صرف نظر و مشاهده محتوا
موتور دیزل Volvo Penta TAD734GE
کاتالوگ محصول

موتور دیزل Volvo Penta TAD734GE

موتور دیزل Volvo Penta TAD734GE با توان Prime 213 kW و Standby 238 kW در 50 Hz.

قیمت و موجودی موتور بر اساس درخواست و شرایط تأمین اعلام می‌شود.
مشخصات فنی / Technical Data

مشخصات فنی محصول

مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی

مصرف سوخت در 25٪ بار15.47 L/h
مصرف سوخت در 50٪ بار29.54 L/h
مصرف سوخت در 75٪ بار41.27 L/h
مصرف سوخت در 100٪ بار51.73 L/h
حجم روغن موتور29 L
خانواده موتورD7
آرایش6 سیلندر خطی، 4 زمانه
حجم موتور7.15 L
Bore × Stroke108 × 130 mm
نسبت تراکم17:1
وزن خشک/تر بدون سیستم خنک‌کاری764 / 788 kg
دور نامی 50Hz1500 rpm
توان موتور رسمی Prime با فن216 kW @1500 rpm
توان موتور رسمی Standby با فن241 kW @1500 rpm
پکیج فعلی آتروپات Prime213 kWm / 200 kWe / 250 kVA
پکیج فعلی آتروپات Standby238 kWm / 219 kWe / 274 kVA
Fuel systemCommon Rail، Gear-driven feed pump، نازل 6 سوراخ
Engine managementEMS2، CIU/DCU، CAN SAE J1939
توربوWastegate turbocharger
ظرفیت روغن با فیلتر29 L
مصرف روغن Prime/Standby @15000.01 / 0.01 L/h طبق دیتاشیت
BSFC Prime 25/50/75/100%244 / 233 / 217 / 204 g/kWh
BSFC Standby 25/50/75/100%247 / 235 / 217 / 205 g/kWh
Air flow Prime/Standby16.1 / 16.3 m³/min
Max air intake restriction3.0 kPa
Exhaust heat Prime/Standby160 / 177 kW
Exhaust temp after turbine495 / 550°C
Max exhaust back pressure10 kPa @1500 rpm
Exhaust flow Prime/Standby33.0 / 33.4 m³/min
Radiation heat Prime/Standby24 / 26 kW
Coolant heat rejection Prime/Standby111 / 122 kW
Fan power @15009.2 kW
سیستم برق24 V، شارژآلترناتور 80A، استارتر 5.0 kW
سنسورهای EMS2Oil/Boost pressure، Boost/Exhaust/Coolant temp، Water in Fuel، Fuel pressure، دو Speed sensor
استاندارد/آلایندگیISO 3046، ISO 8528 G3، Tier 2 / TA-Luft
Atropat Expert Review

بررسی تخصصی آتروپات دیزل

بررسی تخصصی آتروپات دیزل: Volvo Penta TAD734GE

خلاصه: TAD734GE در ظاهر عضو همان خانواده 7.15 لیتری D7 است، اما از نظر فنی یک جهش مهم نسبت به TAD733GE دارد: Common Rail، EMS2، Wastegate Turbo و شبکه SAE J1939. دیتاشیت رسمی 1500 rpm توان 216 kW Prime و 241 kW Standby با فن را اعلام می‌کند؛ پکیج فعلی آتروپات با 213/238 kWm و حدود 250/274 kVA نمایش داده شده است.

در بار کامل Prime، BSFC رسمی 204 g/kWh است که از 733 بهتر است. در عوض، دبی هوای 16.1 m³/min، Heat Rejection to Coolant برابر 111 kW و توان فن 9.2 kW نشان می‌دهد که موتورخانه و رادیاتور 734 باید جدی‌تر طراحی شوند.

برای کسی که فقط نام D7 را می‌بیند، 734 ممکن است «همان موتور قوی‌تر» به نظر برسد؛ اما Common Rail و EMS2 منطق عیب‌یابی، کنترلر، سوخت و قطعه را تغییر می‌دهند.

