صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Volvo Penta TAD732GE
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Volvo Penta TAD732GE

موتور دیزل Volvo Penta TAD732GE با توان Prime 160 kW و Standby 179 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 25٪ بار12.86 L/h
مصرف سوخت در 50٪ بار20.86 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار30.43 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار40.57 L/h
حجم روغن موتور34 L
مدلVolvo Penta TAD732GE
خانواده موتورD7
آرایش / سیکل6 سیلندر خطی، 4 زمانه
حجم موتور7.15 لیتر
Bore × Stroke108 × 130 میلی‌متر
نسبت تراکم18:1
دور نامی 50Hz1500 rpm
Prime 50Hz160 kWm / 149 kWe / 186 kVA
Standby 50Hz179 kWm / 165 kWe / 206 kVA
Prime / Standby در 60Hz176 / 197 kWm در 1800 rpm
وزن خشک / تر با Cooling Package785 / 826 کیلوگرم
سیستم سوختتزریق مستقیم، Unit Pump / Electronic Unit Injection، پیش‌فیلتر با Water Separator
مصرف ویژه سوخت Prime در 25/50/75/100%270 / 219 / 213 / 213 g/kWh در 1500 rpm
مصرف ویژه سوخت Standby در 25/50/75/100%234 / 215 / 212 / 214 g/kWh در 1500 rpm
ظرفیت روغن با فیلتر34 لیتر
مصرف روغنPrime حدود 0.08 L/h؛ Standby حدود 0.09 L/h در 1500 rpm
هوای مصرفی Prime / Standby11.4 / 12.4 m³/min در 1500 rpm و 27°C
حداکثر افت مجاز ورودی هوا3.5 kPa
دمای گاز اگزوز بعد از توربوPrime حدود 529°C؛ Standby حدود 542°C در 1500 rpm
حداکثر Back Pressure اگزوز5 kPa در 1500 rpm
دبی اگزوز Prime / Standby31.9 / 35.1 m³/min در 1500 rpm
Heat Rejection به کولانت Prime / Standby70 / 76 kW در 1500 rpm
توان مصرفی فن4.4 kW در 1500 rpm
پرخورانTurbocharged، توربو نصب پایین، منیفولد اگزوز Air-cooled
خنک‌کاریپمپ کولانت با راندمان بالا، ترموستات، Tropical Radiator/Intercooler بسته به سفارش
ECU / گاورنرEDC4 / EMS با CAN bus و SAE J1939؛ پایش فشار روغن، دما و سطح کولانت، Boost، دور و دمای سوخت
سیستم برق24V، استارت 5.5kW؛ آلترناتور شارژ حدود 55–60A بسته به Specification
حد Stop/Alarm دمای کولانت در دیتاشیت103°C برای سنسور توقف/هشدار تجهیز استاندارد ذکرشده
Flywheel HousingSAE 2
استانداردهای توانISO 3046، BS 5514، DIN 6271، ISO 8528، Speed Governing کلاس G3
اضافه‌بار Prime10% برای Governing؛ Standby بدون قابلیت اضافه‌بار
آلایندگی اعلام‌شدهEU Stage 2 / TA-Luft

منبع اصلی: Volvo Penta TAD732GE Technical Data و آرشیو رسمی خانواده D7. مقادیر فوق برای 50Hz/1500 rpm نوشته شده‌اند مگر آن‌که صریحاً 60Hz ذکر شده باشد.

Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی Volvo Penta TAD732GE

TAD732GE یکی از موتورهای 7.15 لیتری شش‌سیلندر خانواده D7 ولوو پنتا برای Power Generation است. در 1500 rpm، دیتاشیت رسمی این مدل 160 kW توان Prime و 179 kW توان Standby را با فن اعلام می‌کند. نکته مهم این است که این اعداد توان مکانیکی موتور هستند؛ خروجی واقعی ژنراتور به راندمان آلترناتور، ضریب توان، ارتفاع، دمای محیط و بارهای گذرا بستگی دارد.

