| خانواده موتور | D7 |
|---|---|
| آرایش | 6 سیلندر خطی، 4 زمانه |
| حجم موتور | 7.15 L |
| Bore × Stroke | 108 × 130 mm |
| نسبت تراکم | 17:1 |
| وزن خشک/تر بدون سیستم خنککاری | 764 / 788 kg |
| دور نامی 50Hz | 1500 rpm |
| توان موتور رسمی Prime با فن | 216 kW @1500 rpm |
| توان موتور رسمی Standby با فن | 241 kW @1500 rpm |
| پکیج فعلی آتروپات Prime | 213 kWm / 200 kWe / 250 kVA |
| پکیج فعلی آتروپات Standby | 238 kWm / 219 kWe / 274 kVA |
| Fuel system | Common Rail، Gear-driven feed pump، نازل 6 سوراخ |
| Engine management | EMS2، CIU/DCU، CAN SAE J1939 |
| توربو | Wastegate turbocharger |
| ظرفیت روغن با فیلتر | 29 L |
| مصرف روغن Prime/Standby @1500 | 0.01 / 0.01 L/h طبق دیتاشیت |
| BSFC Prime 25/50/75/100% | 244 / 233 / 217 / 204 g/kWh |
| BSFC Standby 25/50/75/100% | 247 / 235 / 217 / 205 g/kWh |
| Air flow Prime/Standby | 16.1 / 16.3 m³/min |
| Max air intake restriction | 3.0 kPa |
| Exhaust heat Prime/Standby | 160 / 177 kW |
| Exhaust temp after turbine | 495 / 550°C |
| Max exhaust back pressure | 10 kPa @1500 rpm |
| Exhaust flow Prime/Standby | 33.0 / 33.4 m³/min |
| Radiation heat Prime/Standby | 24 / 26 kW |
| Coolant heat rejection Prime/Standby | 111 / 122 kW |
| Fan power @1500 | 9.2 kW |
| سیستم برق | 24 V، شارژآلترناتور 80A، استارتر 5.0 kW |
| سنسورهای EMS2 | Oil/Boost pressure، Boost/Exhaust/Coolant temp، Water in Fuel، Fuel pressure، دو Speed sensor |
| استاندارد/آلایندگی | ISO 3046، ISO 8528 G3، Tier 2 / TA-Luft |
موتور دیزل Volvo Penta TAD734GE
موتور دیزل Volvo Penta TAD734GE با توان Prime 213 kW و Standby 238 kW در 50 Hz.
مشخصات فنی محصول
مصرف سوخت، روغن و قطعات مصرفی
| مصرف سوخت در 25٪ بار | 15.47 L/h |
|---|---|
| مصرف سوخت در 50٪ بار | 29.54 L/h |
| مصرف سوخت در 75٪ بار | 41.27 L/h |
| مصرف سوخت در 100٪ بار | 51.73 L/h |
| حجم روغن موتور | 29 L |
بررسی تخصصی آتروپات دیزل
بررسی تخصصی آتروپات دیزل: Volvo Penta TAD734GE
خلاصه: TAD734GE در ظاهر عضو همان خانواده 7.15 لیتری D7 است، اما از نظر فنی یک جهش مهم نسبت به TAD733GE دارد: Common Rail، EMS2، Wastegate Turbo و شبکه SAE J1939. دیتاشیت رسمی 1500 rpm توان 216 kW Prime و 241 kW Standby با فن را اعلام میکند؛ پکیج فعلی آتروپات با 213/238 kWm و حدود 250/274 kVA نمایش داده شده است.
در بار کامل Prime، BSFC رسمی 204 g/kWh است که از 733 بهتر است. در عوض، دبی هوای 16.1 m³/min، Heat Rejection to Coolant برابر 111 kW و توان فن 9.2 kW نشان میدهد که موتورخانه و رادیاتور 734 باید جدیتر طراحی شوند.
برای کسی که فقط نام D7 را میبیند، 734 ممکن است «همان موتور قویتر» به نظر برسد؛ اما Common Rail و EMS2 منطق عیبیابی، کنترلر، سوخت و قطعه را تغییر میدهند.