1. معرفی و جایگاه موتور

TAD734GE پله بالای خانواده D7 قدیمی در سایت آتروپات است و بعد از TAD733GE قرار می‌گیرد. شش سیلندر خطی و 7.15 لیتر است، اما نسبت تراکم 17:1 و سیستم Common Rail/EMS2 آن را از 731/732/733 جدا می‌کند.

برای پروژه حدود 250 kVA Prime، 734 انتخاب طبیعی‌تری از 733 است. در عین حال، چون Tier 2/TA-Luft مربوط به نسل قدیمی آلایندگی است، پروژه‌ای که الزام Stage V یا استاندارد جدید دارد باید سراغ نسل جدیدتر برود.

2. مشخصات فنی کلیدی همراه تحلیل

آرایش6 سیلندر خطی، 4 زمانه
حجم7.15 L
Bore × Stroke108 × 130 mm
نسبت تراکم17:1
وزن خشک/تر بدون سیستم خنک‌کاری764 / 788 kg
دور 50Hz1500 rpm
Prime رسمی با فن216 kW
Standby رسمی با فن241 kW
ظرفیت روغن29 L
Fuel systemCommon Rail، پمپ Feed دنده‌ای، نازل 6 سوراخ
Engine managementEMS2، CAN SAE J1939، CIU/DCU
توربوWastegate turbocharger
برق24 V، شارژآلترناتور 80A، استارتر 5.0 kW
استانداردISO 3046 / ISO 8528 G3؛ Tier 2 / TA-Luft

با وجود حجم یکسان با 733، نسبت تراکم پایین‌تر و Common Rail اجازه داده توان و BSFC Full Load بهتر شود. بنابراین قطعات و روش عیب‌یابی این مدل را نباید صرفاً چون «D7» است با 733 یکی گرفت.

3. توان Prime، Standby، Continuous و Derating

در 1500 rpm، دیتاشیت با فن 216 kW Prime و 241 kW Standby اعلام می‌کند. صفحه آتروپات برای پکیج 50Hz از 213/238 kWm و حدود 250/274 kVA استفاده می‌کند. این اختلاف کوچک به‌عنوان تفاوت مبنای پکیج حفظ می‌شود و دلیل تغییر کور اعداد دیتابیس نیست.

در 1800 rpm توان 220/247 kW است. Continuous مستقل در دیتاشیت این نسخه عددگذاری نشده؛ برای Base Load ثابت باید Rating Guide نسخه دقیق کنترل شود. Derating دما/ارتفاع و همچنین توان مصرفی فن 9.2 kW در 1500 rpm روی توان قابل‌استفاده پکیج اثر دارد.

4. مصرف سوخت و راندمان

بارPrime BSFCPrime تقریبی L/hStandby BSFCStandby تقریبی L/h
25%244 g/kWhحدود 15.7247 g/kWhحدود 17.7
50%233 g/kWhحدود 30.0235 g/kWhحدود 33.7
75%217 g/kWhحدود 41.9217 g/kWhحدود 46.7
100%204 g/kWhحدود 52.5205 g/kWhحدود 58.8

محاسبه L/h با چگالی 0.84 kg/L دیتاشیت انجام شده است. برخلاف بسیاری از موتورهای دیزل که بهترین BSFC را حوالی 75% می‌بینیم، 734 در دیتاشیت Prime با افزایش بار بهتر می‌شود و در 100% به 204 g/kWh می‌رسد. این نکته برای پروژه‌ای که واقعاً بار بالا و پایدار دارد جذاب است.

در بارهای کم، BSFC 244 g/kWh است؛ پس خرید 250 kVA برای سایتی که بیشتر وقت 50 kVA مصرف دارد، همچنان تصمیم خوبی نیست، هرقدر نام Volvo روی آن شیک به نظر برسد.

5. سیستم خنک‌کاری

در 1500 rpm Heat Rejection to Coolant برابر 111 kW در Prime و 122 kW در Standby است؛ گرمای تابشی نیز 24/26 kW است. توان فن 9.2 kW است. این اعداد 734 را از 733 جدا می‌کنند: بار حرارتی موتورخانه بیشتر است و سطح رادیاتور/لوور و جلوگیری از Recirculation اهمیت بیشتری دارد.

