خلاصه بررسی: Volvo Penta TAD532GE یک موتور دیزل چهارسیلندر 4.76 لیتری مخصوص کاربرد ژنراتوری است که در 1500 rpm طبق Technical Data رسمی، توان موتور 114 kW در Prime و 127 kW در Standby را ارائه میکند. کنترل الکترونیکی EDC4 و ارتباط CAN/SAE J1939، آن را برای تابلوهای AMF و پروژههای سنکرون قابل استفاده میکند. نقطه قوت اصلی این مدل، نسبت توان به حجم مناسب و مصرف ویژه سوخت مطلوب در بارهای میانی و بالا است. محدودیت اصلی، قدیمیتر بودن نسل EDC4 و الزام تطبیق دقیق نسخه ECU، سیمکشی و کنترلر پروژه است. مقادیر پروژهای سایت مانند 130 kVA Prime و 142 kVA Standby مربوط به ست/انتخاب مجموعه هستند و نباید با توان مکانیکی دیتاشیت موتور یکی فرض شوند.
1. معرفی و جایگاه موتور
TAD532GE از خانواده D5 ولوو پنتا و برای Generating Set طراحی شده است. آرایش چهارسیلندر خطی، توربوشارژ، تزریق مستقیم و کنترل الکترونیکی باعث شده این مدل در بازهای قرار بگیرد که برای ژنراتورهای متوسط، نسبت به موتورهای ششسیلندر همرده جمعوجورتر است. برای مقایسه در همین خانواده میتوان TAD531GE را نیز دید.
2. مشخصات فنی کلیدی و تحلیل
| آرایش | 4 سیلندر خطی، 4 زمانه |
| حجم | 4.76 L |
| Bore × Stroke | 108 × 130 mm |
| نسبت تراکم | 17.5:1 |
| وزن خشک / تر | 575 / 606 kg |
| Prime @1500 rpm | 114 kW موتور طبق Technical Data رسمی |
| Standby @1500 rpm | 127 kW موتور طبق Technical Data رسمی |
| ECU | EDC4 / EMS با CAN bus و SAE J1939 |
| سیستم برق | 12 V، دینام شارژ 55 A، استارت 3.1 kW |
حجم 4.76 لیتر برای توان اعلامشده نشان میدهد موتور در کلاس نسبتاً پرفشار قرار دارد؛ بنابراین کیفیت خنککاری، هوای ورودی، سوخت و نگهداری توربو در دوام واقعی اهمیت بیشتری از نگاه صرف به عدد kW دارد.
3. تحلیل توان واقعی Prime / Standby / Continuous و kVA
دیتاشیت ولوو برای 1500 rpm، Prime برابر 114 kW و Standby برابر 127 kW را با فن اعلام میکند. در 1800 rpm این اعداد بهترتیب 118 و 132 kW هستند. Prime برای بار متغیر و ساعات نامحدود طبق تعریف ISO استفاده میشود و 10% قابلیت اضافهبار برای تنظیم گاورنر در تعریف سازنده ذکر شده است؛ Standby برای قطعی برق شبکه است و اضافهبار مجاز ندارد. مقدار Continuous مستقل برای این نسخه در منبع مورد استفاده اعلام نشده است. در صفحه محصول آتروپات، ست پیشنهادی 130 kVA Prime و 142 kVA Standby درج شده که وابسته به آلترناتور، راندمان، ضریب توان، دما و ارتفاع است.
برای پروژههای ارتفاع بالا یا محیط داغ، Derating باید از دیتاشیت/راهنمای نسخه دقیق و شرایط نصب محاسبه شود و نباید با یک درصد ثابت عمومی جایگزین شود.
4. مصرف سوخت و راندمان
| بار | Prime 1500 rpm | Standby 1500 rpm |
| 25% | 239 g/kWh | 228 g/kWh |
| 50% | 213 g/kWh | 210 g/kWh |
| 75% | 210 g/kWh | 209 g/kWh |
| 100% | 214 g/kWh | 216 g/kWh |
از روی اعداد رسمی، بهترین محدوده راندمان این مدل نزدیک 50 تا 75 درصد بار دیده میشود. کارکرد طولانی با بار بسیار کم از نظر بهرهبرداری موتور دیزل مطلوب نیست و انتخاب ظرفیت بیش از نیاز پروژه میتواند مصرف ویژه و وضعیت احتراق را بدتر کند.