نقطه تمایز TAD732GE نسبت به مدل پایین‌تر TAD731GE فقط افزایش توان نیست. این مدل در دیتاشیت رسمی، سیستم 24 ولت، کنترل الکترونیکی EDC4/CAN، ظرفیت روغن 34 لیتر و داده‌های کامل هوای ورودی، اگزوز و دفع حرارت دارد. همین اعداد نشان می‌دهند که طراحی رادیاتور، اگزوز و تهویه در این موتور موضوع فرعی نیست و مستقیماً روی توان قابل برداشت و دوام آن اثر دارد.

این بررسی از روی دیتاشیت رسمی TAD732GE، آرشیو رسمی خانواده D7 ولوو پنتا و مستندات ارتباط موتور/J1939 نوشته شده است. هر جا سند عمومی عدد قطعی نداده، به‌جای عددسازی، وابستگی آن به نسخه و Serial/Specification Number توضیح داده شده است.

1. معرفی و جایگاه موتور

Volvo Penta TAD732GE یک موتور دیزل صنعتی شش‌سیلندر خطی، چهارزمانه و توربوشارژ است که برای کار با ژنراتور طراحی شده است. حجم 7.15 لیتر، قطر سیلندر 108 میلی‌متر و کورس 130 میلی‌متر، آن را در خانواده D7 قرار می‌دهد. این خانواده در آرشیو رسمی Volvo Penta شامل TAD731GE، TAD732GE، TAD733GE و TAD734GE است.

از نظر جایگاه توان، TAD732GE بین TAD731GE و TAD733GE قرار می‌گیرد. بنابراین برای پروژه‌ای که TAD731GE حاشیه توان کافی ندارد ولی رفتن به کلاس نزدیک 200 kWm ضروری نیست، TAD732GE انتخاب منطقی‌تری است. در عمل، انتخاب نهایی باید با Step Load و نه فقط جمع kW بارها انجام شود.

2. مشخصات فنی کلیدی و معنی عملی آن‌ها

آرایش6 سیلندر خطی، 4 زمانه
حجم موتور7.15 L
Bore × Stroke108 × 130 mm
نسبت تراکم18:1
وزن خشک / تر با Cooling Package785 / 826 kg
Prime @ 1500 rpm160 kWm
Standby @ 1500 rpm179 kWm
روغن با فیلتر34 L
سیستم برق24 V، استارتر 5.5 kW؛ در اسناد این نسل دینام شارژ 55 تا 60 A دیده می‌شود
کنترل موتورEDC4 / Engine Management با CAN و SAE J1939
استاندارد توانISO 3046 / ISO 8528؛ تنظیم سرعت مطابق ISO 8528-5 کلاس G3 در دیتاشیت این نسخه
آلایندگی نسل دیتاشیتEU Stage 2 / TA-Luft

وزن بیشتر و حجم روغن 34 لیتری نسبت به TAD731GE نشان می‌دهد با پکیج و نسخه متفاوتی طرف هستیم، نه صرفاً همان موتور با کالیبراسیون بالاتر. از طرف دیگر 160 kW از 7.15 لیتر یعنی بار حرارتی و هوای مورد نیاز موتور در بار کامل قابل توجه است؛ پس موتورخانه ضعیف از نظر تهویه می‌تواند عملاً بخشی از مزیت توان این مدل را از بین ببرد.

3. توان Prime، Standby، kVA و Derating

در دیتاشیت رسمی، توان موتور با فن در 1500 rpm برابر 160 kW در Prime و 179 kW در Maximum Standby است. Prime برای کار با بار متغیر و ساعات نامحدود تعریف شده و سازنده 10 درصد ظرفیت اضافه‌بار را برای منظور Governing در این Rating ذکر می‌کند. Standby برای زمان قطع شبکه است و اضافه‌بار برای آن در نظر گرفته نشده است.