1. معرفی و جایگاه موتور
TAD734GE پله بالای خانواده D7 قدیمی در سایت آتروپات است و بعد از TAD733GE قرار میگیرد. شش سیلندر خطی و 7.15 لیتر است، اما نسبت تراکم 17:1 و سیستم Common Rail/EMS2 آن را از 731/732/733 جدا میکند.
برای پروژه حدود 250 kVA Prime، 734 انتخاب طبیعیتری از 733 است. در عین حال، چون Tier 2/TA-Luft مربوط به نسل قدیمی آلایندگی است، پروژهای که الزام Stage V یا استاندارد جدید دارد باید سراغ نسل جدیدتر برود.
2. مشخصات فنی کلیدی همراه تحلیل
| آرایش | 6 سیلندر خطی، 4 زمانه |
|---|---|
| حجم | 7.15 L |
| Bore × Stroke | 108 × 130 mm |
| نسبت تراکم | 17:1 |
| وزن خشک/تر بدون سیستم خنککاری | 764 / 788 kg |
| دور 50Hz | 1500 rpm |
| Prime رسمی با فن | 216 kW |
| Standby رسمی با فن | 241 kW |
| ظرفیت روغن | 29 L |
| Fuel system | Common Rail، پمپ Feed دندهای، نازل 6 سوراخ |
| Engine management | EMS2، CAN SAE J1939، CIU/DCU |
| توربو | Wastegate turbocharger |
| برق | 24 V، شارژآلترناتور 80A، استارتر 5.0 kW |
| استاندارد | ISO 3046 / ISO 8528 G3؛ Tier 2 / TA-Luft |
با وجود حجم یکسان با 733، نسبت تراکم پایینتر و Common Rail اجازه داده توان و BSFC Full Load بهتر شود. بنابراین قطعات و روش عیبیابی این مدل را نباید صرفاً چون «D7» است با 733 یکی گرفت.
3. توان Prime، Standby، Continuous و Derating
در 1500 rpm، دیتاشیت با فن 216 kW Prime و 241 kW Standby اعلام میکند. صفحه آتروپات برای پکیج 50Hz از 213/238 kWm و حدود 250/274 kVA استفاده میکند. این اختلاف کوچک بهعنوان تفاوت مبنای پکیج حفظ میشود و دلیل تغییر کور اعداد دیتابیس نیست.
در 1800 rpm توان 220/247 kW است. Continuous مستقل در دیتاشیت این نسخه عددگذاری نشده؛ برای Base Load ثابت باید Rating Guide نسخه دقیق کنترل شود. Derating دما/ارتفاع و همچنین توان مصرفی فن 9.2 kW در 1500 rpm روی توان قابلاستفاده پکیج اثر دارد.
4. مصرف سوخت و راندمان
| بار | Prime BSFC | Prime تقریبی L/h | Standby BSFC | Standby تقریبی L/h |
|---|---|---|---|---|
| 25% | 244 g/kWh | حدود 15.7 | 247 g/kWh | حدود 17.7 |
| 50% | 233 g/kWh | حدود 30.0 | 235 g/kWh | حدود 33.7 |
| 75% | 217 g/kWh | حدود 41.9 | 217 g/kWh | حدود 46.7 |
| 100% | 204 g/kWh | حدود 52.5 | 205 g/kWh | حدود 58.8 |
محاسبه L/h با چگالی 0.84 kg/L دیتاشیت انجام شده است. برخلاف بسیاری از موتورهای دیزل که بهترین BSFC را حوالی 75% میبینیم، 734 در دیتاشیت Prime با افزایش بار بهتر میشود و در 100% به 204 g/kWh میرسد. این نکته برای پروژهای که واقعاً بار بالا و پایدار دارد جذاب است.
در بارهای کم، BSFC 244 g/kWh است؛ پس خرید 250 kVA برای سایتی که بیشتر وقت 50 kVA مصرف دارد، همچنان تصمیم خوبی نیست، هرقدر نام Volvo روی آن شیک به نظر برسد.