5. سیستم خنککاری
پمپ آب مکانیکی، مسیر توزیع آب داخل بلوک، ترموستات و امکان پکیج رادیاتور برای این خانواده پیشبینی شده است. در 1500 rpm، دفع حرارت به کولانت در Prime حدود 56 kW و در Standby حدود 63 kW است. طبق منوال خانواده، ترموستات حدود 83°C شروع به بازشدن میکند و در حدود 95°C کاملاً باز میشود. در طراحی اتاق ژنراتور، این بار حرارتی باید همراه گرمای تابشی و گرمای آلترناتور لحاظ شود. راهنمای عملی جانمایی و تهویه در راهنمای نصب دیزل ژنراتور آمده است.
6. هوای ورودی و اگزوز
مصرف هوای موتور در 1500 rpm حدود 7.55 m³/min در Prime و 8.03 m³/min در Standby است. حداکثر افت مجاز مسیر هوای ورودی 3.5 kPa اعلام شده است. دمای گاز خروجی بعد از توربو در Prime حدود 507°C و در Standby حدود 532°C است. دبی اگزوز نیز بهترتیب حدود 21.2 و 23.2 m³/min است. Back Pressure مجاز در داده مورد استفاده برای Prime حدود 5 kPa و برای Standby حدود 3 kPa است؛ بنابراین قطر و طول لوله اگزوز باید مهندسی شود و صرفاً بر اساس قطر فلنج انتخاب نشود.
7. سیستم سوخت
سیستم از تزریق مستقیم با Unit Pump، پیشفیلتر قابل شستوشو/آبگیر، پمپ تغذیه کمفشار و فیلتر ریز استفاده میکند. کنترل الکترونیکی مقدار سوخت و محدودکننده دود در پاسخ گذرا نقش دارد. وجود آب، ذرات و افت فشار فیلتر مستقیماً روی استارت، توان و دود اثر میگذارد. برای مخزن روزانه و لولهکشی، برگشت سوخت و ارتفاع مکش باید با منوال نسخه نصب تطبیق داده شود.
8. سیستم روغنکاری
ظرفیت روغن همراه فیلتر 13 لیتر است. پمپ روغن از نوع جابجایی مثبت و خنککن روغن یکپارچه است. مصرف روغن در دیتاشیت حدود 0.08 L/h در Prime و Standby اعلام شده است. طبق منوال خانواده، فشار روغن موتور گرم در دور نامی حدود 450 تا 480 kPa گزارش میشود؛ مقادیر آلارم/شاتدان باید با نسخه دقیق ECU و کنترلر پروژه تطبیق داده شوند.
9. ECU، الکترونیک و CAN / J1939
EDC4 پارامترهایی مانند فشار روغن، دمای کولانت، سطح کولانت، فشار هوای شارژ، دور موتور و جبران دمای سوخت را پایش میکند. ارتباط CAN bus و SAE J1939 امکان انتقال بخشی از دادههای موتور به کنترلر ژنراتور را میدهد. در عیبیابی حرفهای، ابزار VODIA و خواندن کدهای ECU نسبت به تعویض آزمونوخطایی سنسورها روش صحیحتری است. همه PGNها و فرمانهای Speed Control در هر نسخه ECU یکسان نیستند.
10. سازگاری با کنترلرهای ژنراتور
برای AMF معمولی، DSE7320 MKII گزینه متداولی است. برای پارالل و Load Sharing میتوان DSE8610 MKII یا DSE8620 MKII را بررسی کرد. DEIF AGC 150، ComAp InteliLite 4 AMF 25 و Datakom D-500 MK3 نیز بسته به نوع پروژه قابل بررسیاند. در همه موارد، پروفایل ECU/firmware و mapping ورودیها باید قبل از تحویل تست شود. برای مقایسه کاربرد کنترلرها، راهنمای انتخاب کنترلر ژنراتور مفید است.