اگر راندمان آلترناتور حدود 93 درصد باشد، خروجی الکتریکی قابل انتظار در حوالی 149 kWe برای Prime و حدود 165 kWe برای Standby قرار می‌گیرد؛ در ضریب توان 0.8 این محدوده تقریباً با 186/206 kVA صفحه محصول هم‌خوانی دارد. این تبدیل یک قرارداد پکیج است و نباید با خود Rating مکانیکی موتور قاطی شود.

Derating در ارتفاع، دمای زیاد، محدودیت هوای ورودی یا پکیج رادیاتور ضعیف باید از منحنی و دستورالعمل نسخه دقیق تعیین شود. برای سایت مرتفع یا موتورخانه گرم، استفاده مستقیم از عدد 160 kW بدون بررسی شرایط محیطی ریسک انتخاب کم‌حاشیه ایجاد می‌کند.

4. مصرف سوخت و راندمان واقعی در بارهای مختلف

برخلاف متن قبلی، دیتاشیت رسمی این مدل جدول کامل BSFC دارد. در 1500 rpm مقادیر Prime به‌ترتیب 270، 219، 213 و 213 g/kWh در بارهای 25، 50، 75 و 100 درصد هستند. برای Standby نیز 234، 215، 212 و 214 g/kWh گزارش شده است.

بارPrime BSFCPrime تقریبی L/h*Standby BSFCStandby تقریبی L/h*
25%270 g/kWh≈12.9234 g/kWh≈12.5
50%219 g/kWh≈20.9215 g/kWh≈22.9
75%213 g/kWh≈30.4212 g/kWh≈33.9
100%213 g/kWh≈40.6214 g/kWh≈45.6

* تبدیل تقریبی بر اساس چگالی 0.84 kg/L که خود دیتاشیت برای سوخت مرجع ذکر کرده است. مصرف واقعی سایت به دما، کیفیت سوخت، بار و راندمان پکیج وابسته است.

نکته مهم این جدول این است که موتور در محدوده 50 تا 100 درصد بار از نظر مصرف ویژه بسیار بهتر از بار 25 درصد عمل می‌کند. بنابراین خرید ژنراتور بیش از حد بزرگ، اگر باعث کار دائمی در 15 تا 25 درصد بار شود، از نظر سوخت و کیفیت احتراق تصمیم خوبی نیست.

5. سیستم خنک‌کاری و بار حرارتی

دیتاشیت برای 1500 rpm دفع حرارت به کولانت را حدود 70 kW در Prime و 76 kW در Standby اعلام می‌کند. علاوه بر آن، تابش حرارتی مستقیم موتور حدود 17/19 kW و توان مصرفی فن حدود 4.4 kW است. یعنی طراحی تهویه اتاق باید علاوه بر هوای احتراق، بار حرارتی رادیاتور و تابش موتور را هم ببیند.

در ساختار موتور، پمپ کولانت و مدار توزیع آب طوری طراحی شده‌اند که دمای یکنواخت‌تری در بلوک ایجاد شود و سیستم Piston Cooling نیز بار حرارتی پیستون‌ها را کنترل می‌کند. در موتورخانه‌ای که هوای خروجی رادیاتور دوباره به ورودی برگردد، حتی رادیاتور سالم هم نمی‌تواند شرایط نامناسب نصب را جبران کند.

برای جانمایی لوور، مسیر هوای گرم و فاصله رادیاتور از دیوار، راهنمای نصب دیزل ژنراتور مبنای خوبی است، اما دبی فن و افت فشار لوورها باید برای همین پکیج محاسبه شود.