Heat to coolant Prime/Standby111 / 122 kW
Radiation heat Prime/Standby24 / 26 kW
Fan power @15009.2 kW
Cooling architectureBelt-driven pump، water distribution duct، thermostat، tropical radiator/intercooler در تجهیز استاندارد

برای محاسبه موتورخانه، راهنمای نصب نقطه شروع است، ولی سطح لوور و فن اگزاست باید از همین Heat Rejection واقعی پروژه محاسبه شود.

6. هوای ورودی و اگزوز

734 در 1500 rpm به 16.1 m³/min هوا در Prime و 16.3 m³/min در Standby نیاز دارد؛ حدود 40% بیشتر از 733 Prime. حداکثر افت ورودی 3 kPa است. بنابراین کانال و فیلتر هوای کوچک می‌تواند Common Rail و توربو را مقصر جلوه دهد در حالی که مشکل از موتورخانه است.

Air flow Prime / Standby16.1 / 16.3 m³/min
Max intake restriction3.0 kPa
Heat to exhaust160 / 177 kW
Exhaust temp after turbine495 / 550°C
Max back pressure10 kPa
Exhaust flow33.0 / 33.4 m³/min

Back Pressure مجاز 10 kPa نسبت به 733 بیشتر است، اما این مجوز برای لوله‌کشی بی‌حساب نیست. دمای 550°C در Standby و 177 kW انرژی در اگزوز، عایق، Silencer و فاصله از مواد قابل اشتعال را جدی می‌کند.

7. سیستم سوخت

تفاوت محوری 734، Common Rail است. پمپ تغذیه دنده‌ای، Rail فشاربالا، انژکتورها، Water Separator و فیلتر Cartridge باید با سوخت بسیار تمیز کار کنند. Water-in-fuel یکی از سنسورهای پیش‌بینی‌شده EMS2 است.

در افت توان یا بد روشن‌شدن، بررسی فشار Rail، فشار تغذیه، آب در سوخت و داده EMS2 مقدم بر بازکردن مکانیکی موتور است. استفاده از روش عیب‌یابی Unit Pump مدل 733 روی 734 می‌تواند وقت و پول را با مهارت قابل‌توجهی هدر بدهد.

8. سیستم روغن‌کاری

ظرفیت روغن با فیلتر 29 لیتر است. دیتاشیت مصرف روغن 0.01 L/h را هم در Prime و هم Standby 1500 rpm ذکر می‌کند. این عدد، مقدار منتشرشده سازنده است و در موتور کارکرده یا شرایط واقعی الزاماً همان مقدار مشاهده نمی‌شود.

سیستم شامل پمپ جابجایی مثبت، فیلتر Cartridge و خنک‌کن روغن Side-mounted است. فشار روغن باید از EMS2 و در صورت نیاز با گیج مکانیکی تطبیق شود؛ اختلاف سنسور و فشار واقعی را نباید با تعویض تصادفی قطعه حل کرد.

9. EMS2، الکترونیک، CAN و J1939

EMS2 مرکز تفاوت 734 با 733 است. سند رسمی سنسورهای Oil Pressure، Boost Pressure، Boost Temperature، Exhaust Temperature، Coolant Temperature، Water in Fuel، Fuel Pressure و دو Speed Sensor را ذکر می‌کند. ارتباط با ابزار/کنترلر از CAN SAE J1939 و از طریق CIU یا DCU انجام می‌شود.

DCU علاوه بر نمایش، کنترل موتور، Alarm، Parameter Setting و Diagnostic را انجام می‌دهد و Fault Code را متنی نشان می‌دهد. در پروژه کنترلر ثالث، باید تصمیم گرفت کدام حفاظت در EMS2 باقی بماند و کدام در کنترلر ژنراتور تکرار شود تا Alarm logic دوگانه و گیج‌کننده نشود.