11. سازگاری با آلترناتور
در دیتاشیت این مدل Flywheel Housing مطابق SAE 2 و فلایویل مناسب کوپلینگ انعطافپذیر ذکر شده است. انتخاب آلترناتور باید بر مبنای توان واقعی، افت ولتاژ گذرا، کلاس عایقی، دمای محیط و نوع بار انجام شود. برای بررسی گزینهها میتوان خانوادههای STAMFORD، Mecc Alte و Leroy-Somer را مقایسه کرد. تطبیق SAE، دیسک، هوزینگ و طول شفت باید روی نقشه مونتاژ همان آلترناتور تأیید شود.
12. پاسخ به بار ناگهانی و کاربردهای واقعی
این موتور با تنظیم سرعت مطابق ISO 8528-5 کلاس G3 معرفی شده است. برای پمپ، کمپرسور، چیلر، موتور القایی، آسانسور و UPS، ظرفیت فقط با جمع kW بارها تعیین نمیشود؛ جریان راهاندازی، Step Load و افت فرکانس/ولتاژ تعیینکنندهاند. در بارهای دارای کمپرسور یا موتورهای DOL، انتخاب ست بزرگتر یا راهکار Soft Starter/VFD میتواند لازم باشد.
13. Parallel / Synchron و Load Sharing
وجود گاورنر الکترونیکی و CAN، TAD532GE را از نظر کنترل دور برای پروژههای موازی مناسب میکند، ولی سنکرون فقط ویژگی موتور نیست. کنترل kW توسط گاورنر/ECU و کنترل kVAr توسط AVR آلترناتور انجام میشود و کنترلر سنکرون این دو را هماهنگ میکند. برای پروژههای چندمولده، خدمات تابلو سنکرون آتروپات دیزل و تنظیم دقیق Droop/Isochronous، Ramp و Load Sharing اهمیت دارد.
14. سرویس دورهای
| بازه | اقدام |
| بازدید روزانه/پیش از کار | سطح روغن، کولانت، نشتی، آبگیر سوخت، وضعیت تسمه و هشدارها |
| حدود 500 ساعت | کنترل دورهای طبق منوال خانواده، بررسی با VODIA و کنترل تسمه/کولانت/باتری؛ لقی سوپاپ پس از اولین 500 ساعت طبق برنامه منوال |
| 1000 ساعت | تعویض فیلتر ریز و پیشفیلتر سوخت و فیلتر هوا طبق برنامه خانواده |
| 1500 ساعت | کنترل لقی سوپاپ طبق برنامه منوال خانواده |
| 2000 ساعت | بازدید توربوشارژر و تمیزکاری/کنترل در صورت نیاز |
شرایط گردوغبار، سوخت نامناسب، دمای بالا یا کارکرد سنگین میتواند فاصله سرویس را کوتاهتر کند. برای برنامه اجرایی نگهداری میتوان از سرویس و نگهداری آتروپات دیزل استفاده کرد.
15. قطعات و تعمیرپذیری
فیلترهای روغن و سوخت، آبگیر، تسمه، ترموستات، سنسورهای EDC4، توربو، Unit Pumpها و قطعات سرسیلندر از اقلام کلیدی هستند. مزیت مکانیکی خانواده D5، بوش و نشیمن/گاید سوپاپ قابل تعویض است. در بخش الکترونیک، قبل از تعویض ECU یا سنسور باید سیمکشی، تغذیه، Ground و CAN بررسی شود. برای عیبیابی و تعمیرات میتوان صفحه تعمیر و عیبیابی را دید.
16. نقاط قوت واقعی
- توان بالا نسبت به حجم 4.76 لیتری و وزن 575 کیلوگرمی.
- مصرف ویژه سوخت خوب در محدوده 50 تا 75 درصد بار.
- EDC4 و ارتباط CAN/J1939 برای مانیتورینگ و کنترل ژنراتوری.
- کلاس پاسخ G3 برای کاربردهای ژنراتوری استاندارد.
- دسترسی مناسب به نقاط سرویس و استفاده از فیلترهای Spin-on.
- ساختار مکانیکی با قطعات سرویسپذیر مانند گاید و سیت قابل تعویض.
17. نقاط ضعف و محدودیتها
- EDC4 نسل قدیمیتری از مدیریت موتور است و تطبیق پروتکل با کنترلر جدید باید تست شود.
