج60 L با رادیاتور و شیلنگ استاندارد Technical Data
منبع فنیVolvo Penta Technical Data 23572226 + official D16 range
Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Volvo Penta TAD1641GE-B

خلاصه فنی: ورودی D16 در کلاس حدود 500 kVA؛ حجم 16.1 لیتری با Specific Output پایین‌تر از TAD1642، مزیت حاشیه مکانیکی می‌دهد.

جدول مشخصات فنی مستند

مدلVolvo Penta TAD1641GE-B
خانوادهD16
آرایش6 سیلندر خطی، 4 زمانه
حجم موتور16.12 L
Bore × Stroke144 × 165 mm
Compression ratio16.8:1
Prime 50Hz430 kWm / 404 kWe / 505 kVA
Standby 50Hz473 kWm / 445 kWe / 556 kVA
Prime 60Hz485 kWm / 456 kWe / 570 kVA
Standby 60Hz546 kWm / 513 kWe / 642 kVA
توان ویژه تقریبی26.7 kWm/L
حاشیه Standby نسبت به Prime10.0%
تزریق و کنترلDelphi E3 Electronic Unit Injector با EMS 2.4؛ شبکه کنترلی CAN/J1939
پرخورانتوربوشارژ D16 و Charge-Air Cooling، بدون معماری دو مرحله‌ای TWD1644
روغن48 L
کولانت موتور33 L
کولانت/پکیج60 L با رادیاتور و شیلنگ استاندارد Technical Data
منبع فنیVolvo Penta Technical Data 23572226 + official D16 range

1. ورود به D16

ورودی D16 در کلاس حدود 500 kVA؛ حجم 16.1 لیتری با Specific Output پایین‌تر از TAD1642، مزیت حاشیه مکانیکی می‌دهد.

TAD1641GE-B را باید موتور 16 لیتری کم‌فشارتر این جفت دید. برای پروژه‌ای که حدود 400 kWe نیاز دارد، رفتن مستقیم سراغ 1642 همیشه فضیلت نیست؛ گاهی فقط پول و بار حرارتی بیشتری می‌خریم.

2. Rating و حاشیه حجمی 16 لیتر

عدد نامی موتور در 50Hz 430 kWm Prime است. برای قرارداد ژنراتور، خروجی الکتریکی 404 kWe مرجع پکیج است و فاصله این دو محل تلفات فن، کوپلینگ و آلترناتور را یادآوری می‌کند.

3. مصرف سوخت در بار واقعی

D16 در بار میانی و بالا به راندمان مناسب می‌رسد. اگر پروژه 500 kVA بخرد و عملاً 150 kVA مصرف کند، عدد خوب کارخانه در 75٪ بار برایش هیچ معجزه‌ای انجام نمی‌دهد.
بارBSFC Prime g/kWhPrime محاسباتی L/hBSFC Standby g/kWhStandby محاسباتی L/h
25%233≈ 29.8227≈ 32.0
50%205≈ 52.5203≈ 57.2
75%201≈ 77.2200≈ 84.5
100%200≈ 102.4197≈ 110.9

4. 170 kW بار کولانت چه معنایی دارد؟

D16 اینجا حدود 35.5 m³/min هوای احتراق و 85.0 m³/min دبی اگزوز Prime دارد. گرمای کولانت در محدوده 170 kW است؛ بنابراین کانال اگزوز، فن اتاق و رادیاتور باید به‌عنوان یک سیستم دیده شوند، نه سه خرید مستقل.

هوای Prime/Standby: 35.5 / 38 m³/min. دبی اگزوز Prime/Standby: 85 / 92 m³/min. دمای اگزوز Prime/Standby: 443 / 455°C. Back Pressure مرجع: 10 / 10 kPa.

5. مسیر هوا و اگزوز

در 1641، EMS2.4 با EUI و J1939 برای Load Sharing مناسب است. برای سنکرون شبکه، Reverse Power، Sync Check، breaker feedback و Fuel/Speed control باید مستقل تست شوند.

معماری: Delphi E3 Electronic Unit Injector با EMS 2.4؛ شبکه کنترلی CAN/J1939؛ پرخوران: توربوشارژ D16 و Charge-Air Cooling، بدون معماری دو مرحله‌ای TWD1644.