10. سازگاری با کنترلرهای ژنراتور

EMS2/J1939 از نظر Integration با کنترلرهای جدیدتر شفاف‌تر از EDC4 نسل قبلی است. برای AMF، DSE7320 MKII یا ComAp InteliLite 4 AMF 25 مناسب‌اند. برای Synchron، DSE8610، DSE8620، DEIF AGC 150 Generator و کنترلرهای ComAp InteliGen قابل بررسی‌اند. DSE8660 در سمت Mains یک سیستم سنکرون کاربرد دارد.

با وجود J1939، TSC1/Speed Control و PGNهای قابل‌دریافت باید روی ECU واقعی تست شوند. راهنمای انتخاب کنترلر برای معماری پایه مفید است.

11. سازگاری با آلترناتور

پکیج فعلی سایت حدود 250 kVA Prime و 274 kVA Standby است. انتخاب بین STAMFORD، Mecc Alte و Leroy-Somer باید بر اساس راندمان در نقطه کار، کلاس حرارتی، transient و نوع AVR انجام شود.

در این توان، Step Load موتورهای بزرگ و UPS می‌تواند انتخاب Frame بزرگ‌تر آلترناتور را توجیه کند حتی اگر kVA نامی روی کاغذ کافی باشد.

12. پاسخ به بار ناگهانی و کاربرد واقعی

گاورنر الکترونیکی EMS2 و Common Rail پاسخ سوخت را دقیق‌تر می‌کنند، اما توان فن 9.2 kW و بار حرارتی بالا یعنی Reserve مکانیکی باید واقعی دیده شود. برای استارت یک کمپرسور بزرگ، فقط عدد 250 kVA روی پلاک ست کافی نیست.

برای بارهای ضربه‌ای، Step Load، افت فرکانس، transient آلترناتور و بازیابی باید در تست Load Bank یا تست واقعی ثبت شود. در صورت نیاز، VFD/Soft Starter یا توالی استارت می‌تواند ست کوچک‌تری را عملی کند.

13. Parallel، Synchron و Load Sharing

EMS2/J1939 برای مانیتورینگ و در بعضی معماری‌ها فرمان Speed مناسب است. در Load Sharing، kW از مسیر فرمان موتور و kVAr از AVR تقسیم می‌شود. کنترلر باید Ramp، Dead Bus، Reverse Power، Sync Check و Load/Unload نرم را مدیریت کند.

برای طراحی و Commissioning چند مولد، خدمات سنکرون آتروپات مرتبط است. وجود CAN به‌تنهایی جای تنظیم Governor و AVR را نمی‌گیرد.

14. سرویس دوره‌ای

دیتاشیت TAD734GE جدول ساعات کامل سرویس را ندارد؛ بنابراین ساعت‌های مدل دیگری را به آن قرض نمی‌دهیم. برنامه باید از Operator/Service Manual مربوط به Serial/Specification Number استخراج شود.

روزانه/پیش از استارتسطح روغن و کولانت، نشتی، Water in Fuel، مسیر هوا و Alarm log
طبق ساعت منوالروغن و فیلتر، فیلترهای سوخت، Air filter و کولانت
سیستم Common Railکیفیت سوخت، Water Separator و فشارهای تغذیه/Rail در سرویس و عیب‌یابی اهمیت ویژه دارند
EMS2Fault history و سنسورهای فشار/دما قبل از تعویض قطعه خوانده شوند

خدمات نگهداری و تعمیرات برای برنامه اجرایی مرتبط‌اند.

15. قطعات و تعمیرپذیری

بلوک D7 همچنان مزایای معماری صنعتی را دارد، اما Common Rail و EMS2 باعث می‌شوند انژکتور، پمپ، ECU و سنسورها حساس‌تر به Part Number و کالیبراسیون باشند. سفارش قطعه صرفاً با عبارت TAD734GE، مخصوصاً برای الکترونیک، روش مطمئنی نیست.

در تعمیرات، قبل از بازکردن سیستم فشاربالا باید کد خطا، Rail Pressure commanded/actual، وضعیت Water-in-fuel و Speed Sensorها بررسی شوند.