6. هوای ورودی و اگزوز؛ جایی که TAD732GE عدد دقیق دارد

Air Consumption Prime @150011.4 m³/min
Air Consumption Standby @150012.4 m³/min
حداکثر افت مجاز ورودی هوا3.5 kPa
دمای اگزوز بعد از توربو Prime529°C
دمای اگزوز بعد از توربو Standby542°C
حداکثر Back Pressure اگزوز @15005 kPa
دبی اگزوز Prime31.9 m³/min
دبی اگزوز Standby35.1 m³/min
Heat Rejection to Exhaust Prime/Standby140 / 156 kW

این اعداد برای طراحی اگزوز مهم‌تر از قطر فلنج هستند. اگر لوله طولانی، زانوهای متعدد یا صداخفه‌کن محدودکننده انتخاب شود و Back Pressure از محدوده سازنده بالاتر برود، توربو باید علیه فشار بالاتر کار کند، دمای اگزوز بالا می‌رود و توان قابل برداشت کاهش پیدا می‌کند. در پروژه‌های صنعتی، اندازه‌گیری Back Pressure بعد از نصب ارزش بیشتری از حدس زدن با جدول‌های عمومی دارد.

7. سیستم سوخت و حساسیت‌های بهره‌برداری

دیتاشیت این نسل از انژکتورهای شش‌سوراخه، تزریق مستقیم، پمپ‌های واحد و کنترل الکترونیکی با Smoke Limiter صحبت می‌کند. پیش‌فیلتر آبگیر و فیلتر ریز سوخت بخش مهم حفاظت سیستم هستند. آب یا ذرات در سوخت می‌تواند خودش را به شکل بد روشن‌شدن، دود، افت توان یا ناپایداری دور نشان دهد.

در پروژه‌های مخزن اصلی دور از موتور، قطر خط مکش، ارتفاع مکش و مسیر برگشت باید مهندسی شود. پمپ تغذیه موتور قرار نیست ضعف طراحی لوله‌کشی را جبران کند. فیلتر اضافی با افت فشار زیاد هم می‌تواند همان‌قدر بد باشد که فیلتر ضعیف.

8. سیستم روغن‌کاری

ظرفیت سیستم روغن همراه فیلترها 34 لیتر است. مصرف روغن در دیتاشیت در 1500 rpm حدود 0.08 L/h در Prime و 0.09 L/h در Standby گزارش شده است. سیستم شامل پمپ جابجایی مثبت، فیلتر Full-flow، خنک‌کن روغن و در نسخه‌های این خانواده فیلتر بای‌پس است.

این حجم روغن نسبت به TAD731GE بیشتر است و در تحلیل هزینه سرویس باید دیده شود. از طرف دیگر، افزایش مصرف روغن نسبت به خط پایه موتور، افت فشار واقعی یا آلودگی روغن با سوخت نشانه‌هایی هستند که باید به‌صورت روندی دنبال شوند، نه اینکه فقط منتظر آلارم ECU ماند.

9. ECU، EDC4، CAN و J1939

TAD732GE در دیتاشیت با Electronic Governing، EDC4 و CAN bus معرفی شده است. ECU پارامترهایی مانند دور موتور، فشار روغن، دمای کولانت، سطح کولانت، فشار هوای شارژ و دمای سوخت را پایش می‌کند. در شبکه J1939، مقادیر استانداردی مانند RPM، Coolant Temperature، Oil Pressure و بخشی از Faultها می‌توانند توسط کنترلر ژنراتور خوانده شوند.

وجود CAN به معنی آن نیست که همه فرمان‌ها و PGNها در همه Firmwareها یکسان باشند. در Commissioning باید Engine Type، Source Address، مقاومت انتهایی CAN و لیست پارامترهای واقعاً قابل دریافت تست شود. اگر داده‌ای روی CAN موجود نباشد، بعضی حفاظت‌ها باید با ورودی آنالوگ/دیجیتال مستقل اجرا شوند.

10. سازگاری با Deep Sea، ComAp، DEIF و Datakom

برای AMF تک‌ژنراتور، DSE7320 MKII از نظر ورودی‌های حفاظتی، AMF و ارتباط موتور گزینه متداولی است. برای سنکرون و Load Sharing، DSE8610 MKII و DSE8620 MKII مناسب‌ترند.