5. سیستم خنککاری
در 1500 rpm Heat Rejection to Coolant برابر 111 kW در Prime و 122 kW در Standby است؛ گرمای تابشی نیز 24/26 kW است. توان فن 9.2 kW است. این اعداد 734 را از 733 جدا میکنند: بار حرارتی موتورخانه بیشتر است و سطح رادیاتور/لوور و جلوگیری از Recirculation اهمیت بیشتری دارد.
| Heat to coolant Prime/Standby | 111 / 122 kW |
|---|---|
| Radiation heat Prime/Standby | 24 / 26 kW |
| Fan power @1500 | 9.2 kW |
| Cooling architecture | Belt-driven pump، water distribution duct، thermostat، tropical radiator/intercooler در تجهیز استاندارد |
برای محاسبه موتورخانه، راهنمای نصب نقطه شروع است، ولی سطح لوور و فن اگزاست باید از همین Heat Rejection واقعی پروژه محاسبه شود.
6. هوای ورودی و اگزوز
734 در 1500 rpm به 16.1 m³/min هوا در Prime و 16.3 m³/min در Standby نیاز دارد؛ حدود 40% بیشتر از 733 Prime. حداکثر افت ورودی 3 kPa است. بنابراین کانال و فیلتر هوای کوچک میتواند Common Rail و توربو را مقصر جلوه دهد در حالی که مشکل از موتورخانه است.
| Air flow Prime / Standby | 16.1 / 16.3 m³/min |
|---|---|
| Max intake restriction | 3.0 kPa |
| Heat to exhaust | 160 / 177 kW |
| Exhaust temp after turbine | 495 / 550°C |
| Max back pressure | 10 kPa |
| Exhaust flow | 33.0 / 33.4 m³/min |
Back Pressure مجاز 10 kPa نسبت به 733 بیشتر است، اما این مجوز برای لولهکشی بیحساب نیست. دمای 550°C در Standby و 177 kW انرژی در اگزوز، عایق، Silencer و فاصله از مواد قابل اشتعال را جدی میکند.
7. سیستم سوخت
تفاوت محوری 734، Common Rail است. پمپ تغذیه دندهای، Rail فشاربالا، انژکتورها، Water Separator و فیلتر Cartridge باید با سوخت بسیار تمیز کار کنند. Water-in-fuel یکی از سنسورهای پیشبینیشده EMS2 است.
در افت توان یا بد روشنشدن، بررسی فشار Rail، فشار تغذیه، آب در سوخت و داده EMS2 مقدم بر بازکردن مکانیکی موتور است. استفاده از روش عیبیابی Unit Pump مدل 733 روی 734 میتواند وقت و پول را با مهارت قابلتوجهی هدر بدهد.
8. سیستم روغنکاری
ظرفیت روغن با فیلتر 29 لیتر است. دیتاشیت مصرف روغن 0.01 L/h را هم در Prime و هم Standby 1500 rpm ذکر میکند. این عدد، مقدار منتشرشده سازنده است و در موتور کارکرده یا شرایط واقعی الزاماً همان مقدار مشاهده نمیشود.
سیستم شامل پمپ جابجایی مثبت، فیلتر Cartridge و خنککن روغن Side-mounted است. فشار روغن باید از EMS2 و در صورت نیاز با گیج مکانیکی تطبیق شود؛ اختلاف سنسور و فشار واقعی را نباید با تعویض تصادفی قطعه حل کرد.
9. EMS2، الکترونیک، CAN و J1939
EMS2 مرکز تفاوت 734 با 733 است. سند رسمی سنسورهای Oil Pressure، Boost Pressure، Boost Temperature، Exhaust Temperature، Coolant Temperature، Water in Fuel، Fuel Pressure و دو Speed Sensor را ذکر میکند. ارتباط با ابزار/کنترلر از CAN SAE J1939 و از طریق CIU یا DCU انجام میشود.
DCU علاوه بر نمایش، کنترل موتور، Alarm، Parameter Setting و Diagnostic را انجام میدهد و Fault Code را متنی نشان میدهد. در پروژه کنترلر ثالث، باید تصمیم گرفت کدام حفاظت در EMS2 باقی بماند و کدام در کنترلر ژنراتور تکرار شود تا Alarm logic دوگانه و گیجکننده نشود.