- توان حجمی نسبتاً بالا، حساسیت طراحی خنککاری و تهویه را افزایش میدهد.
- کارکرد طولانی با بار پایین برای یک موتور دیزل توربوشارژ انتخاب ایدهآلی نیست.
- کیفیت سوخت و گرفتگی فیلتر روی Unit Pump و توان خروجی اثر مستقیم دارد.
- نسخههای تولیدی/Specification Number مختلف ممکن است در تنظیمات، تجهیزات جانبی یا Rating تفاوت داشته باشند.
18. پروژههای مناسب
کارخانهها، ساختمانهای تجاری، مراکز درمانی با طراحی صحیح افزونگی، پمپخانهها، مراکز مخابراتی، پروژههای ATS/AMF و مجموعههای دو یا چند ژنراتور از کاربردهای مناسباند. در پروژهای که حدود 100 تا 130 kW مکانیکی موتور نیاز دارد، این مدل میتواند گزینه فشردهای باشد؛ انتخاب نهایی باید بعد از تحلیل بار و راهاندازی انجام شود.
19. پروژههایی که پیشنهاد نمیشود
اگر بار دائمی بسیار پایینتر از ظرفیت موتور است، اگر تهویه اتاق امکان دفع حرارت کافی ندارد، اگر سوخت بهشدت آلوده است، یا اگر پروژه الزام دارد کاملاً مکانیکی و بدون ECU باشد، TAD532GE انتخاب ایدهآل نیست. همچنین برای بارهای ضربهای بسیار بزرگ، بدون محاسبه Step Load نباید صرفاً بر اساس kVA نامی انتخاب شود.
20. مقایسه با رقبای مستقیم
| مدل | سیلندر/حجم | Prime سایت | نکته |
| Volvo TAD531GE | 4 / 4.76 L | 88 kWm | توان پایینتر، خانواده مشترک D5 |
| Cummins 6BTA5.9-G5 | 6 / 5.9 L | 80 kWm | ساختار ششسیلندر و سادهتر در برخی نسخهها |
| Perkins 1106A-70TG | 6 / 7.0 L | 108 kWm | حجم بیشتر و توان نزدیک |
| Baudouin 4M12G1D3/5 | 4 / 4.58 L | 110 kWm | چهارسیلندر، Common Rail در داده فعلی سایت |
این جدول برای جهتدهی انتخاب است؛ مقایسه نهایی باید مصرف، Step Load، آلایندگی، قطعات، قیمت و شرایط خدمات همان نسخهها را کنار هم بگذارد.
21. نظر کارشناسی آتروپات دیزل
مزیت اصلی TAD532GE این است که از یک بلوک 4.76 لیتری چهارسیلندر، توان قابل توجهی برای ژنراتور میگیرد و در بارهای 50 تا 75 درصد راندمان خوبی دارد. محدودیت اصلی آن برای پروژه امروز، نه بخش مکانیکی بلکه سن و تنوع نسخههای EDC4 است؛ یعنی قبل از طراحی تابلو باید دقیقاً مشخص شود ECU تحویلی چه قابلیتهایی در CAN و فرمان دور دارد. برای پروژهای که فضای محدود، وزن کمتر و ژنراتور حدود کلاس 130 kVA میخواهد، گزینه جذابی است.
22. خطاها و خرابیهای متداول و اولین بررسی
| علامت | علتهای محتمل | اولین بررسی |
| Low Oil Pressure | سطح روغن، فیلتر، سنسور، افت واقعی فشار | سطح/نشتی و سپس مقدار واقعی فشار؛ در فشار واقعی پایین موتور متوقف شود. |
| High Coolant Temperature | کمبود کولانت، گرفتگی رادیاتور، تسمه، ترموستات، تهویه نامناسب | سطح کولانت و مسیر هوا؛ بازکردن درپوش داغ ممنوع. |
| CAN / ECU Communication | تغذیه ECU، مقاومت انتهایی، قطبیت CAN، تنظیم پروتکل | ولتاژ تغذیه، CAN-H/CAN-L و تنظیم کنترلر. |
| افت توان/دود | فیلتر هوا، افت فشار سوخت، توربو، اگزوز با Back Pressure بالا | فیلترها، آبگیر، محدودیت هوا و مسیر اگزوز. |
| استارت سخت | باتری، استارت، هوا در سوخت، افت فشار تغذیه، سنسور دور | ولتاژ حین استارت، سوخترسانی و RPM Crank. |
اگر خطای ECU تکرارشونده، فشار واقعی روغن پایین، دمای غیرعادی یا صدای مکانیکی وجود دارد، ادامه آزمون زیر بار بدون تشخیص تخصصی توصیه نمیشود.