6. EMS2.4 و EUI

حجم بالاتر D16 کمک می‌کند، اما 1641 هم سقف گذرا دارد: در آزمون Resistive Prime با 1500 rpm، حدود 56٪ Step با افت دور 7٪ در مرز G3 و بازیابی حدود 1.4 s گزارش شده است؛ این عدد باید با اینرسی آلترناتور واقعی پروژه دوباره بررسی شود. این عدد با آلترناتور و AVR تست مرجع به دست آمده و در پکیج واقعی باید دوباره Validate شود.

7. چرا Step-G3 این مدل مهم است؟

D16 به‌دلیل دبی بالاتر هوا به افت لوور حساس است. اندازه‌گیری فشار دو طرف لوور و دمای هوای ورودی رادیاتور بخشی از Commissioning است، نه کار تزئینی گزارش تحویل.

8. Derating و تهویه

برای 1641، فریم آلترناتور باید حاشیه حرارتی و Starting kVA داشته باشد. در سنکرون، CT polarity و kVAr sharing قبل از تنظیم governor موتور Verify شود.

9. ژنراتور حدود 500 kVA؛ آلترناتور مناسب

در 1641 افت توان همراه Boost پایین می‌تواند از فیلتر، CAC یا توربو باشد؛ افت توان با Boost مناسب اما Fuel Pressure نامناسب مسیر دیگری دارد. ثبت این دو پارامتر قبل از تعمیر، نصف عیب‌یابی است.

10. عیب‌یابی با Boost/Fuel trend

1641 را با Baseline فشار روغن، Boost، Fuel Pressure، Coolant، افت فیلتر هوا و Load% تحویل دهید. برای سنکرون، kW sharing در 25/50/75٪ نیز ثبت شود.

11. Commissioning صنعتی

D16 این مدل 48 L روغن و حدود 60 L با رادیاتور و شیلنگ استاندارد Technical Data دارد. در خرید دست دوم، فشار روغن گرم، Blow-by، Balance سیلندر و سابقه Overheat چهار شاخص اولیه‌اند.

12. 48 لیتر روغن و 60 لیتر کولانت پکیج

نسبت به TAD1642GE-B حدود 73 kWm Prime کمتر دارد اما Step-G3 حدود 56٪ در برابر 48٪ مدل 1642 است. اگر 400 kWe کافی باشد، 1641 غالباً انتخاب مهندسی آرام‌تری است.

ورودی D16 در کلاس حدود 500 kVA؛ حجم 16.1 لیتری با Specific Output پایین‌تر از TAD1642، مزیت حاشیه مکانیکی می‌دهد.

صفحات مرتبط: موتور دیزل Volvo Penta TAD1345GE | موتور دیزل Volvo Penta TAD1642GE-B

13. 1641 در برابر 1642

1641 برای پروژه‌های حدود 500 kVA با بارهای گذرای معقول، مزیت بلوک بزرگ و Load Acceptance بهتر از 1642 را دارد. اگر 404 kWe کافی است، این انتخاب محافظه‌کارانه ضعف نیست.

تحلیل نسبت‌های مهندسی TAD1641GE-B

Specific Output26.7 kWm/L
Standby margin10.0%
G3 step مرجع56%
G3 recovery1.4 s
Heat rejection / Prime170 kW / 0.40 kW به ازای هر kWm
هوای احتراق Prime35.5 m³/min
اگزوز Prime85 m³/min
Back Pressure Prime10 kPa

TAD1641GE-B با 16.12 لیتر و 430 kWm Prime نسبت توان به حجم محافظه‌کارانه‌تری از 1642 دارد. همین موضوع با G3 حدود 56٪ هم‌جهت است. برای پروژه 500 kVA، این حاشیه مکانیکی و گذرا می‌تواند ارزشمندتر از رفتن مستقیم به کالیبراسیون قوی‌تر باشد.

سناریوی پروژه مناسب

D16 در 1641 برای بارهای صنعتی متوسط رو به بالا حاشیه حجمی خوبی دارد. در بیمارستان یا کارخانه، Essential Load را از Nonessential جدا کنید تا پس از قطع شبکه ابتدا بار حیاتی و سپس بارهای موتوری وارد شوند. اگر پروژه در 350 تا 400 kWe می‌ماند، این مدل می‌تواند از 1642 پاسخ گذرای بهتری بدهد و هزینه حرارتی کمتری تحمیل کند.

نمونه کاربرد: ژنراتور حدود 500 kVA برای صنعت، بیمارستان یا مرکز تجاری با بار دائم حدود 350 تا 400 kWe و نیاز به حاشیه مکانیکی.

Protection و منطق کنترل

برای 1641، Oil Pressure، Coolant, Fuel Pressure، Air Restriction و Derate status باید روی کنترلر/SCADA قابل دسترس باشند. در پارالل، Reverse Power و Loss of Mains سمت تابلو هستند و نباید به ECU واگذار شوند.