10. سازگاری با کنترلرهای ژنراتور
EMS2/J1939 از نظر Integration با کنترلرهای جدیدتر شفافتر از EDC4 نسل قبلی است. برای AMF، DSE7320 MKII یا ComAp InteliLite 4 AMF 25 مناسباند. برای Synchron، DSE8610، DSE8620، DEIF AGC 150 Generator و کنترلرهای ComAp InteliGen قابل بررسیاند. DSE8660 در سمت Mains یک سیستم سنکرون کاربرد دارد.
با وجود J1939، TSC1/Speed Control و PGNهای قابلدریافت باید روی ECU واقعی تست شوند. راهنمای انتخاب کنترلر برای معماری پایه مفید است.
11. سازگاری با آلترناتور
پکیج فعلی سایت حدود 250 kVA Prime و 274 kVA Standby است. انتخاب بین STAMFORD، Mecc Alte و Leroy-Somer باید بر اساس راندمان در نقطه کار، کلاس حرارتی، transient و نوع AVR انجام شود.
در این توان، Step Load موتورهای بزرگ و UPS میتواند انتخاب Frame بزرگتر آلترناتور را توجیه کند حتی اگر kVA نامی روی کاغذ کافی باشد.
12. پاسخ به بار ناگهانی و کاربرد واقعی
گاورنر الکترونیکی EMS2 و Common Rail پاسخ سوخت را دقیقتر میکنند، اما توان فن 9.2 kW و بار حرارتی بالا یعنی Reserve مکانیکی باید واقعی دیده شود. برای استارت یک کمپرسور بزرگ، فقط عدد 250 kVA روی پلاک ست کافی نیست.
برای بارهای ضربهای، Step Load، افت فرکانس، transient آلترناتور و بازیابی باید در تست Load Bank یا تست واقعی ثبت شود. در صورت نیاز، VFD/Soft Starter یا توالی استارت میتواند ست کوچکتری را عملی کند.
13. Parallel، Synchron و Load Sharing
EMS2/J1939 برای مانیتورینگ و در بعضی معماریها فرمان Speed مناسب است. در Load Sharing، kW از مسیر فرمان موتور و kVAr از AVR تقسیم میشود. کنترلر باید Ramp، Dead Bus، Reverse Power، Sync Check و Load/Unload نرم را مدیریت کند.
برای طراحی و Commissioning چند مولد، خدمات سنکرون آتروپات مرتبط است. وجود CAN بهتنهایی جای تنظیم Governor و AVR را نمیگیرد.
14. سرویس دورهای
دیتاشیت TAD734GE جدول ساعات کامل سرویس را ندارد؛ بنابراین ساعتهای مدل دیگری را به آن قرض نمیدهیم. برنامه باید از Operator/Service Manual مربوط به Serial/Specification Number استخراج شود.
| روزانه/پیش از استارت | سطح روغن و کولانت، نشتی، Water in Fuel، مسیر هوا و Alarm log |
|---|---|
| طبق ساعت منوال | روغن و فیلتر، فیلترهای سوخت، Air filter و کولانت |
| سیستم Common Rail | کیفیت سوخت، Water Separator و فشارهای تغذیه/Rail در سرویس و عیبیابی اهمیت ویژه دارند |
| EMS2 | Fault history و سنسورهای فشار/دما قبل از تعویض قطعه خوانده شوند |
خدمات نگهداری و تعمیرات برای برنامه اجرایی مرتبطاند.
15. قطعات و تعمیرپذیری
بلوک D7 همچنان مزایای معماری صنعتی را دارد، اما Common Rail و EMS2 باعث میشوند انژکتور، پمپ، ECU و سنسورها حساستر به Part Number و کالیبراسیون باشند. سفارش قطعه صرفاً با عبارت TAD734GE، مخصوصاً برای الکترونیک، روش مطمئنی نیست.
در تعمیرات، قبل از بازکردن سیستم فشاربالا باید کد خطا، Rail Pressure commanded/actual، وضعیت Water-in-fuel و Speed Sensorها بررسی شوند.
16. نقاط قوت واقعی
- 216 kW Prime از 7.15 لیتر با وزن نسبتاً فشرده.
- Common Rail و EMS2 با Diagnostics و J1939 کاملتر.