23. پارامترهای نرمال کارکرد
| دور نامی 50Hz | 1500 rpm |
| ترموستات | شروع بازشدن حدود 83°C، بازشدن کامل حدود 95°C طبق منوال خانواده |
| فشار روغن موتور گرم در دور نامی | حدود 450–480 kPa طبق منوال خانواده |
| دمای اگزوز بعد توربو در بار کامل | Prime حدود 507°C، Standby حدود 532°C در داده رسمی 1500 rpm |
| مصرف هوا بار کامل | Prime 7.55، Standby 8.03 m³/min |
| برق موتور | 12 V nominal |
| Boost / Rail Pressure | این مقدار باید بر اساس دیتاشیت/منوال نسخه دقیق موتور بررسی شود. |
پارامترها با بار، دمای محیط، ارتفاع و نسخه ECU تغییر میکنند؛ جدول بالا مرجع تشخیص قطعی خرابی نیست.
24. سوالات متداول
- TAD532GE چند سیلندر است؟ چهار سیلندر خطی.
- حجم موتور چقدر است؟ 4.76 لیتر.
- توان Prime موتور در 1500 rpm چقدر است؟ طبق Technical Data رسمی 114 kW.
- توان Standby چقدر است؟ 127 kW موتور در 1500 rpm.
- چرا سایت 130/142 kVA نشان میدهد؟ آن اعداد Rating مجموعه ژنراتور هستند و با توان مکانیکی موتور یکی نیستند.
- ECU دارد؟ بله، EDC4/EMS.
- J1939 دارد؟ در مستندات این مدل CAN bus/SAE J1939 ذکر شده است.
- برای DSE8610 مناسب است؟ از نظر کاربرد سنکرون قابل استفاده است، ولی mapping و Speed Control نسخه ECU باید تست شود.
- با STAMFORD کوپل میشود؟ بله، در صورت تطبیق توان و SAE/کوپلینگ.
- بهترین بار کاری کدام است؟ اعداد BSFC نشان میدهند 50 تا 75 درصد بار محدوده راندمان خوبی است.
- برای کمپرسور مناسب است؟ بله، به شرط سایزینگ بر اساس جریان/گشتاور راهاندازی نه فقط kW نامی.
- برای سنکرون دو یا چند دستگاه مناسب است؟ بله، با کنترلر و AVR مناسب و تنظیم صحیح Load Sharing.
- ظرفیت روغن چقدر است؟ 13 لیتر با فیلتر.
- آیا کارکرد دائم با بار کم خوب است؟ خیر، برای دیزل توربو انتخاب مطلوبی نیست.
- در دمای بالا توان کم میشود؟ ممکن است؛ Derating باید برای شرایط واقعی پروژه محاسبه شود.
جمعبندی تصمیممحور
اگر پروژه به یک موتور چهارسیلندر فشرده با توان بالا، ECU و قابلیت ارتباط با کنترلرهای مدرن نیاز دارد، TAD532GE انتخاب فنی خوبی است. در مقابل، پروژهای با بار بسیار سبک، تهویه ضعیف یا نیاز به سیستم کاملاً مکانیکی بهتر است گزینه دیگری را بررسی کند. طراحی درست آلترناتور، تابلو و اتاق ژنراتور به اندازه انتخاب خود موتور مهم است؛ خدمات نصب و راهاندازی و ATS/AMF باید متناسب با پروژه انجام شود.
محصولات و مطالب مرتبط
منابع اصلی: Volvo Penta TAD532GE Technical Data و Operator Manual خانواده D5/EDC4. در موارد وابسته به Specification Number، تجهیزات جانبی یا ECU، مشخصات نسخه تحویلی باید ملاک نهایی باشد.