16. نقاط قوت واقعی

  • 216 kW Prime از 7.15 لیتر با وزن نسبتاً فشرده.
  • Common Rail و EMS2 با Diagnostics و J1939 کامل‌تر.
  • BSFC بسیار خوب 204 g/kWh در Full Load Prime طبق دیتاشیت.
  • Back Pressure مجاز 10 kPa که در طراحی اگزوز انعطاف بیشتری از 733 می‌دهد.
  • داده سنسوری گسترده شامل Fuel Pressure، Water in Fuel و Exhaust Temp.
  • توان مناسب برای ست حدود 250 kVA Prime بدون رفتن به خانواده بزرگ‌تر.

17. نقاط ضعف و محدودیت‌ها

  • Common Rail به آلودگی و آب سوخت حساس‌تر از Unit Pump نسل قبلی است.
  • بار حرارتی و هوای موردنیاز بیشتر؛ طراحی موتورخانه ضعیف سریعاً مشکل‌ساز می‌شود.
  • الکترونیک EMS2 و قطعات فشاربالا تعمیر تخصصی‌تر و ابزار تشخیص مناسب می‌خواهند.
  • نسل آلایندگی Tier 2 برای پروژه‌های با استاندارد جدید مناسب نیست.
  • برای Base Load ثابت، Continuous rating باید جداگانه تأیید شود.

18. پروژه‌های مناسب

کارخانه با بار متوسط رو به بالا، مرکز تجاری/بیمارستان با بار اضطراری جدی، پمپ‌خانه، خطوط تولید و پروژه‌های سنکرون چندمولده در بازه حدود 250 kVA Prime از کاربردهای مناسب‌اند، به شرط طراحی درست تهویه و سوخت. برای انتقال شبکه، ATS/AMF و برای نصب کامل نصب و راه‌اندازی باید همراه موتور دیده شوند.

19. پروژه‌های نامناسب

سایتی با سوخت آلوده و نگهداری ضعیف، موتورخانه بسته بدون امکان تخلیه بیش از 100 kW گرمای کولانت، بار واقعی بسیار پایین، یا پروژه با الزام Stage V، انتخاب مناسبی برای این موتور نیست. همچنین استفاده دائمی نزدیک Standby، سوءاستفاده از Rating است نه «حاشیه اطمینان».

20. مقایسه با رقبای مستقیم

مدلPrime/Standby تقریبی سایتنکته مقایسه
Volvo Penta TAD733GE175/195 kWmهمان حجم ولی Unit Pump/نسل قدیمی‌تر؛ 734 توان و EMS2/Common Rail بیشتری دارد.
Cummins QSL9-G3201/226 kWmحجم 9 لیتری و رقیب نزدیک صنعتی؛ شبکه قطعه و فلسفه موتور متفاوت.
Cummins 6LTAA9.5-G3217/242 kWmاز نظر kW تقریباً مستقیم؛ مکانیکی/سیستم سوخت و خدمات بازار باید مقایسه شود.
Baudouin 6M16G250/5216/238 kWmاز نظر توان بسیار نزدیک؛ هزینه خرید در برابر الکترونیک/برند/خدمات.
Perkins 1206A-E70TTAG200/220 kWmکمی پایین‌تر؛ اگر Reserve 734 لازم نباشد ممکن است اقتصادی‌تر باشد.

21. نظر کارشناسی آتروپات دیزل

تفاوت 734 با 733 از نظر ما مهم‌تر از اختلاف 39 kW Prime است. 734 Common Rail، EMS2 و سنسورهای کامل‌تری دارد، BSFC Full Load آن 204 در برابر 216 g/kWh 733 است و Back Pressure مجاز بیشتری دارد. در عوض Air Flow آن 16.1 در برابر 11.5 m³/min و Fan Power آن 9.2 در برابر 4.4 kW است؛ یعنی توان بیشتر را با نیاز جدی‌تر موتورخانه می‌خرد.

برای پروژه‌ای که واقعاً حدود 200 kW الکتریکی یا 250 kVA Prime نیاز دارد، 734 انتخاب منطقی‌تری از کشیدن 733 به مرز توان است. اما اگر سوخت محل ضعیف، تیم نگهداری بدون ابزار Diagnosis یا بار واقعی زیر 150 kVA باشد، مزیت Common Rail و توان بیشتر ممکن است به هزینه اضافه تبدیل شود.