- BSFC بسیار خوب 204 g/kWh در Full Load Prime طبق دیتاشیت.
- Back Pressure مجاز 10 kPa که در طراحی اگزوز انعطاف بیشتری از 733 میدهد.
- داده سنسوری گسترده شامل Fuel Pressure، Water in Fuel و Exhaust Temp.
- توان مناسب برای ست حدود 250 kVA Prime بدون رفتن به خانواده بزرگتر.
17. نقاط ضعف و محدودیتها
- Common Rail به آلودگی و آب سوخت حساستر از Unit Pump نسل قبلی است.
- بار حرارتی و هوای موردنیاز بیشتر؛ طراحی موتورخانه ضعیف سریعاً مشکلساز میشود.
- الکترونیک EMS2 و قطعات فشاربالا تعمیر تخصصیتر و ابزار تشخیص مناسب میخواهند.
- نسل آلایندگی Tier 2 برای پروژههای با استاندارد جدید مناسب نیست.
- برای Base Load ثابت، Continuous rating باید جداگانه تأیید شود.
18. پروژههای مناسب
کارخانه با بار متوسط رو به بالا، مرکز تجاری/بیمارستان با بار اضطراری جدی، پمپخانه، خطوط تولید و پروژههای سنکرون چندمولده در بازه حدود 250 kVA Prime از کاربردهای مناسباند، به شرط طراحی درست تهویه و سوخت. برای انتقال شبکه، ATS/AMF و برای نصب کامل نصب و راهاندازی باید همراه موتور دیده شوند.
19. پروژههای نامناسب
سایتی با سوخت آلوده و نگهداری ضعیف، موتورخانه بسته بدون امکان تخلیه بیش از 100 kW گرمای کولانت، بار واقعی بسیار پایین، یا پروژه با الزام Stage V، انتخاب مناسبی برای این موتور نیست. همچنین استفاده دائمی نزدیک Standby، سوءاستفاده از Rating است نه «حاشیه اطمینان».
20. مقایسه با رقبای مستقیم
| مدل | Prime/Standby تقریبی سایت | نکته مقایسه |
|---|---|---|
| Volvo Penta TAD733GE | 175/195 kWm | همان حجم ولی Unit Pump/نسل قدیمیتر؛ 734 توان و EMS2/Common Rail بیشتری دارد. |
| Cummins QSL9-G3 | 201/226 kWm | حجم 9 لیتری و رقیب نزدیک صنعتی؛ شبکه قطعه و فلسفه موتور متفاوت. |
| Cummins 6LTAA9.5-G3 | 217/242 kWm | از نظر kW تقریباً مستقیم؛ مکانیکی/سیستم سوخت و خدمات بازار باید مقایسه شود. |
| Baudouin 6M16G250/5 | 216/238 kWm | از نظر توان بسیار نزدیک؛ هزینه خرید در برابر الکترونیک/برند/خدمات. |
| Perkins 1206A-E70TTAG | 200/220 kWm | کمی پایینتر؛ اگر Reserve 734 لازم نباشد ممکن است اقتصادیتر باشد. |
21. نظر کارشناسی آتروپات دیزل
تفاوت 734 با 733 از نظر ما مهمتر از اختلاف 39 kW Prime است. 734 Common Rail، EMS2 و سنسورهای کاملتری دارد، BSFC Full Load آن 204 در برابر 216 g/kWh 733 است و Back Pressure مجاز بیشتری دارد. در عوض Air Flow آن 16.1 در برابر 11.5 m³/min و Fan Power آن 9.2 در برابر 4.4 kW است؛ یعنی توان بیشتر را با نیاز جدیتر موتورخانه میخرد.
برای پروژهای که واقعاً حدود 200 kW الکتریکی یا 250 kVA Prime نیاز دارد، 734 انتخاب منطقیتری از کشیدن 733 به مرز توان است. اما اگر سوخت محل ضعیف، تیم نگهداری بدون ابزار Diagnosis یا بار واقعی زیر 150 kVA باشد، مزیت Common Rail و توان بیشتر ممکن است به هزینه اضافه تبدیل شود.