در خانواده‌های دیگر، DEIF AGC 150، ComAp InteliLite 4 AMF 25 و Datakom D-500 MK3 نیز قابل استفاده‌اند. مستند DEIF صراحتاً Volvo Penta EDC4 را در Engine Communication پوشش می‌دهد؛ با این حال تنظیم نهایی باید روی ECU واقعی موتور تست شود.

11. انتخاب آلترناتور؛ فقط تطبیق kVA کافی نیست

فلایویل هوزینگ این خانواده مطابق SAE 2 اعلام شده و برای کوپلینگ ژنراتوری طراحی شده است. در محدوده 180 تا 200 kVA، گزینه‌های STAMFORD، Mecc Alte و Leroy-Somer قابل بررسی‌اند.

اگر بار شامل موتور الکتریکی، UPS یا بار غیرخطی است، سایز آلترناتور را نباید فقط از kW موتور گرفت. Subtransient Reactance، توان تحریک AVR، افت ولتاژ لحظه‌ای، کلاس حرارتی و دمای محیط می‌توانند باعث شوند آلترناتور یک فریم بزرگ‌تر انتخاب شود، حتی وقتی توان دائم روی کاغذ کافی است.

12. پاسخ به بار ناگهانی و رفتار Transient

دیتاشیت TAD732GE تنظیم سرعت مطابق ISO 8528-5 کلاس G3 را اعلام می‌کند. این نکته مهم است، چون G3 برای کاربردهای ژنراتوری با محدودیت مشخص در افت و بازیابی فرکانس تعریف شده است. اما رسیدن کل ژنراتور به رفتار مناسب فقط به موتور مربوط نیست؛ اینرسی آلترناتور، تنظیم EDC4، مقدار بار اولیه و اندازه Step Load هم مؤثرند.

برای کمپرسور یا موتور DOL، ممکن است مسئله اصلی نه توان دائم 160 kW، بلکه چند صد kVA لحظه راه‌اندازی باشد. در چنین پروژه‌ای استفاده از VFD/Soft Starter یا ترتیب استارت می‌تواند از خرید ژنراتور بسیار بزرگ‌تر جلوگیری کند.

13. Parallel، Synchron و Load Sharing

کنترل الکترونیکی دور و ارتباط CAN این مدل را برای سیستم‌های موازی مناسب می‌کند. در سنکرون، تقسیم kW از مسیر کنترل Governor/Speed انجام می‌شود و تقسیم kVAr از مسیر AVR آلترناتور. کنترلر سنکرون باید هر دو حلقه را هماهنگ کند؛ صرفاً بستن دو کلید روی باس «سنکرون» محسوب نمی‌شود.

برای پروژه چندژنراتوره، تنظیم Ramp، Deadband، Droop/Isochronous، Reverse Power و Load Share باید روی سایت تست شود. جزئیات معماری در خدمات سنکرون و تقسیم بار آتروپات مطرح شده است.

14. برنامه سرویس؛ چه چیزی را می‌توان قطعی نوشت و چه چیزی را نه

دیتاشیت TAD732GE مشخصات عملکرد را می‌دهد، اما برنامه ساعت‌به‌ساعت سرویس در Operator/Service Protocol همان موتور نگهداری می‌شود. خود Volvo Penta نیز برای انتخاب دستورالعمل صحیح، جست‌وجو بر اساس شناسه موتور/سریال را توصیه می‌کند. بنابراین درج ساعت‌های حدسی در این بخش از نظر فنی بدتر از خالی گذاشتن آن است.