22. خطاها و خرابی‌های متداول

علامتعلت‌های محتملاولین بررسیزمان ارجاع تخصصی
افت توان/فشار Railفیلتر سوخت، Water in Fuel، پمپ Feed، Rail systemخواندن commanded/actual fuel pressure و آبگیراختلاف پایدار فشار یا کد EMS2
استارت سخت/No startSpeed sensor، Rail pressure، باتری/استارتر، هوا در سوختRPM هنگام Crank و فشار سوخت در DiagnosticRPM صفر یا Rail ناکافی با تغذیه سالم
دود/بوست پایینفیلتر هوا، Wastegate، توربو، نشتی Charge AirRestriction، Boost و مسیر هواBoost پایین با فیلتر و مسیر سالم
دمای کولانت بالارادیاتور، فن، کولانت، Recirculation، اضافه‌بارHeat load، تمیزی رادیاتور و مسیر هوای گرمتکرار Overheat با بار مجاز
EGT بالاBack Pressure، سوخت/هوا، اضافه‌بار، انژکتورBack Pressure، Air flow و بارنزدیک/بالاتر از 550°C بدون علت نصب
CAN/EMS communicationWiring، termination، Source Address، CIU/DCU120Ω، CAN-H/L و Engine profileFault مداوم با شبکه سالم

23. پارامترهای نرمال و مرجع کارکرد

پارامترمقدار/محدوده مرجعتوضیح
دور نامی 50Hz1500 rpmمرجع فرکانس 50Hz
Air restriction≤ 3.0 kPaورودی هوا
Exhaust back pressure≤ 10 kPaدر 1500 rpm
Exhaust temp Prime/Standbyحدود 495 / 550°Cبعد از توربین
Air flow Prime/Standby16.1 / 16.3 m³/minدر 27°C
Coolant heat rejection111 / 122 kWPrime / Standby
Oil capacity29 Lهمراه فیلتر
سیستم برق24 V، 80AStarter 5.0 kW
Fan power9.2 kWدر 1500 rpm

24. سوالات متداول

حجم TAD734GE چقدر است؟

7.15 لیتر، شش سیلندر خطی.

توان رسمی 50Hz؟

216 kW Prime و 241 kW Standby با فن در دیتاشیت.

توان ست آتروپات؟

حدود 250 kVA Prime و 274 kVA Standby در پکیج فعلی سایت.

Common Rail است؟

بله، و این تفاوت اساسی آن با TAD733GE است.

ECU چیست؟

EMS2 با CAN SAE J1939 و پشتیبانی CIU/DCU.

ظرفیت روغن؟

29 لیتر همراه فیلتر.

BSFC در Full Load Prime؟

204 g/kWh طبق دیتاشیت.

حداکثر Back Pressure؟

10 kPa در 1500 rpm.

هوای موردنیاز؟

16.1 m³/min در Prime و 16.3 در Standby.

برای سنکرون مناسب است؟

بله؛ EMS2/J1939 مزیت خوبی برای مانیتورینگ و Integration است، ولی Commissioning الزامی است.

برای سوخت بی‌کیفیت مناسب است؟

Common Rail نسبت به آب و ذرات حساس است؛ فیلتراسیون و Water Separator حیاتی‌اند.

چرا عدد سایت با دیتاشیت کمی فرق دارد؟

صفحه سایت مبنای پکیج/ست دارد؛ دیتاشیت توان موتور با شرایط تعریف‌شده را اعلام می‌کند.

دیتاشیت کجاست؟

دیتاشیت TAD734GE.

محصولات و مطالب مرتبط

  • TAD733GE
  • Cummins 6LTAA9.5-G3
  • Baudouin 6M16G250/5
  • راهنمای نصب
  • سنکرون
  • نگهداری

منابع اصلی: دیتاشیت رسمی Volvo Penta TAD734GE، آرشیو رسمی D7 و مستندات EMS2/J1939. ساعت‌های سرویس و کالیبراسیون‌ها باید با Serial/Specification Number همان موتور تطبیق داده شوند.