22. خطاها و خرابیهای متداول
| علامت | علتهای محتمل | اولین بررسی | زمان ارجاع تخصصی |
|---|---|---|---|
| افت توان/فشار Rail | فیلتر سوخت، Water in Fuel، پمپ Feed، Rail system | خواندن commanded/actual fuel pressure و آبگیر | اختلاف پایدار فشار یا کد EMS2 |
| استارت سخت/No start | Speed sensor، Rail pressure، باتری/استارتر، هوا در سوخت | RPM هنگام Crank و فشار سوخت در Diagnostic | RPM صفر یا Rail ناکافی با تغذیه سالم |
| دود/بوست پایین | فیلتر هوا، Wastegate، توربو، نشتی Charge Air | Restriction، Boost و مسیر هوا | Boost پایین با فیلتر و مسیر سالم |
| دمای کولانت بالا | رادیاتور، فن، کولانت، Recirculation، اضافهبار | Heat load، تمیزی رادیاتور و مسیر هوای گرم | تکرار Overheat با بار مجاز |
| EGT بالا | Back Pressure، سوخت/هوا، اضافهبار، انژکتور | Back Pressure، Air flow و بار | نزدیک/بالاتر از 550°C بدون علت نصب |
| CAN/EMS communication | Wiring، termination، Source Address، CIU/DCU | 120Ω، CAN-H/L و Engine profile | Fault مداوم با شبکه سالم |
23. پارامترهای نرمال و مرجع کارکرد
| پارامتر | مقدار/محدوده مرجع | توضیح |
|---|---|---|
| دور نامی 50Hz | 1500 rpm | مرجع فرکانس 50Hz |
| Air restriction | ≤ 3.0 kPa | ورودی هوا |
| Exhaust back pressure | ≤ 10 kPa | در 1500 rpm |
| Exhaust temp Prime/Standby | حدود 495 / 550°C | بعد از توربین |
| Air flow Prime/Standby | 16.1 / 16.3 m³/min | در 27°C |
| Coolant heat rejection | 111 / 122 kW | Prime / Standby |
| Oil capacity | 29 L | همراه فیلتر |
| سیستم برق | 24 V، 80A | Starter 5.0 kW |
| Fan power | 9.2 kW | در 1500 rpm |
24. سوالات متداول
حجم TAD734GE چقدر است؟
7.15 لیتر، شش سیلندر خطی.
توان رسمی 50Hz؟
216 kW Prime و 241 kW Standby با فن در دیتاشیت.
توان ست آتروپات؟
حدود 250 kVA Prime و 274 kVA Standby در پکیج فعلی سایت.
Common Rail است؟
بله، و این تفاوت اساسی آن با TAD733GE است.
ECU چیست؟
EMS2 با CAN SAE J1939 و پشتیبانی CIU/DCU.
ظرفیت روغن؟
29 لیتر همراه فیلتر.
BSFC در Full Load Prime؟
204 g/kWh طبق دیتاشیت.
حداکثر Back Pressure؟
10 kPa در 1500 rpm.
هوای موردنیاز؟
16.1 m³/min در Prime و 16.3 در Standby.
برای سنکرون مناسب است؟
بله؛ EMS2/J1939 مزیت خوبی برای مانیتورینگ و Integration است، ولی Commissioning الزامی است.
برای سوخت بیکیفیت مناسب است؟
Common Rail نسبت به آب و ذرات حساس است؛ فیلتراسیون و Water Separator حیاتیاند.
چرا عدد سایت با دیتاشیت کمی فرق دارد؟
صفحه سایت مبنای پکیج/ست دارد؛ دیتاشیت توان موتور با شرایط تعریفشده را اعلام میکند.
دیتاشیت کجاست؟
محصولات و مطالب مرتبط
- TAD733GE
- Cummins 6LTAA9.5-G3
- Baudouin 6M16G250/5
- راهنمای نصب
- سنکرون
- نگهداری
منابع اصلی: دیتاشیت رسمی Volvo Penta TAD734GE، آرشیو رسمی D7 و مستندات EMS2/J1939. ساعتهای سرویس و کالیبراسیونها باید با Serial/Specification Number همان موتور تطبیق داده شوند.