آیتمکار عملیمبنای فاصله
قبل از راه‌اندازیسطح روغن، کولانت، نشتی، آبگیر سوخت، تسمه/شلنگ، باتری و آلارم‌های ثبت‌شدهبازدید عملیاتی
روغن و فیلترتعویض همزمان و ثبت ساعت/نوع روغنService Protocol همان Serial Number
فیلتر سوخت و آبگیرآب‌گیری، کنترل افت و تعویض در بازه مقررOperator/Service Manual
فیلتر هواکنترل Restriction؛ تعویض بر اساس آلودگی و دستورالعملشرایط محیط + Manual
لقی سوپاپ / توربو / کولانتبازرسی دوره‌ای تخصصیService Protocol نسخه موتور

برای تدوین برنامه PM پروژه می‌توان از خدمات سرویس و نگهداری استفاده کرد، ولی ساعت نهایی باید از منوال همان موتور وارد فرم نگهداری شود.

15. قطعات، تعمیرپذیری و ریسک نسل قدیمی‌تر

D7 از معماری صنعتی شناخته‌شده با لاینر، گاید و سیت قابل تعویض استفاده می‌کند و Volvo Penta برای بسیاری از قطعات این خانواده برنامه Reman دارد. این موضوع برای تعمیر اساسی مزیت است. از طرف دیگر EDC4 و بعضی قطعات الکترونیکی این نسل قدیمی‌ترند، پس در خرید موتور کارکرده وضعیت ECU، Harness و سنسورها باید جدی بررسی شود.

در سفارش قطعه، نام TAD732GE به‌تنهایی کافی نیست؛ Serial/Specification Number باید ثبت شود. برای توربو، انژکتور، ECU و حتی بعضی سنسورها این موضوع می‌تواند تفاوت واقعی ایجاد کند.

16. نقاط قوت واقعی TAD732GE

  • توان مناسب از بلوک 7.15 لیتری: 160 kW Prime بدون رفتن به موتورهای حجیم‌تر.
  • داده فنی کامل برای طراحی: Air Flow، Exhaust Flow، Back Pressure و Heat Rejection در دیتاشیت موجود است.
  • کنترل الکترونیکی و CAN/J1939: برای مانیتورینگ و پروژه‌های سنکرون امتیاز مهمی است.
  • راندمان مناسب در بار متوسط و بالا: BSFC حدود 212 تا 219 g/kWh در بخش عمده محدوده کاری.
  • ساختار تعمیرپذیر D7: لاینر و اجزای سرسیلندر قابل سرویس و پشتیبانی Reman.
  • استاندارد G3: این نسخه برای رفتار دینامیکی ژنراتوری طراحی شده است.

17. نقاط ضعف و محدودیت‌ها

  • نسل EDC4 نسبت به ECUهای جدیدتر ابزار و دانش عیب‌یابی خاص خود را می‌خواهد.
  • بار حرارتی و دبی هوای بالا باعث می‌شود موتورخانه ضعیف خیلی زود خودش را نشان دهد.
  • 34 لیتر ظرفیت روغن یعنی هزینه سرویس بیشتر از مدل‌های کوچک‌تر خانواده.
  • EU Stage 2 برای پروژه‌هایی با الزام آلایندگی جدید مناسب نیست.
  • در بار خیلی کم، مزیت مصرف سوخت موتور از بین می‌رود و انتخاب Oversize منطقی نیست.
  • برای قطعات و Firmware، تشخیص دقیق Serial/Specification Number اهمیت دارد.

18. پروژه‌هایی که TAD732GE در آن‌ها انتخاب خوبی است

این موتور برای برق اضطراری یا Prime کارخانه، ساختمان بزرگ، پمپ‌خانه و مجموعه‌های تجاری/صنعتی در محدوده تقریبی 180 تا 200 kVA مناسب است، مشروط به اینکه Step Load کنترل شود. در پروژه‌هایی با چند ژنراتور نیز به‌دلیل EDC4/CAN گزینه مناسبی برای Load Sharing است.

برای پروژه با بارهای موتوری، سایزینگ باید همراه بررسی نصب و راه‌اندازی و طراحی ATS/AMF انجام شود تا ژنراتور فقط روی عدد پلاک انتخاب نشود.