برای 1641 در سنکرون، Protection الکتریکی و حفاظت ECU جداگانه تنظیم شوند. زمان Reverse Power، Underfrequency و Engine Derate باید طوری هماهنگ شود که یک واحد معیوب بدون کشیدن بقیه باس از مدار خارج شود.

عیب‌یابی سناریومحور

در 1641، Low Power با Boost پایین مسیر Intake/CAC/Turbo را جلو می‌اندازد. Low Power با Boost عادی و Fuel Pressure بد، مسیر سوخت را. High Coolant با ΔT نامعمول نیز فن، رادیاتور و جریان هوا را اولویت می‌دهد.

قاعده عملی: هر عیب را با «علامت + شرایط بار + پارامتر قابل‌اندازه‌گیری» تعریف کنید. جمله‌هایی مثل «موتور زور ندارد» برای پرونده فنی تقریباً به اندازه سکوت مفیدند.

Commissioning تکمیلی

در تحویل TAD1641GE-B حداقل سه نقطه 50٪، 75٪ و نزدیک Full Load ثبت شود. دمای کولانت، فشار روغن، Load%، Boost/Fuel data، فرکانس، ولتاژ و جریان هر فاز ذخیره شوند. سپس یک Step متناسب با بزرگ‌ترین بار واقعی پروژه اجرا شود. برای اگزوز نیز فشار برگشتی زیر بار اندازه‌گیری شود و با سقف حدود 10 kPa این Revision مقایسه گردد.

برای 1641 در کنار داده موتور، kW و kVAr sharing در چند نقطه بار ثبت شود. CT ratio، تنظیم AVR و مدل Breaker هم باید کنار Baseline باشد چون مشکل سنکرون همیشه از Governor موتور نیست.

خرید دست‌دوم، سرویس و ریسک قطعه

D16 1641 دست‌دوم باید Blow-by، Oil Pressure گرم، توربو، CAC و History دما را پاس کند. هزینه Longblock و Turbo در این کلاس آن‌قدر زیاد است که تست بار قبل از خرید یک هزینه اضافی نیست؛ بیمه عقلانی است.

TAD1641GE-B حدود 48 L روغن دارد. در سرویس Prime، Trend فشار گرم و مصرف روغن باید کنار ساعات کار ثبت شود؛ حجم زیاد روغن دلیل بی‌نیازی از پایش Condition نیست.

تصمیم نهایی بر اساس بار، نه بروشور

Full-step خارج از مرز G3 است؛ حجم 16 L به معنی پذیرش یک‌باره کل ظرفیت نیست. اگر پروژه در مرز ظرفیت قرار دارد، سه گزینه باید کنار هم قیمت‌گذاری شوند: یک موتور بزرگ‌تر، Stage Loading/Load Shed بهتر، یا چند ژنراتور سنکرون کوچک‌تر. گزینه سوم گاهی هم راندمان Part-load و هم Redundancy را بهتر می‌کند، هرچند تابلو و کنترل پیچیده‌تر می‌شود.

پرسش‌های کلیدی درباره TAD1641GE-B

Prime 50Hz این موتور چقدر است؟

430 kWm / 404 kWe / 505 kVA.

Standby 50Hz چقدر است؟

473 kWm / 445 kWe / 556 kVA؛ برای اضطرار، نه بار دائم.

مصرف در بار کامل Prime چگونه برآورد می‌شود؟

BSFC رسمی/مستند این Revision در 100٪ Prime حدود 200 g/kWh است؛ L/h تابع توان واقعی و چگالی سوخت است.

برای بار ناگهانی چه باید دید؟

در آزمون Resistive Prime با 1500 rpm، حدود 56٪ Step با افت دور 7٪ در مرز G3 و بازیابی حدود 1.4 s گزارش شده است؛ این عدد باید با اینرسی آلترناتور واقعی پروژه دوباره بررسی شود.

برای سفارش قطعه چه اطلاعاتی لازم است؟

در TAD1641GE-B شماره مدل به‌تنهایی برای EUI، ECU و توربو کافی نیست؛ Serial و Product Specification مرجع سفارش هستند.

منابع فنی: Volvo Penta Technical Data 23572226 + official D16 range. اعداد پکیج یا Revision دیگر فقط در صورت برچسب صریح استفاده شده‌اند؛ برای قرارداد نهایی، Technical Data همان Serial/Specification مرجع است.