19. چه زمانی TAD732GE انتخاب خوبی نیست؟

اگر بار دائم واقعی بالاتر از محدوده Prime است، اگر سایت الزام آلایندگی جدید دارد، یا اگر موتورخانه امکان تأمین هوای کافی و دفع بیش از 70 kW حرارت کولانت را ندارد، این انتخاب باید بازنگری شود. همچنین برای بار خیلی کوچک که بیشتر عمر موتور در زیر 25 درصد بار می‌گذرد، یک موتور کوچک‌تر یا معماری چندمولده منطقی‌تر است.

20. مقایسه با گزینه‌های نزدیک

مدلPrime مکانیکینکته مقایسه
Volvo TAD731GE134 kWکم‌فشارتر، 12V و روغن 20L؛ برای بار پایین‌تر اقتصادی‌تر
Volvo TAD733GEحدود 175 kW در کاتالوگ سایتپله بعدی خانواده D7 برای حاشیه توان بیشتر
Baudouin 6M12G2D3/5168 kWگزینه نزدیک از نظر توان؛ تصمیم به قطعه، کنترل و هزینه چرخه عمر وابسته است
Perkins 1106A-70TAGحدود 160 kW در کاتالوگ سایترقیب رایج بازار با اکوسیستم متفاوت قطعه و کنترل
Volvo TAD840GE-Bحدود 176 kWنسل/خانواده متفاوت با توان نزدیک؛ برای پروژه جدیدتر قابل بررسی

مقایسه درست فقط بر اساس kW نیست. راندمان، قطعه، تکنسین، کنترلر، شرایط محیطی و رفتار گذرا در پروژه گاهی از 5 تا 10 درصد اختلاف توان مهم‌ترند.

21. نظر کارشناسی آتروپات دیزل

TAD732GE را باید یک موتور «واقعاً ژنراتوری» دید، نه صرفاً یک D7 با توان بالاتر. دیتاشیت خودش نشان می‌دهد موتور در بار کامل 11.4 تا 12.4 مترمکعب بر دقیقه هوا می‌خواهد، بیش از 30 مترمکعب بر دقیقه گاز اگزوز عبور می‌دهد و حدود 70 تا 76 kW گرما به کولانت تحویل می‌دهد. بنابراین اگر پروژه فقط موتور و آلترناتور خوب بخرد ولی لوور، اگزوز و رادیاتور را سرسری بگیرد، نتیجه می‌تواند از یک پکیج ارزان‌تر هم بدتر شود.

برای کاربری اضطراری صنعتی، این مدل انتخاب متعادلی است: از TAD731GE حاشیه توان بیشتری دارد ولی هنوز وارد کلاس موتورهای بسیار بزرگ نشده است. اگر بارهای موتور الکتریکی سنگین دارید، حاشیه توان را به جای «10 درصد اضافه» با محاسبه واقعی Step Load تعیین کنید. برای موتور کارکرده هم ECU/Harness و سابقه Overheat تقریباً به اندازه وضعیت مکانیکی مهم‌اند.

22. خرابی‌ها و علائم متداول؛ از علامت تا اولین تست

علامتعلت‌های محتملاولین بررسیزمان ارجاع تخصصی
افت توان و دود سیاهفیلتر هوا، نشتی Boost، Back Pressure زیاد، سوخت نامناسب یا OverloadRestriction هوا، شیلنگ توربو، بار واقعی و مسیر اگزوزبوست پایین، صدای توربو یا تداوم دود پس از رفع محدودیت
دمای کولانت بالارادیاتور کثیف، برگشت هوای گرم، کمبود کولانت، ایراد پمپ/ترموستاتسطح کولانت، اختلاف دمای ورودی/خروجی، مسیر هوای رادیاتورOverheat تکراری یا فشار غیرعادی مدار
نوسان دورسوخت، EDC4، سنسور دور، تنظیم Governor یا بار ناپایدارکد ECU، فشار/کیفیت سوخت و لاگ کنترلرHunting پایدار، Fault CAN یا مشکل در سنکرون
خطای Engine CommunicationCAN-H/L، Termination، Source Address، Firmware/Engine Typeمقاومت شبکه، سیم‌بندی و پارامتر کنترلراگر ECU سالم است ولی ارتباط پایدار نمی‌شود
فشار روغن پایینسطح/گرید، دمای بالا، سنسور، پمپ یا لقی داخلیسطح روغن و تأیید فشار با ابزار مستقلاگر افت فشار واقعی است؛ موتور ادامه کار نکند

23. پارامترهای نرمال و حدودی که دیتاشیت واقعاً می‌دهد

سرعت نامی 50Hz1500 rpm
مصرف روغن Prime / Standby0.08 / 0.09 L/h در 1500 rpm
Air Consumption Prime / Standby11.4 / 12.4 m³/min
Exhaust Temp Prime / Standby529 / 542°C بعد از توربو
Max Intake Restriction3.5 kPa
Max Exhaust Back Pressure5 kPa در 1500 rpm
Heat to Coolant Prime / Standby70 / 76 kW
سیستم برق24 V؛ استارتر 5.5 kW
Temp Stop/Alarm در یکی از مشخصات این نسل103°C؛ تنظیم نهایی باید با ECU/Specification همان موتور تطبیق شود

برای فشار روغن و Thresholdهای حفاظتی که در این دیتاشیت عمومی عدد قطعی ندارند، منوال Serial-specific مرجع نهایی است. عددهای حفاظتی موتور دیگر را نباید به TAD732GE قرض داد.

24. سوالات متداول TAD732GE

توان Prime موتور چقدر است؟ 160 kW مکانیکی در 1500 rpm طبق دیتاشیت رسمی.

Standby چقدر است؟ 179 kW مکانیکی در 1500 rpm.

برای چه kVA مناسب است؟ در پکیج رایج حدود 186 kVA Prime و 206 kVA Standby، اما آلترناتور و شرایط محیطی تعیین‌کننده‌اند.

مصرف سوخت در بار کامل Prime چقدر است؟ BSFC برابر 213 g/kWh و تقریباً 40.6 L/h با سوخت مرجع 0.84 kg/L.

حجم روغن چقدر است؟ 34 لیتر همراه فیلترها.

سیستم برق چند ولت است؟ 24 ولت و استارتر 5.5 kW.

آیا J1939 دارد؟ بله، نسخه دیتاشیت EDC4/CAN را اعلام می‌کند.

با DSE8610 برای سنکرون مناسب است؟ بله، از نظر معماری کنترل مناسب است؛ پروفایل ECU و فرمان Speed Control باید روی موتور واقعی تست شود.

حداکثر Back Pressure اگزوز چقدر است؟ 5 kPa در داده 1500 rpm این دیتاشیت.

دمای اگزوز در بار کامل چقدر است؟ حدود 529°C Prime و 542°C Standby بعد از توربو.

برای کمپرسور DOL مناسب است؟ می‌تواند باشد، ولی باید kVA راه‌اندازی و افت فرکانس محاسبه شود.

آیا برای کار خیلی کم‌بار مناسب است؟ کار طولانی زیر 25 درصد بار از نظر راندمان و احتراق مطلوب نیست.

آیا با رادیاتور کوچک‌تر هم کار می‌کند؟ معیار اندازه فیزیکی نیست؛ ظرفیت دفع حرارت و افت فشار هوا باید با حدود موتور تطبیق داشته باشد.

قطعات را فقط با نام TAD732GE سفارش دهیم؟ خیر، Serial/Specification Number نیز باید کنترل شود.

محصولات و مطالب مرتبط

منابع اصلی: Technical Data رسمی Volvo Penta TAD732GE، آرشیو رسمی D7 Power Generation و مستندات Engine Communication/J1939. مقادیر وابسته به Serial/Specification Number باید با منوال همان موتور تطبیق شوند.